Справа № 636/4984/14-а
2-а/636/9/15
23 січня 2015 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ганенко Т.С.,
за участю секретаря судового засідання - Філатова Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Чугуївському районі Харківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування та виплати основної державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
В обґрунтуванні своїх вимог позивач зазначив, що є ліквідатором ЧАЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, та відповідно до висновку № 1193, виданим Харківською міжвідомчою експертною комісією 22.02.2001 року був визнаний інвалідом ІІ групи. Вказаний факт також підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та вкладкою до нього НОМЕР_2, довідками про інвалідність.
Він перебуває на обліку в УПФУ Чугуївського району Харківської області та отримує пенсію. Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід ІІ групи, маж право на державну пенсію, яка не може бути нижче восьми мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого розміру мінімальної пенсії.
В листопаді 2014 року він звернувся до УПФУ в Чугуївському районі Харківської області з відповідною заявою про перерахунок пенсії в порядку та розмірах, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На вказане звернення він отримав лист-відмову від 05.12.2014 року з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Позивач пітримав свій позов, просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача за довіреністю Козачок А.М. в судовому засіданні проти позову заперечував, вважав що відповідач діяв виключно в межах своїх повноважень, підтримавши раніше надані письмові заперечення в обґрунтування своїх заперечень.
Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутності сторін за їх заявами, на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
На підставі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист.Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими або звуженими. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є ліквідатором ЧАЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, та відповідно до висновку № 1193, виданим Харківською міжвідомчою експертною комісією 22.02.2001 року був визнаний інвалідом ІІ групи. Вказаний факт також підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та вкладкою до нього НОМЕР_2, довідками про інвалідність.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ Чугуївського району Харківської області та отримує пенсію. Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід ІІ групи, маж право на державну пенсію, яка не може бути нижче восьми мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого розміру мінімальної пенсії.
В листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Чугуївському районі Харківської області з відповідною заявою про перерахунок пенсії в порядку та розмірах, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На вказане звернення він отримав лист-відмову від 05.12.2014 року з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796. Статтею 49 цього Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 50 вищезазначеного Закону особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 2 групи, - в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. І, як передбачено ст. 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу. Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України). Суд зазначає, що положеннями Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено обмежень щодо застосування ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач у період з 01.01.2014 року має право на отримання основної державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, який встановлено положеннями ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві в період з 01.01.2014 року застосуванню підлягають ст.ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не вищевказана постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.
Позивач належить до першої категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 02.12.1992 року № 674. Так, відповідно до п. 2 цієї постанови, до категорії 1 відносяться інваліди з числа учасників ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з відповідною аварією, випробуванням або військовим навчанням.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки позивач віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнений від сплати судового збору, на підставі ч. 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. ст. 2, 6-8, 10, 153, 158-163 КАС України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області здійснити перерахунок щомісячної основної державної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року по 2 групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року по 2 групі інвалідності в розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 1 ст. 50, ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя: Т.С. Ганенко