пр. № 2-а/759/88/15
ун. № 759/456/15-а
20 січня 2015 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду м. Києва Ключник А.С. розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Святошинського РУГУ МВС України в м. Києві про зобов'язання відповідача провести розслідування кримінального провадження,
13.01.2015 року позивач звернулась до суду з позовом до Святошинського РУГУ МВС України в м. Києві про зобов'язання відповідача провести розслідування кримінального провадження.
В обгрунтування позову, позивач посилається на те, що вона зверталась до Святошинського РУ ГУМВС України в місті Києві з заявою про вчинення кримінального правопорушення, однак дана зава не внесена до ЄДРДР. Такі дії вважає протиправнити та просить зобовязати відповідача внесте відомості по заяві до ЄДРДР та провести розслідування кримінального провадження.
Відповідно до вимог ст. 15-1 КАС України, заява зареєстрована в автоматизованій системі документообігу суду та розподілено судді Ключнику А.С.
Як вбачається з матеріалів справи, даний позов зареєстрований, як адміністративна справа.
Суддя вивчивши матеріали адміністративного позову дійшов висновку, що у відкритті провадження, слід відмовити на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 303 КПК України, передбачає, які рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження
З цього слідує, що до юрисдикції адміністративних судів не належать спори щодо оскарження бездіяльності слідчого, щодо бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк.
Таким чином, оскільки позивач просить визнати неправомірною бедіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, тому дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки ст. 303 КПК України, встановлено інший порядок судового оскарження бездіяльності слідчого та інший порядок судового провадження за скаргами на таке рішення.
Отже, даний позов, не може розглядатись за правилами адміністративного судочинства, а підлягає розгляду за правилами Кримінально процесуального кодексу України. Тому на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України у відкритті провадження в адміністративній справі по цій позовній заяві слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 109, 160, 165, 181, 185, 254 КАС України суддя,
У відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Святошинського РУГУ МВС України в м. Києві про зобов'язання відповідача провести розслідування кримінального провадження - відмовити.
Роз'яснити позивачу його право на звернення з даною заявою в порядку кримінального судичинства відповідно до ст. 303 КПК України.
Ухвала суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її отримання.
Суддя А. Ключник