Справа № 2а-10650/10/1570
23 січня 2015 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши заяву виборця в мажоритарному виборчому окрузі № 59 Київського району м. Одеси на виборах 31.10.2010 року депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року по справі № 2а-10650/10/1570, -
Постановою Одеського окружного адміністративного суду 08 листопада 2010 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року, в задоволенні позовних вимог кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м. Одеси з виборів депутатів Одеської міської ради Одеської області ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м. Одеси ОСОБА_3, про визнання назаконним та скасування протоколу Одеської міської виборчої комісії Одеської області про результати виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 1-60 в частині визначення результатів виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м. Одеси, визнання незаконною та скасування постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області №1190 від 05.11.2010 року "Про визнання обраним депутата Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59", зобов'язання Одеську міську виборчу комісію Одеської області прийняти для встановлення підсумків голосування по виборах депутатів до Одеської міської ради по одномандатному мажоритарному округу №59 м. Одеси: протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05333 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 Київського району, який підписаний членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05333 01.11.2010 року об 12 год. 00 хв.; протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05334 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 Київського району, який підписаний членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05334 01.11.2010 року об 20 год. 53 хв.; протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05335 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 Київського району, який підписаний членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05335 01.11.2010 року об 14 год. 00 хв; протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05336 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 Київського району, який підписаний членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05336 01.11.2010 об 15 год. 00 хв.; протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05337 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 Київського району, який підписаний членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05337 01.11.2010 об 12 год. 30 хв.; протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05338 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 Київського району, який підписаний членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05338 01.11.2010 об 09 год. 55 хв.; протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05339 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 Київського району, який підписаний членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05339 01.11.2010 об 07 год. 40 хв.; зобов'язання Одеську міську виборчу комісію Одеської області визнати обраним депутатом Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 ОСОБА_2 - відмовлено повністю.
22.01.2015 року від виборця в мажоритарному виборчому окрузі № 59 Київського району м. Одеси на виборах 31.10.2010 року депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 надійшла заява про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року по справі № 2а-10650/10/1570 за вхід. № 1459/15, доводи якої ґрунтуються на висновках почеркознавчої експертизи по кримінальній справі № 06201100425, якою встановлено, що підписи членів комісії виконані не ними, а іншою особою, що має значення для вирішення адміністративної справи по суті та для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами як істотна для справи обставина, що не була і не могла бути відома особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 245 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є: істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Відповідно до ст. 247 КАС України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами може бути подано протягом одного місяця після того, як особа, яка звертається до суду, дізналася або могла дізнатися про ці обставини.
При цьому заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 245 цього Кодексу, може бути подана не пізніше ніж через три роки з дня набрання судовим рішенням законної сили. У разі якщо така заява подана до адміністративного суду після закінчення цього строку, адміністративний суд відмовляє у відкритті провадження за нововиявленими обставинами, незалежно від поважності причини пропуску цього строку.
Як вбачається з матеріалів справи та зазначено заявником рішення по справі № 2а-10650/10/1570 вступило в законну силу 11.11.2010 року згідно ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду (а.с. 162-163).
Разом з тим, заявником одночасно із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року по справі № 2а-10650/10/1570 надано клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, яка вмотивована тим, що на час виникнення спірних правовідносин ст. 247 КАС України не містила приписів відносно того, що заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 245 цього Кодексу, може бути подана не пізніше ніж через три роки з дня набрання судовим рішенням законної сили.
При цьому, заявник посилається на те, що місячний термін для звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами ним не порушено.
Розглянувши клопотання заявника про поновлення пропущеного строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, суд дійшов висновку, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
При цьому, суд вирішуючи питання про поновлення строку для звернення до суду із вказаною заявою вважає за необхідне застосувати ч. 2 ст. 5 КАС України, що узгоджується з позицією ВАС України згідно з ухвалами ВАСУ від 17.08.2010 року № П-115/10 та від 15.11.2006 року.
Так, на час вирішення клопотання заявника про поновлення пропущеного строку звернення до суду із заявою діє редакція ст. 247 КАС України, яка передбачає, що заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 245 цього Кодексу, може бути подана не пізніше ніж через три роки з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що особливі правила встановлюються для випадків, коли нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Так, підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами заявником зазначено: істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи, що передбачено пунктом 1 частини другої статті 245 Кодексу.
Таким чином, оскільки рішення по справі № 2а-10650/10/1570 вступило в законну силу 11.11.2010 року, строк звернення заявника із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, сплинув 12.11.2013 року.
Крім того, суд зазначає, що ст. 246 КАС України передбачено, що особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
Разом з тим, заявником не обґрунтовано його право звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, при цьому, лише зазначено, що відповідне право мають особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Так, з матеріалів справи не вбачається, що судовим рішенням безпосередньо вирішено питання про права (свободи, інтереси) або про обов'язки заявника.
Згідно ст.. 247 КАС України у разі якщо заява перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами подана до адміністративного суду після закінчення трирічного терміну з дня набрання судовим рішенням законної сили, адміністративний суд відмовляє у відкритті провадження за нововиявленими обставинами, незалежно від поважності причини пропуску цього строку.
Відтак, оскільки заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 245 цього Кодексу, подана заявником біль ніж через три роки з дня набрання судовим рішенням законної сили, при цьому суд дійшов висновку про необхідність застосування ч. 2 ст. 5 КАС України, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження за нововиявленими обставинами.
Керуючись ст. 5, 245-247 КАС України, суддя,-
У задоволенні клопотання виборця в мажоритарному виборчому окрузі № 59 Київського району м. Одеси на виборах 31.10.2010 року депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року по справі № 2а-10650/10/1570 про поновлення пропущеного строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами по адміністративній справі № 2а-10650/10/1570 - відмовити.
У відкритті провадження за заявою виборця в мажоритарному виборчому окрузі № 59 Київського району м. Одеси на виборах 31.10.2010 року депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Одеського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року по справі № 2а-10650/10/1570 - відмовити.
Копію ухвали разом з заявою, всіма додатками до неї, надіслати заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя О.А. Вовченко