Справа: № 826/2258/14 Головуючий у 1-й інстанції: Головань О.В. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
22 січня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Бєлової Л.В.
Гром Л.М.
За участю секретаря: Стеценко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Центр "Ініціатива-90" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Центр "Ініціатива-90" про стягнення заборгованості, -
Заступник прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовом до Закритого акціонерного товариства "Центр "Ініціатива-90" про стягнення заборгованості у розмірі 102 000 грн. 00 коп.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2014 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду, відповідач - Акціонерне товариство "Центр "Ініціатива-90" звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Постановою уповноваженої особи Комісії - директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 серпня 2012 року №1489-ЦП-1-Е на Закрите акціонерне товариство "Центр "Ініціатива-90" накладено штраф у розмірі 17 000 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №307-ЦД-1-Е від 12 серпня 2011 року та винесено розпорядження №819-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого зобов'язано у термін до 22 листопада 2012 року усунути виявлені порушення.
Порушення полягало у невиконанні відповідачем вимог ст. 20 Закону України "Про акціонерні товариства" та ст. 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" в частині нездійснення емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування до 30 квітня 2011 року, та п. 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", а саме: неприведення до 30 квітня 2011 року статутів та внутрішніх положень Товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства".
Постановою уповноваженої особи Комісії - директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07 березня 2013 року №89-ЦП-1-Е на Закрите акціонерне товариство "Центр "Ініціатива-90" накладено штраф у розмірі 85 000 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №819-ЦД-1-Е від 22 серпня 2012 року та винесено розпорядження №359-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого зобов'язано у термін до 17 червня 2013 року усунути виявлені порушення.
13 серпня 2013 року уповноваженою особою Комісії складено Акт №1932-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якого виявлено ознаки порушення Закритим акціонерним товариством "Центр "Ініціатива-90" вимог п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: невиконання розпорядження №359-ЦД-1-Е від 07 березня 2013 року про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Дане правопорушення є повторним, що підтверджується постановою від 22 серпня 2012 року №1489-ЦП-1-Е та постановою від 07 березня 2013 року №89-ЦП-1-Е.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії - директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову від 28 серпня 2013 року №1907-ЦП-1-Е, якою на ЗАТ "Центр "Ініціатива-90" накладено штраф у розмірі 102 000 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №359-ЦД-1-Е від 07 березня 2013 року.
Оскільки відповідачем не сплачено штраф у добровільному порядку, Заступник прокурора Шевченківського району м. Києва звернувся до суду в інтересах Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 12 вищевказаного Закону, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17 вересня 2008 року № 514-VI, усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
Пунктом 5 розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства», статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ЗАТ "Центр "Ініціатива-90" не було здійснено переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування до 30 квітня 2011 року та не було приведено до 30 квітня 2011 року статути та внутрішні положення Товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства".
Станом на час розгляду даної справи відповідачем не було усунуто вчинені правопорушення на ринку цінних паперів.
Так, повторність вчиненого правопорушення підтверджується постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07 березня 2013 року №89-ЦП-1-Е, якою на ЗАТ "Центр "Ініціатива-90" накладено штраф у розмірі 85 000 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №819-ЦД-1-Е від 22 серпня 2012 року.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії - директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову від 28 серпня 2013 року №1907-ЦП-1-Е, якою на ЗАТ "Центр "Ініціатива-90" накладено штраф у розмірі 102 000 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №359-ЦД-1-Е від 07 березня 2013 року.
Судом встановлено, що відповідачем у добровільному порядку суму штрафу не сплачено.
Також, колегія суддів звертає увагу, що постанова № 1907-ЦД-1-Е від 28 серпня 2013 року про накладення штрафних санкцій, розпорядження №359-ЦД-1-Е від 07 березня 2013 року про усунення порушень законодавства про цінні папери та розпорядження №245-В від 17 серпня 2011 року про відмову у зупиненні обігу акцій, прийняті Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у судовому порядку відповідачем не оскаржувалися.
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог Заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та стягнення з Закритого акціонерного товариства "Центр "Ініціатива-90" заборгованості у розмірі 102 000 грн. 00 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Центр "Ініціатива-90" - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.
Повний текст ухвали виготовлено 26.01.2015 року.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.