20.01.2015 р. Справа № 914/4013/14
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі судових засідань Бобаку Т.О., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Львівського міського комунального підприємства (надалі - ЛМКП) «Львівводоканал», м. Львів,
до відповідача Фізичної особи - підприємця (надалі - ФОП) ОСОБА_4, м. Львів,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівської міської ради, м. Львів,
про стягнення 45989,12 грн.
За участю представників:
від позивача - Сорока Д.М. - представник,
від відповідача - ОСОБА_6 - представник.
від третьої особи - не з'явився.
Суть спору: ЛМКП «Львівводоканал» звернулось до господарського суду Львівської області з позовом до ФОП ОСОБА_4 про стягнення на користь позивача 36791,30 грн. та в фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова 9197,82 грн. за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу. Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі № 307280 від 10.12.2007р. та порушенням Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова щодо отримання дозволу на скид стічних вод та сплати сум за скид стічних вод в систему міської каналізації м. Львова без дозволу.
Представником позивача пояснено опискою зазначення у прохальній частині позовної заяви вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 36791,12 грн. за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу. Заявлена сума становить 36791,30 грн., що викладено в тексті позовної заяви та розрахунку, долученому до неї. Вказана сума разом із сумою, заявленою до стягнення в фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова складає ціну позову в розмірі 45989,12 грн. Таку позовну заяву й прийнято до розгляду господарським судом.
Ухвалою суду від 14.11.2014р. порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду.
Ухвалою суду від 04.12.2014р. відкладено судовий розгляд справи з мотивів, наведених у ній, та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівську міську раду.
В судовому засіданні 11.12.2014р. судом ухвалено продовжити строк вирішення справи та оголосити перерву до 20.01.2015р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому, окрім іншого, зазначив, що нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, вибуло з користування відповідача 03.01.2013р. на підставі укладеного договору позички та до подання позовної заяви не поверталось. Крім цього, він стверджує, що рахунки, копії яких долучені позивачем до позовної заяви, які передбачають необхідність оплати за скид стічних вод у чотирикратному розмірі основного тарифу на адресу відповідача не надходили та просить з метою виконання відповідачем своїх зобов'язань перед позивачем щодо погашення наявної заборгованості розстрочити виконання рішення суду про стягнення з ФОП ОСОБА_4 на користь ЛКП «Львівводоканал» 45989,12 грн. строком на три роки із сплатою в рівних частках кожного місяця, починаючи із набрання рішенням господарського суду законної сили.
Представник позивача у заяві від 20.01.2015р. проти розтермінування заборгованості відповідача за скид стічних вод без дозволу в сумі 45989,12 грн. терміном на два роки не заперечила.
Львівська міська рада явки повноважного представника в судове засідання не забезпечила. Подала клопотання від 12.01.2015р. про розгляд справи у відсутності представника Львівської міської ради та підтримала позов ЛМКП «Львівводоканал».
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526, 610, 629 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 70 Водного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Порушенням зобов'язанням є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Договір є обов'язковим для виконання сторонами. Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
10.12.2007р. між сторонами у справі укладено договір № 307280 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі - Договір). Згідно п. 1.1. Договору Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент (відповідач) користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України. Відповідно до п. 2.2.1. Договору абонент (відповідач) зобов'язується отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладання Договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин. Обов'язок отримання Дозволу на скид встановлено й у п. 3.5.3. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002р. (надалі - Місцеві Правила). Згідно п. 2.4 Місцевих Правил, Правила є обов'язковими до виконання всіма Підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами Водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в Міську Каналізацію безпосередньо чи опосередковано.
Відповідно до п. 6.2. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002р., у місцевих Правилах приймання можуть бути передбачені додаткові вимоги до укладення договору, які враховують місцеві особливості.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідача включено до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію станом на 01.01.2012р., ствердженого 14.07.2011р. департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради під номером 118 з підставою ПЛ (за такої підстави дозвіл на скид відповідно до п. 4.6.2.1.1. Місцевих Правил надається на один календарний рік). Згідно п. 4.3.3. Місцевих Правил підприємства, внесені до Переліку, зобов'язані мати Дозвіл на скид та Ліміт на скид до вилучення з Переліку. Проте, Дозволу на скид відповідачем не отримано та протягом періоду з серпня 2012 по вересень 2014р. він скидав стічні води без Дозволу.
Відповідно до п. 4.4. Договору при відсутності Дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінченні строку його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі. Такий розмір плати за скидання стічних вод без Дозволу встановлено й у п. 4.6.6. Місцевих Правил.
Таким чином, позивачем у відповідності до п. 4.4. Договору та п. 4.6.6. Місцевих Правил нараховано та виставлено рахунків за скид стічних вод без дозволу за період з серпня 2012р. по вересень 2014р. на загальну суму 45989,12 грн. (коефіцієнт кратності 4). Однак, відповідачем вказані у рахунках суми не оплачено.
Пунктом 8.4.9. Місцевих Правил передбачено, що плата підприємств за скид стічних вод без Дозволу здійснюється відповідно до рахунків, які виставляє Водоканал і розподіляється таким чином: 20 відсотків перераховуються підприємством на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища, а 80 відсотків перераховуються підприємством на рахунок Водоканалу.
Доводи відповідача про сплату у повному обсязі рахунків на оплату послуг водопостачання та водовідведення на підставі Договору не стосуються рахунків, які передбачають необхідність оплати за скид стічних вод у чотирикратному розмірі основного тарифу. Твердження про ненадходження останніх на адресу відповідача спростовуються наявними у матеріалах справи копіями фіскальних чеків. Посилання відповідача на те, що нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, вибуло з користування відповідача з 03.01.2013р. на підставі укладеного договору позички і до подання позовної заяви не поверталось судом до уваги не береться з огляду на те, що відповідачем не було надано доказів припинення дії Договору та зобов'язань, які виникли за ним. Виставлені рахунки на оплату послуг водопостачання та водовідведення (в 1 кратному розмірі) згідно Договору відповідачем оплачувались. Відповідно до п. 2.3. та п. 6.3. Договору відповідач про зміну користувача приміщення позивача не повідомив, належних змін у Договір в частині зміни сторони Договору не вніс. Дозволу на скид забруднюючих речовин відповідачем не отримано, з Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію станом на 01.01.2012р. його не виключено. Тоді як згідно п. 4.3.3. Місцевих Правил підприємства, внесені до Переліку, зобов'язані мати Дозвіл на скид та Ліміт на скид до вилучення з Переліку.
Враховуючи вищенаведене, а також відсутність у матеріалах справи доказів, які спростовують позовні вимоги або свідчать про добровільне погашення боргу, вимога позивача про стягнення 36791,30 грн. на його користь та 9197,82 грн. в фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу підлягає задоволенню у повному обсязі.
Крім цього, відповідач у відзиві на позовну заяву від 16.01.2015р. просить суд розстрочити виконання судового рішення строком на три роки із сплатою в рівних частках кожного місяця, починаючи із набрання рішенням господарського суду законної сили. Своє прохання відповідач обґрунтовує тим, що у 2013 та 2014 роках ФОП ОСОБА_4 підприємницької діяльності не здійснювала та доходів не отримувала, що підтверджується податковими деклараціями про майновий стан і доходи за 2013 та 2014 роки та довідкою ПАТ «Кредобанк» № 11.14/16-865/15 від 15.01.2015р., відповідно до якої рух коштів по рахунку відповідача за період з 01.01.2013р. по 15.01.2015р. відсутній. Відтак, представник відповідача зазначає, що стягнення з відповідача 45989,12 грн. одним платежем суттєво утруднить виконання рішення суду або й взагалі зробить таке виконання в найкоротші терміни неможливим.
Згідно з ч. 1 ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора, і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання. Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Враховуючи наведене, а також те, що згідно з податковими деклараціями про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_4 за 2013, 2014 роки доходи відсутні, а позивач у заяві від 20.01.2015р. не заперечує проти розстрочки на два роки, суд вважає за доцільне на підставі ст. 121 ГПК України розстрочити виконання рішення на два роки.
Судові витрати у справі на підставі ст. 49 ГПК України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 82, 83, 84, 85, 116, 121 ГПК України, господарський суд -
1. Позов задоволити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (79026, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, ідент. код юридичної особи 03348471) 36791,30 грн. за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу та 1827 грн. судового збору з розстрочкою виконання рішення на два роки, шляхом стягнення належних до сплати сум протягом 23 місяців по 1609,1 грн. та протягом 24 місяця - 1609 грн.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (79026, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в фонд охорони навколишнього природного середовища міста Львова (одержувач: міський бюджет м. Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації 24062100, банк ГУ ДКСУ у Львівській області код ЄДРПОУ 38008294, код МФО 825014) 9197,82 грн. за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу з розстрочкою виконання рішення на два роки, шляхом стягнення належних до сплати сум протягом 23 місяців по 383,24 грн. та протягом 24 місяця - 383,3 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
3. Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом ХІІ ГПК України.
Повне рішення складено 23.01.2015р.
Суддя Бортник О.Ю.