Справа: № 2а-11979/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О.В. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
22 січня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Бєлової Л.В.
Гром Л.М.
За участю секретаря: Стеценко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" про стягнення фінансових санкцій, -
Позивач - Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1 365 162 грн. 62 коп.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, Головне управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві звернулось з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, у період з 09 квітня 2010 року по 13 квітня 2010 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві була проведена перевірка господарської одиниці (магазину) суб'єкта господарювання ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» з питань додержання вимог законодавства, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
За результатами перевірки позивачем складено Акт від 09 квітня 2010 року № 0197/32-32.
На підставі Акта перевірки, 20 квітня 2010 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 261625/32-330/0824, яким за порушення вимог ст. 11-1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» відповідачу нараховано фінансові санкції на суму 1 355 922, 92 грн.
За результатами адміністративного оскарження рішення про застосування фінансових санкцій від 20 квітня 2010 року № 261625/32-330/0824, дане рішення було скасовано наказом Департаменту САТ ДПА України від 22 червня 2010 року № 259.
Одночасно, Департаментом САТ ДПА України було прийнято нове рішення про застосування фінансових санкцій від 05 липня 2010 року № 261825/32-330/1052, яким, згідно абз. 14 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення вимог ст. 11-1 цього Закону, відповідачу нараховані фінансові санкції на суму 1 365 162, 62 грн.
У зв'язку з тим, що відповідачем не було сплачено суму фінансових санкцій, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
В силу абз. 14 ч. 2 ст. 17 вищевказаного Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Як вбачається з матеріалів справи, не погоджуючись з рішенням про застосування фінансових санкцій від 05 липня 2010 року № 261825/32-330/1052, ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» оскаржило його до суду.
Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 грудня 2010 року у справі № 2а-15104/10/2670 за адміністративним позовом ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 05 липня 2010 року № 261825/32-330/1052 - позов задоволено. Визнано неправомірним та скасовано рішення Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації №261825/32-330/1052 від 05 липня 2010 року про застосування штрафних фінансових санкцій у розмірі 1 365 162 грн. 62 коп.
Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 грудня 2010 року у справі № 2а-15104/10/2670 залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2011 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 жовтня 2013 року.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи те, що рішення Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації №261825/32-330/1052 від 05 липня 2010 року про застосування штрафних фінансових санкцій скасовано у судовому порядку, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що заявлена позивачем до стягнення сума фінансових санкцій у розмірі 1 365 162, 62 грн. є неузгодженим грошовим зобов'язанням та статусу податкового боргу не набула.
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві та відмову у їх задоволенні.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.
Повний текст ухвали виготовлено 26.01.2015 року.
.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.