Головуючий у 1 інстанції - Хандурін В. В.
Суддя-доповідач - Губська Л.В.
21 січня 2015 року справа № 227/3330/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
приміщення суду за адресою: 84301, м.Краматорськ, вул.Марата,15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Губської Л.В.,
суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 04 серпня 2014 року в адміністративній справі №227/3330/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
21 липня 2014 року позивач звернулася з вказаним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, який обґрунтовує тим, що вона є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. У зв'язку з народженням дитини їй надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і вона з 2011 року перебуває на обліку у відповідача. На підставі її заяви відповідач призначив їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з розміром якої вона не згодна, так як вважає, що відповідач повинен їй сплачувати вказану допомогу відповідно до ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, в той час, як відповідач виплачує вказану допомогу значно в меншому розмірі, що, на її погляд є протиправним, тому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому розмірі, ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який передбачено ст..15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»; зобов'язати відповідача з 18 січня 2014 року провести перерахунок та виплату вказаної допомоги відповідно до вимог ст..15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Також позивач просила зобов'язати призначити допомогу з 01.08.2014 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням щомісяця розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 04 серпня 2014 року позов задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві в період з 21.01.2014 року по 21.07.2014 року включно, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років; зобов'язано відповідача здійснити, з врахуванням виплачених сум, перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 21.01.2014 року по 21.07.2014 року включно, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за рахунок коштів Державного бюджету України; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідно до ч.8 ст.183-2 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду дійшла до наступного.
Так, судом установлено і підтверджується матеріалами справи, що позивач є матір'ю дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим з 2011 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу як незастрахована особа у розмірі 130,00 грн. щомісяця, що позивачка вважає неправомірним, оскільки це не відповідає нормам Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тому звернулась до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з наступного.
Так, відповідачем позивачці призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», розмір якої визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженому постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12. 2007 "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі-Закон№107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом №2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VIне приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому, ані Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» та іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.
Разом з тим, 27 березня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII (далі - Закон 3 1166-УП), пункт 7 якого передбачає:
7. У Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми":
1) пункт 3 частини першої статті 3 виключити;
2) текст статті 12 викласти у такій редакції:
"Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України";
3) у статті 12 3 слово "першої" виключити;
4) розділ IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" виключити.
В абзаці третьому пункту 2 Прикінцевих положеннях Закону № 1166-VII визначено, що дія пункту 7, підпункту 1 пункту 8 розділу II цього Закону, які набирають чинності з 1 липня 2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи, судом при винесені постанови про задоволення позовних вимог не встановлено граничну дату виплати державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме «по 01 липня 2014 року», що не відповідає наведеним вище нормам, тому постанова суду підлягає зміні в цій частині.
Керуючись ст.ст. 195,197,198,201,205,207,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради - задовольнити частково.
Постанову Добропільського місьрайонного суду Донецької області від 04 серпня 2014 року в адміністративній справі № 227/3330/14-а - змінити.
В абзаці третьому резолютивної частини постанови вислів «по 21.07.2014 року» замінити висловом «по 30.06.2014 року включно.».
В решті постанову суду - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду постанови, прийнятої у скороченому провадженні, набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий: Л.В. Губська
Судді: Т.Г. Арабей
І.В. Геращенко