20 січня 2015 рокусправа № 333/7384/14-а (2-а/333/170/2014)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційні скарги ОСОБА_1, управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 20 жовтня 2014 р. по справі №333/7384/14-а (2-а/333/170/2014) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії ,-
У вересні 2014 року позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця із розрахунку 90% заробітної плати, тобто з врахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.09.2014 і в подальшому; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки від 31.07.2014 р. №16-2/475.
Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 20 жовтня 2014 р.. позов задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії позивачу сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця позивачу з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.09.2014 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить змінити оскаржувану постанову.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, а апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, 26.08.2014 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок та виплати пенсії державного службовця із розрахунку 90% заробітної плати з урахуванням в складових заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідки від 31.07.2014 р. №16-2/475.
Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя листом від 04.09.2014 року № 173/П-9 повідомило позивача, що законних підстав для перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації немає. Також повідомлено, що відповідно до п.2 розділу IV Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р., внесено зміни до ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу», які набрали чинності з 01.05.2014 р., а саме, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їх заробітної плати.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань входять до складу заробітної плати державних службовців.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР ) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, в даному випадку - статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що суми індексації заробітної плати не входять до складу заробітної плати державних службовців.
Крім цього, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, враховуючи, що позивач звернулась до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії державного службовця 26.08.2014 року, тому перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески потрібно здійснити з 01.09.2014 року, виходячи з відсоткового розміру призначеної пенсії.
Отже, враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про ухвалення судом першої інстанції рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови по суті заявлених вимог.
Керуючись ст. ст. 198, 202,203, 205, 207 КАС України, суд, -
по с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя - залишити без задоволення.
Постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 20 жовтня 2014 р. - скасувати.
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.09.2014 року, виходячи з відсоткового розміру призначеної пенсії.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим