Справа: № 810/2468/14 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г. Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
Іменем України
20 січня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Безименної Н.В.,
суддів: Карпушова О.В. та Кучми А.Ю.,
при секретарі Авраменко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області, третя особа - ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В червні 2014 року ОСОБА_2 звернулася в Київський окружний адміністративний суд з позовом до Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області, третя особа - ОСОБА_3 з позовом, в якому просила визнати незаконним та скасувати рішення Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 3210945600:01:074:0054; визнати незаконним та скасувати рішення Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Реєстраційну службу Ірпінського міського управління юстиції Київської області внести запис про скасування державної реєстрації прав ОСОБА_3 на земельну ділянку та житловий будинок, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 26 травня 2014 року в задоволенні позову відмовлено. Рішення суду вмотивовано тим, що реєстрація права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 3210945600:01:074:0054; та на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 було проведено у відповідності до вимог законодавства, діючого на момент проведення реєстрації.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в повному обсязі та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що за ОСОБА_3 визнано право власності на об'єкт незавершеного будівництва готовністю 90%, натомість, відповідач зареєстрував уже введений в експлуатацію та повністю готовий будинок, як незавершене будівництво в супереч постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 «Про порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», також зазначає, що суд першої інстанції та відповідач безпідставно не прийняли до уваги ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 26.04.2013.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову - залишити без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини та наданим доказам дав правильну правову оцінку і дійшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням Апеляційного суду Київської області від 1 квітня 2013 року в порядку звернення стягнення на предмет іпотеки визнано за ОСОБА_3 право власності на об'єкт незавершеного будівництва (готовністю 90%) загальною площею 290,9 кв.м. та земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських споруд загальною площею 0,0836 га, кадастровий номер 3210945600:01:074:0054, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7-8).
23.05.2013 року ОСОБА_3, звернувся до Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області із заявою №1278225 для проведення державної реєстрації прав власності на земельну ділянку (кадастровий номер 3210945600:01:074:0054) та житловий будинок, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно з витягами з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності Серії ЕАЕ № 264290 та Серії ЕАЕ №864300 23 травня 2013 року реєстраційною службою Ірпінського міського управління юстиції Київської області було зареєстровано право власності на об'єкти нерухомого майна - житловий будинок та земельну ділянку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9-10).
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 жовтня 2013 року касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення апеляційного суду Київської області від 1 квітня 2013 року відхилено.
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до ст. 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав;
Відповідно статті 3 Закону України № 1952-IV, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень передбачений статтею 15 Закону України № 1952-IV, відповідно до якої державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав;5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6)надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло
право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 визначає детально процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Пунктом 10 Порядку встановлено, що заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Згідно п. 16 Порядку за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути
відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень
звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;
5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;
6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Доказів існування вказаних обставин позивачем не надано.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону Державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
З матеріалів справи вбачається, Державну реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна - житловий будинок та земельну ділянку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 реєстраційною службою Ірпінського міського управління юстиції Київської області було здійснено на підставі рішенням Апеляційного суду Київської області від 1 квітня 2013 року.
Колегія суддів не бере до уваги посилання апелянта на Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868, оскільки останній на момент реєстрації (23 травня 2013 року) не діяв.
Також, колегія суддів не бере до уваги наданий позивачем технічний паспорт на житловий будинок індивідуального житлового фонду від 12.04.2013, оскільки з 01.04.2013 право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку та житловий будинок АДРЕСА_1 було припинено на підставі рішення Апеляційного суду Київської області.
Крім того, колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта про те, що відповідачем під час державної реєстрації не прийнято до уваги ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 26 квітня 2013 року, якою було зупинено виконання рішення Апеляційного суду Київської області від 1 квітня 2013 року, оскільки позивачем не надано доказів надання вказаної ухвали до виконавчої служби або Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області.
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що позивач в своїй апеляційній скарзі погоджується з тим, що на момент реєстрації будинок був прийнятий в експлуатацію, крім того, ОСОБА_2 в позовній заяві просить скасувати реєстрацію (а не внести зміни до реєстраційного запису).
При цьому, колегія суддів наголошує на тому, що доказів того в чому полягає порушення права позивача діями відповідача, ОСОБА_2 суду не надала.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність реєстрації права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку та на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 212 та 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 травня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 26 січня 2015 року
Головуючий суддя: Н.В. Безименна
Судді: О.В. Карпушова
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Карпушова О.В.
Кучма А.Ю.