Рішення від 22.01.2015 по справі 920/1964/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22.01.2015 Справа № 920/1964/14

За позовом: Сумського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Конотопської міської ради, м.Конотоп Сумської області

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Конотопський арматурний завод», м. Конотоп Сумської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державної екологічної інспекції в Сумській області, м. Суми

про стягнення 29 076 грн. 69 коп.

Суддя В.Л.Котельницька

Представники сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - І.Ю.Розуменко

від третьої особи - О.М.Семенова (довіреність № 53/09 від 13.01.2015)

прокурор - Л.С.Кулинич

За участю секретаря судового засідання - І.М.Петрович

Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до господарського суду з позовною заявою, відповідно до якої просить стягнути з відповідача в доход держбюджету 29076 грн. 69 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.

Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не подав, але надіслав заяву №58/45 від 21.01.2015 про розстрочення виконання рішення у зв'язку з тяжким фінансовим становищем.

Від позивача надійшло клопотання № 049/3952 від 25.12.2014, у якому він наполягає на задоволенні позовних вимог, а також просить суд розглядати справу за відсутності його представника в судовому засіданні.

Третьою особою були подані для долучення до матеріалів справи документи на обґрунтування позовних вимог.

Присутні в судовому засіданні представник третьої особи та прокурор не заперечували проти розстрочення виконання судового рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд встановив:

26.11.2013 Держаною екологічною інспекцією у Сумській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності ПАТ «Конотопський арматурний завод», в результаті якої встановлено факт порушення діяльності підприємства, а саме: здійснення стаціонарними джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без одержання дозволу спеціально уповноваженого органу на викиди забруднюючих речовин, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

За наслідками перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Сумській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, протокол про адміністративне правопорушення стосовно головного інженера ПАТ «Конотопський арматурний завод» №004894 від 26.11.2015, винесено постанову №004894 від 27.11.2013 про накладення на вказану посадову особу адміністративного стягнення та направлено відповідачу претензію №568/08-14 від 03.03.2014 щодо добровільного відшкодування заподіяних державі збитків.

У відповідності до положень «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних речовин в атмосферне повітря», зареєстрованої 21.01.2009 в Міністерстві юстиції України за №48/16064, затвердженої наказом Мінприроди №639 від 10.12.2008, державним інспектором Державної екологічної інспекції у Сумській області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі відповідачем. Так, згідно розрахунку, внаслідок роботи ПАТ «Конотопський арматурний завод» без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 15.04.2013 по 01.04.2014 завдана останнім державі шкода становить 29076 грн. 69 коп.

Відповідач із сумою заборгованості погодився, однак в добровільному порядку заподіяні збитки не відшкодував.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення

газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Згідно з положенням статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання.

Відповідно до п.2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 13.03.2002, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Як вбачається з матеріалів справи у відповідача на момент перевірки відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (дія попереднього дозволу закінчилася 14.04.2013, станом на дату проведення перевірки документи для отримання дозволу відповідачем до Дозвільного центру подані не були), що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та спричинило шкоду навколишньому природному середовищу.

Дане порушення зафіксоване в акті перевірки дотримання ПАТ «Конотопський арматурний завод» вимог природоохоронного законодавства, а також не заперечується самим відповідачем у поданій до суду заяві № 58/45 від 21.01.2015.

Положеннями статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України.

Враховуючи наведені положення законодавства, господарський суд дійшов висновку про стягнення з відповідача шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, шляхом її стягнення до місцевого бюджету Конотопської міської ради для подальшого перерозподілу між бюджетами відповідних рівнів.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Позивачем надані необхідні документи в обґрунтування позовних вимог, зокрема щодо наявності факту спричинення шкоди навколишньому природному середовищу, правомірності та обґрунтованості розрахованої суми нанесеної неправомірними діями відповідача збитків.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог прокурора та позивача та про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши заяву відповідача про розстрочення виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідач, посилаючись на скрутне фінансове становище підприємства, просить суд розстрочити виконання рішення до 01.11.2015 за умови сплати заборгованості щомісяця рівними частками. Так, до 01.02.2015 відповідач зобов'язується погасити 2976,69 грн. заборгованості та до 01.11.2015 - щомісяця по 2900,00 грн.

Право розстрочити виконання рішення надане суду пунктом 6 статті 83 Господарського процесуального кодексу України.

Беручи до уваги той факт, що представник третьої особи та прокурор не заперечували проти розстрочення виконання судового рішення, а відповідач, у свою чергу, зазначав, що оптимізація виробництва дасть йому змогу виконати рішення суду у даній справі у межах запропонованого графіку погашень, суд вважає за можливе задовольнити заяву відповідача щодо розстрочення виконання судового рішення.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Конотопський арматурний завод» (41612, Сумська область, м. Конотоп, вул. Вирівська, 60; код ЄДРПОУ 00218331) завдану шкоду за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на користь Конотопської міської ради (р/р 33113331700008, код ОКПО 37784555, МФО 837013, в ГУДКСУ у Сумській області) в сумі 29076 грн. 69 коп., для подальшого перерозподілу між Державним бюджетом України, бюджетом Сумської області та місцевим бюджетом м. Конотоп, розстрочивши виконання судового рішення на десять місяців, за умови сплати боргу згідно наступного графіку: до 01.02.2015 - 2976 грн. 69 коп., до 01.03.2015 - 2900 грн. 00 коп., до 01.04.2015 - 2900 грн. 00 коп., до 01.05.2015 - 2900 грн. 00 коп., до 01.06.2015 - 2900 грн. 00 коп., до 01.07.2015 - 2900 грн. 00 коп., до 01.08.2015 - 2900 грн. 00 коп., до 01.09.2015 - 2900 грн. 00 коп., до 01.10.2015 - 2900 грн. 00 коп., до 01.11.2015 - 2900 грн. 00 коп.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Конотопський арматурний завод» (41612, Сумська область, м. Конотоп, вул. Вирівська, 60; код ЄДРПОУ 00218331) в доход Державного бюджету (р/р 31218206783002, отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593) 1827 грн. 00 коп. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 26.01.2015.

Суддя В.Л. Котельницька