"19" січня 2015 р. Справа № 926/1631/14
За позовом комунального підприємства «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення»
до відповідача комунального підприємства «Чернівціводоканал»
про спонукання внести зміни до договору на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод комунальної каналізації.
Суддя С.О. Миронюк
Представники:
від позивача - Найда П.М. - начальник., Бурдейний І.М. - представник. Довіреність № 156 від 17.12.2014 р.
від відповідача - Кошман О.В. - представник. Довіреність № 06/17 від 04.11.2014 р.
Суть спору: комунальне підприємство «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення» м. Заставна, Чернівецької області звернулося з позовом до комунального підприємства «Чернівціводоканал» м. Чернівці в якому просить зобов'язати відповідача внести зміни в діючий договір № 1881 від 18.07.2005 р. укладений між сторонами на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації, виключивши з розділу 5 договору речення «У разі зміни тарифів, діючих на час укладання договору, оплата наданих йому послуг здійснюється за новими цінами без змін інших умов договору».
Позовні вимоги обґрунтовуються наступним.
Місто Заставна проводить відбір води по першому-другому підйомі водогону Митків-Чернівці в селі Юрківці. Для доведення води до ГОСТу 2874-82, 2761-84 «Вода питна», проводиться доочистка води з утриманням відповідних фахівців та лабораторії по контролю за якістю та знезараженню питної води.
У відповідності до нормативних стандартів позивачем укладена угода з Заставнівським районним лабораторним відділенням міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ « Чернівецький ОЛЦДУ», для моніторингу якості води для споживачів.
Позивач вважає, що в порушення розділу 3 статті 30 закону України « Про житлово-комунальні послуги» відповідності рівня цін тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на виробництво, споживачі міста Заставна змушені будуть оплачувати послуги витрат на централізоване водопостачання, які їм по суті фактично не надавались і не надаються; так як відбір води проводиться в місті Чернівцях, де є централізоване водопостачання, проводиться повна очистка води, а ще додатково здійснюються витрати за утримання обслуговуючого персоналу, які обслуговують мережі міста Чернівці, то кошторис визначений саме з таких витрат. Тобто всі повні витрати на водопостачання міста Чернівців буде покладено на споживачів міста Заставна, які ніякого відношення до цих витрат не мають.
Таким чином, витрати собівартості води для споживачів, які купляють воду на першому-другому підйомі централізованого водогону Митків-Чернівці в с.Юрківці, а це споживачі міста Заставни, є значно меншими, ніж ті витрати, які здійснюються для жителів міста Чернівців.
Позивач 24.09.2014 року направив відповідачу лист з проханням виключити з діючого договору № 1881 від 18.07.2005 року у розділі 5 «Вартість послуг» речення «у разі зміни тарифів, діючих на час укладення договору, оплата наданих йому послуг здійснюється за новими цінами без зміни інших умов договору».
Проте, відповідач листом від 14.10.2014 року за № 16/3774 відмовився внести зміни до діючого Договору № 1881 від 18.07.2014 року «На подачу води з комунального водопроводу та приймання вод до комунальної каналізації», посилаючись на те, що даний розділ є істотною умовою договору на надання житло-комунальних послуг відповідно до п.1 ст.26 закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Тому позивач вважає, що відмова є незаконною. Відповідач повинен внести зміни в чинний договір № 1881 від 18.07.2005 року, виключивши із розділу 5 договору речення «У разі зміни тарифів, діючих на час укладення договору, оплата наданих йому послуг здійснюється за новими цінами без мін інших умов договору».
Відповідно до ч.2 ст.654 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
При укладенні договору на подачу води з комунального водопроводу розмір щомісячної плати за надані послуги для населення на подачу води становив 0,68 грн. на місяць, з 22.06.2006 р. згідно розрахунку собівартості послуг за централізоване водопостачання складає 1,15 грн. Саме такий розмір оплати за централізоване водопостачання жителям міста Заставна і розраховував позивач. Проте, в даний час відповідачем змінюється цей розмір, а тому це завдає позивачу і населенню міста Заставна шкоди.
Ухвалою суду від 05.11.2014 р. порушено провадження по даній справі, судове засідання призначено на 25.11.2014 р.
Ухвалою суду від 25.11.2014 р. відкладено розгляд справи на 18.12.2014 р.
18.12.2014 р. оголошено перерву до 05.01.2015 р.
Ухвалою суду від 05.01.2015 р. продовжено строк розгляду спору на 15 днів та відкладено розгляд справи на 19.01.2015 р.
В судовому засіданні 19.01.2015 р. позивач позовні вимоги підтримав.
Відповідач у відзиві на позов, вимоги позивача не визнає посилаючись на те, що ним не було допущено порушення жодних умов договору в тому числі і щодо порядку введення нових тарифів. Листом від 05.06.2014р. № 04/1969 КП «Чернівціводоканал» повідомило позивача про введення в дію з 1 липня 2014 р. встановлених Постановою № 95 від 02.06.2014 р. тарифів, що відповідає умовам встановленим ч. 5 ст. 32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», яким виконавця/виробника у разі зміни тарифів зобов'язано повідомити про це споживача за 15 днів до введення тарифів в дію з посиланням на рішення відповідних органів та пункту 5 Договору № 1881 від 18.07.2005 року, що встановлює вимогу у разі зміни тарифів оплату проводити за новими цінами та повідомляти про міну тарифів через засоби масової інформації. Отже, відсутнє істотне порушення договору з боку КП «Чернівціводоканал».
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення по суті, суд встановив:
Між Комунальним підприємством «Чернівціводоканал» та Комунальним підприємством « Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення» укладено Договір № 1881 від 18.07.2005 року «На подачу води з комунального водопроводу та приймання вод до комунальної каналізації». (Далі - Договір).
Згідно п. 12. Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 18.07.2006 р.
Договір вважається переукладеним на новий термін на таких же умовах, якщо за один місяць до його підписання жодна із сторін не заявить про закінчення терміну його дії.
Судом встановлено, що на момент слухання справи Договір є чинним.
Згідно пункту 5 Договору розмір щомісячної плати за надані послуги за водопостачання для населення на момент укладання договору становить 0,68 грн. за куб.м, в тому числі ПДВ.
У разі зміни тарифів, діючих на час укладання договору, оплата наданих послуг здійснюється за новими цінами без змін інших умов договору. Повідомлення про зміни тарифів надаються через засоби масової інформації.
Листом від 05.06.2014 року за № 04/1969 КП « Черніціводоканал» повідомило КП «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення» що відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 23.05.2014 року за № 557 встановлені нові тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Чернівціводоканал» і з 01.07.2014 року цей розмір на централізоване водопостачання становить 5,592 грн. за куб.м води.
В подальшому листом від 06.08.2014 року за № 16/2846 КП «Чернівціводоканал» направило на адресу позивача додаткову угоду від 01.08.2014 року до договору №1881 від 01.07.2005 року, в якому запропоновано пункт 5 Договору викласти в такій редакції: «Розмір щомісячної плати за надані послуги централізованого водопостачання з 01.07.2014 р. становить 5,592 куб.м з ПДВ. У разі зміни тарифів,оплата наданих послуг здійснюється за новими цінами без змін інших умов договору. У разі зміни тарифів, оплата наданих послуг здійснюється за новими цінами без змін інших умов договору. Повідомлення про зміни тарифів надаються через засоби масової інформації».
КП «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення» листом від 20.08.2014 року за № 75 повідомило відповідача, що додаткова угода не може бути підписана в зв'язку з тим, що в порушення розділу 3 статті 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідності рівня цін тарифів, розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво в кошторисі наданих КП «Чернівціводоканал» розрахунках по суті враховані ті витрати і об'єми, які фактично споживачам міста Заставна не надаються. В зв'язку з цим відповідачу запропоновано вирішити дане питання в судовому порядку.
За таких обставин в задоволені позову слід відмовити з наступних підстав.
Статтею ст. 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Положеннями ст.ст. 627, 629 ЦК України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 1, 2 статті 632 ЦК України визначено, що у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» від 9 липня 2010 р. N 2479-VI Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг здійснює: встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Пунктом 1.4. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених Постановою 10.08.2012 № 279 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює ліцензування господарської діяльності суб'єктів господарювання, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод) в одному чи декількох населених пунктах в межах території однієї області (включаючи Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь), чисельність або сукупна чисельність населення яких становить більше ніж тридцять тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.
Таким чином єдиним уповноваженим органом на встановлення (зміну) та визначення дати введення в дію тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875-IV плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 1).
Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. (ч. 2)
Зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів (ч. 5).
П. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875-IV встановлено, що істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є: вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг.
Таким чином, умова, розділу 5 Договору № 1881 від 18.07.2005 року є істотною.
Крім того, позивач посилається на ч. 2 ст. 651 ЦК України, визначаючи підставою позову істотне порушення КП «Чернівціводоканал» договору, внаслідок чого завдається шкода позивачу та населенню міста Заставна.
Як вбачається з матеріалів справи КП «Чернівціводоканал» листом від 05.06.2014 р. за № 04/1969 повідомило позивача про введення в дію з 1 липня 2014 р. встановлених Постановою № 95 від 02.06.2014 р. тарифів, що відповідає умовам встановленим ч. 5 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Крім того, листами від 12.06.2014 р. за № 42 та 30.10.2014 р. за № 1131/58/61-14 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг надала відповідь щодо встановлення КП «Чернівціводоканал» економічно обґрунтованих тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для м. Заставна та сіл Заставнівського району Чернівецької області, та повідомила, що встановлення окремого тарифу на централізоване водопостачання для ліцензіата НКРЕКП можливе лише внесення відповідних змін в законодавчі акти України, які регламентують порядок та умови встановлення таких тарифів.
За таких обставин, суд дійшов висновку, про відсутність істотного порушення з боку відповідача умов Договору, а тому в задоволені позову слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В задоволені позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
У разі подання апеляційної скарги або апеляційного подання до Львівського апеляційного суду через Господарський суд Чернівецької області, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
У судовому засіданні 19 січня 2015 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Оформлене у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України рішення підписане 23 січня 2015 р.
Суддя С.О. Миронюк