Постанова від 15.01.2015 по справі 2а/0570/207/2012

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2015 року /10:07/Справа № 2а/0570/207/2012 СНДО/808/27/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Бабаченко В.С., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Димитрові Донецької області

до Державного підприємства «Красноармійськвугілля»

про стягнення пені зі прострочення сплати страхових внесків,

ВСТАНОВИВ:

06.01.2012 Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Димитрові Донецької області (далі - позивач або Відділення Фонду в м.Димитрові Донецької області) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (далі - відповідач, ДП «Красноармійськвугілля»), в якому просило суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, стягнути з відповідача пеню у сумі 1682831 грн. 33 коп., нараховану відповідачу за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2012, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012, прийнятим в адміністративній справі №2а/0570/207/2012, у задоволенні позову позивачу відмовлено у повному обсязі.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.10.2014 постанова Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2012 та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012 скасовані, а справа №2а/0570/207/2012 направлена до суду першої інстанції на новий розгляд. 14.11.2014 справу №2а/0570/207/2012 прийнято Запорізькім окружним адміністративним судом до провадження.

Позивач зазначив у позові, що Відділенням Фонду в м.Димитрові Донецької області проведена перевірка відповідача з питань правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 01.10.2010 по 30.09.2011. Встановлено, що страхові внески нараховувались згідно з встановленим страховим тарифом. Виявлені факти несвоєчасної та непропорційної сплати страхових внесків, за що нарахована пеня: ВП «Шахта «Стаханова» - 1059278,20 грн. та недоїмка 103174,55 грн., ВП «Шахта «Димитрова» - 352658,11 грн., ВП «Шахта «Центральна» - 242151,82 грн., ВП «Автомобіліст» - 7537,06 грн., ДП «Красноармійськвугілля» - 21206,24 грн., а всього 1 786 005,98 грн. ВП «Шахта «Стаханова» станом на 01.10.2011 заборгованість по заробітній платі минулих років погашена у повному обсязі. Але, недоїмка зі сплати страхових внесків цього відокремленого підрозділу складає 103174,55 грн. На всю суму недоїмки, а всього 11870773,56 грн. за рішенням суду від 01.06.2010 відкрите виконавче провадження. Відповідно до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» п.7 Закону України №2464-VI від 08.07.2010 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за Фондом зберігаються повноваження щодо контролю за правильності нарахування, своєчасністю сплати та застосування фінансових санкцій.

Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи без його участі, у порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, подав до суду письмові заперечення, в яких, зокрема, зазначено згідно актів перевірки правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №99/90 від 26.12.2011, №98/89 від 21.12.2011, №91/82 від 29.11.2011, №82/73 від 28.10.2011, №90/81 від 22.11.2011, яка проводилася за період з 27.10.2011 по 26.12.2011, встановлені факти порушення відповідачем сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у період з 01.10.2010 по 30.09.2011 та по даним актам нараховано пеню в сумі 1682831,43 грн. Матеріалами справи встановлено, що на час перевірки (27.10.2011), під час якої за період з 01.10.2010 по 30.09.2011 виявлена заборгованість зі сплати страхових внесків та нарахована пеня у розмірі 1682831,43 грн., втратила чинність норма закону, передбачала нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Таким чином, на думку відповідача, відсутні правові підстави для стягнення пені з відповідача. Недоїмка, в сумі в сумі 103174,55 грн., яка виникла в період з 01.07.2009 по 01.03.2010 на час звернення позивача до Донецького окружного адміністративного суду із позовом, була стягнута з відповідача за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2010 у справі №2а-4783/10/0570.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши та дослідивши матеріли справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом з'ясовано, що відділенням Фонду в м.Димитрові Донецької області проведені перевірки відповідача, його відокремлених підрозділів з питань правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасного випадків на виробництві та професійних захворювань України. За наслідками перевірки позивачем складені наступні акти.

Так, 26.12.2011 складено Акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасного випадків на виробництві та професійних захворювань України №99/90 Державного підприємства «Красноармійськвугілля», згідно якого нарахована пеня в розмірі 21206 грн. 24 коп. У Акті №98/89 від 21.12.2011, складеному за результатами перевірки відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» ДП «Красноармійськвугілля», нарахована пеня у сумі 242151 грн. 82 коп. Відповідно до Акту №91/82 від 29.11.2011, складеному за результатами перевірки відокремленого підрозділу «Шахта «Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля», нарахована пеня у сумі 352658 грн. 11 коп. Згідно Акту №82/73 від 28.10.2011, складеному за результатами перевірки відокремленого підрозділу «Автомобіліст» ДП «Красноармійськвугілля», нарахована пеня у сумі 7537 грн. 06 коп. Крім того, Актом №90/81 від 22.11.2011 складеним за результатами перевірки відокремленого підрозділу «Шахта «Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля», нарахована пеня у сумі 1059278 грн. 20 коп.

Вищевказані Акти перевірок підписані відповідальними посадовими особами ДП «Красноармійськвугілля»

Відповідно до ст.ст.5-7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон України №1105-XIV) (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), одним з основних принципів страхування від нещасного випадку є обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків, де страхувальниками є роботодавці.

Відповідно до ст.14 «Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14.01.1998 №16/98-ВР, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, є органом, який здійснює керівництво та управління окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, проводить збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням тощо.

За приписами ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» для страхування від нещасного випадку на виробництві не потрібно згоди або заяви працівника. Страхування здійснюється в безособовій формі. Всі особи, перелічені у статті 8 цього Закону, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим Законом незалежно від фактичного виконання страхувальниками своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків

Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування (ч.1 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»).

Згідно з ч.2 ст.46 Закону України №1105-XIV фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення.

Отже, ДП «Красноармійськвугілля» є страхувальником і відповідно до чинного законодавства повинен, як роботодавець, здійснювати внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Під час розгляду справи відповідачем не надано суду документальних доказів сплати пені у сумі 1682831 грн. 33 коп., нараховану позивачем за несвоєчасну сплату страхових внесків. Спір щодо арифметичного розміру вказаної суми пені між сторонами - відсутній.

Частиною 2 ст.52 Закону України №1105-XIV до 01.01.2011 було передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

Із набранням 01.01.2011 чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон України №2464-VI) наведена вище норма матеріального права була скасована.

З 01.01.2011 на підставі постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010 №31 (зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 17.12.2010 за №1286/18581) втратила чинність «Інструкція про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затверджена постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №36 від 12.07.2007 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за №867/14134), саме відповідно до якої позивачем виявлено порушення ДП «Красноармійськвугілля» порядку сплати страхових внесків.

У той же час, відповідно до абзацу шостого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2464-VI на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Крім того, відповідно до пп.2.1 п.2 постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №31 від 30.11.2010 стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року №36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за №867/14134.

Тобто, наведене правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством, чинним до 1 січня 2011 року, поширюється лише на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати. Питання ж відповідальності страховиків, не пов'язані із такою заборгованістю, знаходяться поза межами регулювання Закону України №1105-XIV та Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2464-VI.

У п.5.1 «Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» зазначено, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.

Відповідачу нарахована пеня у зв'язку з несплатою страхових внесків за період з 01.10.2010 по 30.09.2011.

Тобто, заборгованість у зв'язку з несплатою страхових внесків, а відтак і пеня, за весь період 2010 року, має бути стягнута і після 1 січня 2011 року, оскільки така заборгованість зі слати внесків та пеня виникли у період дії ч.2 ст.52 Закону України №1105-XIV.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена і колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах: від 19.02.2013 у справі №21-432а12, від 24.12.2013 у справі №21-430а13.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Позивачем доведено правомірність позовних вимог.

Як, зокрема, зазначено у ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

За приписами ч.1 ст.48 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за підприємствами (юридичними особами). Звідси, пеня у сумі 1682831 грн. 33 коп., нарахована позивачем за несвоєчасну сплату страхових внесків повинна бути стягнута саме з ДП «Красноармійськвугілля», а не з відокремлених підрозділів.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 48, 71, 94, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (85323, Донецька область, м.Димитров-3, вул.Ватутіна, буд.1, ідентифікаційний код 32087941) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Димитрові Донецької області (р/р 37174400900034 в ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ідентифікаційний код 25968010) пеню у сумі 1682831 грн. 33 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Суддя Л.О. Нестеренко