Справа № 2-а/229/4/2015
ЄУН 229/3620/14-а
23 січня 2015 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Сєрікової О.О.
при секретарі Ракітіній Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дружківка адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Дружківці Головного управління міндоходів у Донецькій області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
26 грудня 2014 року позивач звернувся до Дружківського міського суду Донецької області з адміністративною позовною заявою до Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В адміністративній позовній заяві вказав, що 19 грудня 2014 р. заступником начальника Державної податкової інспекції у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області Яровою Марією Василівною винесено постанову (серія АВ №115558) про накладення на нього адміністративного стягнення в розмірі 1700 грн. Спірну постанову отримано ним 26 грудня 2014 р.
З винесеною постановою позивач не згоден, оскільки відповідачем зазначено про несплату ним суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі, що більше трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, чим порушено термін сплати єдиного соціального внеску. Порушено граничний строк сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2014 р. до 20 жовтня 2014 р. ( включно). Частково єдиний внесок сплачено у сумі 464826.90 грн. сплачено в повному обсязі протягом листопада та грудня 2014 року, чим порушено абз. 1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та ч.5 ст.165-1 КУпАП.
Позивач зазначив, що підприємство виробнича одиниця «Дружківкатепломережа» є структурним підрозділом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», власних коштів для сплати єдиного соціального внеску не має, фінансування не здійснювалось.
Також позивач вказує, що несплата єдиного соціального внеску викликана низкою наступних об'єктивних причин.
По-перше, це наявність воєнного конфлікту на території Донецької області та здійснення у зв'язку з цим антитерористичної операції (АТО), яка суттєво відобразилась на загальному рівні життєдіяльності Південно-східного регіону України. Зазначена обставина суттєво позначилась на рівні платежів населення та підприємств Донецької області за спожиту теплову енергію, які є основним джерелом доходів, як виробнича одиниця «Дружківкатепломережа», так і обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго». Так, станом на 01 грудня 2014 р. населення має заборгованість перед виробничою одиницею «Дружківкатепломережа» у сумі 31.5 млн.грн, організації 1.41 млн. грн. Крім того, оскільки підприємство проводить нарахування за теплову енергію тільки в опалюваний період ( з 15 жовтня по 15 квітня), то кошти від споживачів надходять переважно теж в цей період.
По-друге, Законом України « Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» підтверджуються обставини непереборної сили. Так, ст.10 Закону встановлено, що протягом дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань є сертифікат Торгово-промислової палати України. Такий сертифікат (висновок) № 3073/05-4 від 12 вересня 2014 р. про настання обставин непереборної сили має виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа» .
Крім того, п.8 ст.14-1 Закону України « Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни до Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» та доповнено п.9-3 наступного змісту: платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Тому позивач вважає, що перелічені ним обставини та фактори виключають наявність винної та протиправної поведінки в його діях та просить скасувати постанову.
В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про час і місце розгляду спави повідомлений належним чином- судовою повісткою.
Суд, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що адміністративна позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав:
Постановою серії АВ №115558 по справі про адміністративне правопорушення від 19 грудня 2014 року, яка розглянута заступником начальника ДПІ у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області Яровою М.В., керівника виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, відповідно до ч.5 ст.165-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
На підтвердження даних обставин позивач надав до суду Сертифікат (висновок) Торгово-Промислової палати України № 3073/05-4 від 12 вересня 2014 р. про настання обставин непереборної сили, де зазначено, що торгівельно-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 02 червня 2014 р. виборчої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа» при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та сплаті податків та обов'язкових платежів.
Відповідно до ч.2 ст. 141 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо".
Крім того, відповідно до п.8 ст. 141 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктом 93 такого змісту: "93. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Тому суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення від 19 грудня 2014 року підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 158-163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.287, 288 КУпАП,
суд
Постанову по справі про адміністративне правопорушення від 19 грудня 2014 року заступника начальника Державної податкової інспекції у м. Дружківці - скасувати, а справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О. О. Сєрікова