Справа: № 826/18118/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
22 січня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Бєлової Л.В.
Гром Л.М.
За участю секретаря: Стеценко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві про визнання протиправними дій,
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" звернувся до суду з позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві про визнання протиправними дій у зв'язку з неприйняттям податкових накладних засобами телекомунікаційного зв'язку для реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, а також шляхом подання їх на електронному носії.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, між Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс» та Державною податковою інспекцією у Печерському районі укладено договір про визнання електронних документів від 28 березня 2012 року № 280320121, предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
04 жовтня 2013 року ТОВ «Нафтогаз-Альянс» направило до податкового органу засобами телекомунікаційного зв'язку у електронному вигляді податкові накладні № 140 від 26 вересня 2013 року; № 145 від 26 вересня 2013 року; № 146 від 26 вересня 2013 року; № 147 від 26 вересня 2013 року; № 148 від 26 вересня 2013 року; № 152 від 27 вересня 2013 року; № 153 від 27 вересня 2013 року; № 164 від 30 вересня 2013 року; № 167 від 30 вересня 2013 року; № 173 від 30 вересня 2013 року; Додаток № 2 до податкової накладної, рахунок № 174 від 30 вересня 2013 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06 вересня 2013 року № 41; Додаток № 2 до податкової накладної, рахунок № 175 від 30 вересня 2013 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 09 вересня 2013 року № 60; Додаток № 2 до податкової накладної, рахунок № 176 від 30 вересня 2013 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 18 вересня 2013 року № 97; Додаток № 2 до податкової накладної, рахунок № 177 від 30 вересня 2013 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 20 вересня 2013 року № 112; Додаток № 2 до податкової накладної, рахунок № 178 від 30 вересня 2013 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 25 вересня 2013 року № 135.
Згідно отриманих позивачем у електронній формі квитанцій, вищевказані податкові накладні та Додатки до них не прийнято, у зв'язку з помилкою: «місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Вважаючи протиправними дії відповідача у зв'язку з неприйняттям податкових накладних засобами телекомунікаційного зв'язку для реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, а також шляхом подання їх на електронному носії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Так, приймаючи рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо відмови у прийнятті податкових накладних, виписаних ТОВ «Нафтогаз-Альянс» є правомірними.
Проте, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: a) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: a) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України); ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.
В силу п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Пунктом 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року передбачено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування.
У відповідності до п.9 вищенаведеного Порядку, причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: наявність помилок; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у прийнятті податкових накладних позивача є виявлення помилки, а саме: «місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Судом встановлено, що місцезнаходження ТОВ "Нафтогаз-Альянс" визначено за адресою: 01021, м. Київ, вул. М. Грушевського, 28/2, н/п 43.
Даний факт підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Так, вищевказана адреса була зазначена позивачем у надісланих на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних - податкових накладних, які не були прийняті відповідачем.
Судом встановлено, що місцезнаходження (податкова адреса) ТОВ "Нафтогаз-Альянс", вказана позивачем у податкових накладних та інформація про його місцезнаходження, внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців співпадають, що свідчить про помилковість висновків відповідача щодо невідповідності інформації про місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг вказаної у податкових накладних інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає, що у податкового органу були відсутні підстави для відмови у прийнятті податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та їх задоволення шляхом визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві у зв'язку з неприйняттям податкових накладних засобами телекомунікаційного зв'язку для реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних та визнання протиправними дій, у зв'язку з неприйняттям податкових накладних шляхом подання їх на електронному носії.
Аналізуючи обставини справи та норми законодавства, колегія суддів вважає обґрунтованими позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс", а тому рішення суду підлягає скасуванню із винесенням нового рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.
Згідно ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2013 року скасувати та прийняти нове рішення.
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві у зв'язку з неприйняттям податкових накладних засобами телекомунікаційного зв'язку для реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправними дії Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві у зв'язку з неприйняттям податкових накладних шляхом подання їх на електронному носії.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.
Повний текст постанови виготовлено 26.01.2015 року.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.