21 січня 2015 року Справа № 876/9598/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
з участю секретаря судового засідання - Рак Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 04 червня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Самбірської міської ради про визнання протиправними та скасування рішеннь, -
Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Самбірської міської ради, в якому просив визнати протиправними і скасувати рішення Самбірської міської ради Львівської області від 29 травня 2012 року № 26 «Про внесення змін до Положення про відділ освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради» та рішення Самбірської міської ради від 29 травня 2012 року № 27 «Про реорганізацію середньої школи № 9 м.Самбора Львівської області у навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» м.Самбора Львівської області».
Постановою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 04 червня 2013 року позов задоволено частково. Визнано протиправним п.1.2 рішення Самбірської міської ради Львівської області від 29 травня 2012 року № 26 «Про внесення змін до Положення про відділу світи виконавчого комітету Самбірської міської ради» у частині, що призначення керівників може здійснюватися також за контрактом. У решті частині позову про визнання протиправним та скасування в цілому рішення Самбірської міської ради від 29 травня 2012 року № 26 «Про внесення змін до Положення про відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради» та визнання протиправним і скасування п.п. 1, 2, 3, 3.1 рішення Самбірської міської ради від 29 травня 2012 року № 27 «Про реорганізацію середньої школи № 9 м. Самбора Львівської області у навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» м.Самбора Львівської області відмовлено за недоведеністю позовних вимог.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що відповідачем всупереч вимогам Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» та «Про дошкільну освіту» прийнято рішення, яким надано повноваження, права та обов'язок відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради проводити конкурс на заміщення вакантної посади керівника навчального закладу та можливість призначення керівників також на конкурсній основі, за контрактом і призначити директора навчально-виховного комплексу «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» м.Самбора Львівської області на конкурсній основі. Також при прийнятті оспорюваних рішень було порушено вимоги Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні». Таким чином, оскаржувані рішення прийняті неправомірно та підлягають скасуванню. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, позов задовольнити в повному обсязі.
Апелянт - ОСОБА_1 та представник апелянта - ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважають висновки суду першої інстанції неправильними та необгрунтованими, просять скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача - Янів М.І. у судовому засіданні не погодився з доводами апеляційної скарги і вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а оскаржувану постанову - скасувати з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Самбірської міської ради Львівської області від 29 травня 2012 року № 26 «Про внесення змін до Положення про відділ освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради» внесено зміни до Положення відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради, а саме: розділ 4 доповнено пунктом 4.10: «Відділ освіти має право проводити конкурс на заміщення вакантної посади керівника навчального закладу. Діяльність конкурсної комісії регламентується положенням про неї, яке затверджується виконавчим комітетом Самбірської міської ради»; у розділі 5 пункт 5.2. доповнено: «Призначення керівників може здійснюватися також на конкурсній основі, за контрактом». Запропоновано виконавчому комітету Самбірської міської ради затвердити Положення про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника навчального закладу.
29 травня 2012 року Самбірською міською радою Львівської області також прийнято рішення № 27 «Про реорганізацію середньої школи № 9 м. Самбора Львівської області у навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» м.Самбора Львівської області», відповідно до якого вирішено реорганізувати середню, школу № 9 м.Самбора Львівської області у навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» м.Самбора Львівської області; затвердити штатний розпис навчально-виховного комплексу «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» м.Самбора Львівської області згідно з додатком; запропоновано відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради провести реорганізацію середньої школи № 9 м.Самбора Львівської області згідно вимог чинного законодавства та здійснити призначення директора НВК на конкурсній основі (а.с. 9, 10).
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані рішення прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та не порушують права, свободи або інтереси ОСОБА_1 за винятком п. 1.2. рішення Самбірської міської ради Львівської області від 29 травня 2012 року № 26 «Про внесення змін до Положення про відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради» у частині, що призначення керівників може здійснюватися також за контрактом.
Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно зі ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Ч.1,4 ст. 18 Закону України «Про освіту» передбачено, що навчальні заклади створюються органами державної виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності. Потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Порядок створення, реорганізації і ліквідації навчальних закладів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.5 ст.36 вказаного Закону за рішенням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування для задоволення освітніх потреб населення можуть створюватися навчально-виховні комплекси «дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад».
Згідно зі ст.11 Закону України «Про загальну середню освіту» державні і комунальні загальноосвітні учбові заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб при наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної і науково-методичної бази, педагогічних кадрів в порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року № 306 затверджено Положення про навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад», «Загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад», п. 5 якого передбачено, що навчально-виховний комплекс створюється за рішенням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади вирішується на пленарних засіданнях міської ради.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що рішення Самбірської міської ради від 29 травня 2012 року № 27 «Про реорганізацію середньої школи № 9 м. Самбора Львівської області у навчально- виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» м.Самбора Львівської області» прийнято правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачених Конституцією та законами України, відповідно до вимог чинного законодавства, доводи апеляційної скарги в цій частині є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення Самбірської міської ради Львівської області від 29 травня 2012 року № 26 «Про внесення змін до Положення про відділ освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради» в частині внесення змін до Положення відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради, а саме: доповнення розділу 4 пунктом 4.10: «Відділ освіти має право проводити конкурс на заміщення вакантної посади керівника навчального закладу. Діяльність конкурсної комісії регламентується положенням про неї, яке затверджується виконавчим комітетом Самбірської міської ради»; »; доповнено розділ 5 пунктом 5.2: «Призначення керівників може здійснюватися також на конкурсній основі, за контрактом» (пп.1.1 п.1, п.2) прийняте правомірно, виходячи з наступного.
Доповнення Положення відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради п.4.10 передбачає проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника навчального закладу, а посада керівника навчально- виховного комплексу «дошкільний навчальний заклад- загальноосвітній навчальний заклад» м.Самбора Львівської області у зв'язку з реорганізацією середньої школи № 9 м.Самбора Львівської області не вважається вакантною.
Доповнення вказаного Положення п.5.2 про можливість призначення керівників також на конкурсній основі є правомірним, оскільки відповідає приписам, встановленим ч.2 ст.20 Закону України «Про освіту», відповідно до якої керівники навчальних закладів, що є загальнодержавною власністю і підпорядковані іншим центральним органам виконавчої влади, обираються за конкурсом та приписам ст.54 цього Закону, якою передбачено, що прийняття на роботу науково-педагогічних працівників здійснюється на основі конкурсного відбору.
Відповідно до ч.3 ст.37 Закону України «Про загальну середню освіту» органи місцевого самоврядування в галузі загальної середньої освіти в межах їх компетенції здійснюють не тільки призначення на посаду та звільнення з посади педагогічних працівників, в тому числі керівних кадрів, державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладів, але і їх добір.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що запровадження призначення керівників навчальних закладів, що є комунальною власністю, на конкурсній основі відповідає демократичному та ефективному способам добору та призначення керівних кадрів комунальних загальноосвітніх навчальних закладів, так як у Законах України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту» передбачено тільки порядок їх призначення.
Даючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції щодо визнання протиправним п.1.2 рішення Самбірської міської ради Львівської області від 29 травня 2012 року № 26 «Про внесення змін до Положення про відділу світи виконавчого комітету Самбірської міської ради» у частині, що призначення - керівників може здійснюватися також за контрактом, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, а також заклади культури, освіти, спорту та інше майно.
Ч.2 ст.18 Закону України «Про освіту» передбачає, що навчальні заклади, засновані на комунальній власності, мають статус державного навчального закладу і діють на підставі статутів, затверджених органами місцевого самоврядування стосовно державних навчальних закладів, що є комунальною власністю.
Відповідно до ст. 11 вказаного Закону до органів управління освітою належать, зокрема, органи місцевого самоврядування, а також утворені органами місцевого самоврядування структурні підрозділи з питань освіти (місцеві органи управління освітою).
Ч.4 ст. 20 цього Закону передбачено, що керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються Міністерством освіти Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальну середню освіту» трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою.
У відповідності до ст.21 КЗпП України, п.п.1,2 «Положення» про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 року № 170, контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору можуть встановлюватись угодою сторін, а прийняття на роботу працівників шляхом укладання з ним контракту власником або уповноваженим ним органом, може здійснюватись у випадках прямо передбачених законами.
Ст.54 Закону України «Про освіту» передбачено, що педагогічну діяльність у навчальних закладах здійснюють педагогічні працівники. Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників встановлюється Кабінетом Міністрів України. Педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, в тому числі за контрактом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» визначено, що директор, завідувач, начальник загальноосвітнього навчального закладу є педагогічними працівниками.
Таким чином, з керівниками закладів освіти комунальної власності також можуть укладатися контракти, оскільки вони належать до категорії педагогічних працівників.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що п.1.2 рішення Самбірської міської ради Львівської області від 29 травня 2012 року № 26 «Про внесення змін до Положення про відділу світи виконавчого комітету Самбірської міської ради» у частині, що призначення - керівників може здійснюватися також за контрактом є протиправним.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів прийшла до переконання про те, що оскаржувані рішення Самбірської міської ради прийняті правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачених Конституцією та законами України, відповідно до вимог чинного законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Колегія суддів вважає безпідставними покликання апелянта на те, що при прийнятті оскаржуваних рішень порушено вимоги Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», оскільки матеріалами справи стверджується, що в газеті «Новини Самбора» № 37 від 18 травня 2012 року, засновником якої є Самбірська міська рада, опубліковано інформацію про скликання 29 травня сесії міської ради та порядок денний, в якому були зазначені питання про внесення змін та доповнень до рішень Самбірської міської ради і про реорганізацію середньої школи № 9 м.Самбора Львівської області (а.с.173-176). Також на офіційному веб-сайті Самбірської міської ради 25 квітня 2012 року оприлюднені проекти рішень, які виносилися на розгляд XX сесії VI демократичного скликання Самбірської міської ради, зокрема, «Про внесення змін до Положення про відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради», «Про реорганізацію середньої школи № 9 м. Самбора Львівської області у навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад» м. Самбора Львівської області» (а.с. 172, 199-201, 211-217, 218-221,222-224), а отже відповідач оприлюднив у визначені Законом України «Про місцеве самоврядування» терміни проекти рішень, чим дотримав встановлену законом процедуру.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги є безпідставними.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що Європейський Суд з прав людини у рішенні в справі "Проніна проти України" від 18 липня 2006 року зазначає, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд.
Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 04 червня 2013 року у справі № 1318/2054/2012 скасувати, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Самбірської міської ради про визнання протиправними та скасування рішеннь відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий О.І. Мікула
Судді А.Р. Курилець
М.П. Кушнерик
Повний текст постанови виготовлено 26 січня 2015 року.