18 грудня 2014 р. Справа № 804/17223/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "УХД-ВОЛЯ", державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області про скасування державної реєстрації, -
Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Новомосковська ОДПІ, позивач) звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "УХД-ВОЛЯ" (далі - ТОВ "УХД-ВОЛЯ", відповідач-1), державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області (далі - відповідач-2), в якому просить зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області скасувати державну реєстрацію запису від 19.03.2014 р. № 14561050008021989, пов'язану зі змінами в установчих документах ТОВ "УХД-ВОЛЯ", якою було змінено відомості про місцезнаходження підприємства на наступні: 51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Комсомольська, 2-А.
В обґрунтування позову зазначено, що державним реєстратором було вчинено запис - внесення змін до відомостей про юридичну особу, яким було змінено відомості про місцезнаходження ТОВ "УХД-ВОЛЯ". На думку позивача, вказані зміни внесені державним реєстратором з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі - Закон № 755-IV), оскільки контролюючим органом встановлено відсутність ТОВ "УХД-ВОЛЯ" за зміненим місцезнаходженням. Таким чином, ТОВ "УХД-ВОЛЯ" не здійснює господарську діяльність на території, підконтрольній Новомосковській ОДПІ, а тому, на думку позивача, державна реєстрація змін до установчих документів є неправомірною, а відомості, внесені державним реєстратором, зроблені на основі поданих підприємством недостовірних даних. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.
На адресу ТОВ "УХД-ВОЛЯ" судом направлено повістки про виклик у судові засідання, призначені на 21.11.2014 р. та 18.12.2014 р., проте, конверти повернулися до суду із відміткою поштового відділення про повернення «за закінченням терміну зберігання». Згідно з ч. 8 ст. 35 КАС України відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
19.11.2014 р. та 15.12.2014 р. від відповідача-2 до суду надійшли клопотання про розгляд адміністративної справи за відсутності представника. Відповідачем не було подано до суду письмових пояснень чи заперечень проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У відповідності до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ТОВ "УХД-ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 38813948) зареєстроване як юридична особа 26.07.2013 р., про що державним реєстратором Реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області вчинено запис № 14561020000021989.
19.03.2014 р. державним реєстратором Реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "УХД-ВОЛЯ" щодо зміни місцезнаходження на наступні: 51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Комсомольська, 2-А, про що вчинено запис № 14561050008021989.
Посадовими особами Новомосковської ОДПІ здійснено перевірку місцезнаходження ТОВ "УХД-ВОЛЯ", за результатами якої складено акт від 18.04.2014 р. № 2111/180, відповідно до якого встановлено відсутність ТОВ "УХД-ВОЛЯ" за юридичною адресою.
На підставі запиту від 18.04.2014 р. № 34 відділом податкової міліції Новомосковської ОДПІ було проведено заходи щодо встановлення фактичного місцезнаходження ТОВ "УХД-ВОЛЯ", за результатами яких встановлено, що підприємство за зареєстрованим місцезнаходженням - 51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Комсомольська, 2-А, не встановлено, про що складено довідку від 12.05.2014 р. № 1179217/04-10-07-07.
Новомосковською ОДПІ направлено на адресу Реєстраційної служби Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням від 12.05.2014 р. № 14/9/04-08-18-26.
10.07.2014 р. державним реєстратором Реєстраційної служби Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області вчинено запис № 12291430009003319 - внесення інформації щодо відсутності юридичної особи - ТОВ "УХД-ВОЛЯ" - за вказаною адресою.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом № 755-IV.
Положеннями ст. 1 Закону № 755-IV визначено, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 6 Закону № 755-IV передбачено повноваження державного реєстратора, серед яких, зокрема, проводити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб -підприємців.
Згідно ч. 1 ст. 29 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Частиню 7 ст. 29 Закону № 755-IV передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Статтею 27 Закону № 755-IV встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до ст. 30 Закону № 755-IV державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Положеннями ст. 14 Закону № 755-IV визначено, що передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
За наявності підстави, що передбачена абзацом другим частини першої цієї статті, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця зобов'язаний надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Позивач в якості підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "УХД-ВОЛЯ" посилається на неправомірну зміну місцезнаходження зазначеної юридичної особи, оскільки позивачем встановлено відсутність ТОВ "УХД-ВОЛЯ" за новим місцезнаходженням за адресою: 51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Комсомольська, 2-А. Поряд з цим, позивачем не надано суду доказів того, що відповідач був відсутній за місцезнаходженням або не міг зареєструватися за зазначеною адресою саме під час подання документів для реєстрації змін про його місцезнаходження або одразу після здійснення реєстратором такої реєстрації, не наведено обставин, які б свідчили про наявність порушень законодавства в діях державного реєстратора щодо державної реєстрації зміни місцезнаходження ТОВ "УХД-ВОЛЯ", або підстав, за наявності яких державний реєстратор повинен був відмовити підприємству у проведенні такої реєстраційної дії.
Суд також зазначає, що згідно ч. 3 ст. 8 Закону № 755-IV відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Частиною 12 ст. 19 Закону № 755-IV визначено, що у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Положеннями ч. 14 ст. 19 Закону № 755-IV встановлено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У відповідності до ч. 1 ст. 31 Закону № 755-IV у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його юридичній особі - відповідачу для вжиття заходів до приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням, а також державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Аналізуючи наведені положення законодавства, можна дійти висновку, що відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи, а є підставою для припинення юридичної особи у порядку, визначеному ст. 38 Закону № 755-IV.
Скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсними рішень засновників ТОВ "УХД-ВОЛЯ" про внесення змін до установчих документів юридичної особи, а також доказів визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів відповідача Новомосковською ОДПІ суду не надано.
Законом № 755-IV передбачено право контролюючого органу надіслати державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням. Після здійснення встановлених законом процедур, у випадках, передбачених вказаним законом, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Відповідно до ч. 2 ст. Закону № 755-IV, підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Отже, наведені факти можуть бути підставою саме для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням та подальшого припинення юридичної особи на підставі положень ч. 2 ст. 38 Закону № 755-IV.
Поряд з цим, позивачем не наведено жодних фактів та доказів, які б свідчили про порушення чинного законодавства відповідачем-2 з огляду на те, що оскаржувану реєстраційну дію було вчинено Реєстраційною службою Дергачівського районного управління юстиції Харківської області, а Реєстраційною службою Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області були вчинені дії щодо взяття на облік реєстраційної справи відповідно до ст. 14 Закону № 755-IV.
Відповідно до ч. 1 с. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем належних доказів в обґрунтування позову суду не надано.
У зв'язку з вищенаведеним та враховуючи, що позивачем не надано до суду належних доказів в обґрунтування своєї правової позиції, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя О.М. Неклеса