04 листопада 2014 рокусправа № 811/3561/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії ,-
У листопаді 2013 року позивач звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача надати інформацію щодо наявності земель запасу, резервного фонду, фонду перерозподілу земель сільськогосподарського призначення на території Богданівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області з зазначенням їх площі та місця розташування, надання їх в користування, в тому числі в оренду, наявності таких договорів, дат їх укладення та терміну їх дії відповідно до запиту від 04.09.2013 року; зобов'язати відповідача надати інформацію щодо наявності земель запасу, резервного фонду, фонду перерозподілу земель сільськогосподарського призначення на території Богданівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області з зазначенням їх площі та місця розташування, надання їх в користування, в тому числі в оренду, наявності таких договорів, дат їх укладення та терміну їх дії відповідно запиту на інформацію від 04.09.2013 року.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 р. адміністративний позов - задоволено. Визнано неправомірною відмову відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області у задоволенні запиту на інформацію від 04.09.2013р. ОСОБА_1. Зобов'язано відділ Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області надати ОСОБА_1 інформацію відповідно Закону України "Про доступ до публічної інформації" згідно запиту від 04.09.2013р.
Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову і постановити нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звернувся до відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області із запитом від 04.09.2013 року на інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
На вказаний запит відділом Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області було надано відповідь, в якій зазначено про неможливість надання запитуваної позивачем інформації, оскільки вона не відноситься до публічної та не підпадає під дію вказаного закону.
Звертаючись з позовом до суду, позивач зазначив, що інформація про наявність і користування землями запасу, резервного фонду, фонду перерозподілу земель сільськогосподарського призначення є публічною інформацією, і відповідач зобов'язаний надати таку інформацію.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач відмовляючи позивачу у наданні публічної інформації діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Як вбачається із запиту позивача, ним запитувалась інформація щодо наявності земель запасу, резервного фонду та фонду перерозподілу земель, передачу їх в оренду із зазначенням дат укладення, реєстрації та терміну дії договорів оренди землі на території Богданівської сільської ради.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 5 того ж Закону України доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію. Згідно з вимогами п. 1 ч. 13 Закону України розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання. Статтею 20 Закону передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно вимог п. 5 Положення "Про Державне агентство земельних ресурсів України", затвердженого Указом Президента від 08.04.2011, № 445/2011, відповідач здійснює ведення і адміністрування державного земельного кадастру та отримує інформацію про відведення земельних ділянок; здійснює державну реєстрацію земельних ділянок та обмежень у їх використанні; веде поземельні книги та надає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки; створює інформаційну базу даних з питань землеустрою, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, забезпечує створення, формування і ведення Державного фонду документації із землеустрою.
Статтею 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначені відомості про земельні ділянки, які містяться у Державному земельному кадастрі, в тому числі, це відомості про кадастровий номер; місце розташування, інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відповідно до ст.ст. 20, 21 вказаного Закону, відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Відтак, з аналізу вищезазначених законодавчих положень та вимог запиту позивача, вбачається, що позивачем запитувалась інформація, якою володіє відповідач, яка створювалася ним в ході виконання власних повноважень та яка є публічною.
Згідно до вимог з п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону № 2939-VI від 13.01.2011 "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації. Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено мотивовану підставу відмови та порядок оскарження відмови.
Відповідно до вимог ст.ст. 20, 21 Закону України "Про інформацію" за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
При цьому, надаючи інформацію на запит позивача, відповідач не відмовляв останньому з підстав відсутності такої або відсутності зобов'язань надавити запитувану інформацію, а посилання відповідача, що запитувана позивачем інформація не відноситься до публічної спростовується викладеним вище.
Враховуючи викладені обставини, апеляційний суд вважає вимоги позивача у запиті про надання певної інформації обґрунтованими, виходячи з того, що оскільки позивач вибрав один із належних способів на право отримання запитуваної інформації, а саме: звернувся до відповідача з відповідною заявою, обов'язком останнього є надання такої інформації, не зважаючи на оприлюднення такої.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції було повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка обставинам справи, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим