Постанова від 21.01.2015 по справі 826/18080/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 січня 2015 року ( порядку письмового провадження) № 826/18080/14

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автокрай-Україна"

про стягнення штрафних санкцій

Суддя: Кротюк О.В.

Обставини справи:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Інспекція з питань захисту прав споживачів у м. Києві (далі - позивач) з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокрай - Україна» (далі - відповідач) штрафних санкцій у розмірі 35 581 грн.

Відповідач заперечень проти позову не надав, явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, проте подав клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги по справі №826/9649/14.

В судовому засіданні судом протокольною ухвалою суду відмовлено в задоволені клопотання про зупинення провадження, з огляду на безпідставність останнього.

Позивач в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника зазначивши, що позов підтримує в повному обсязі.

В порядку частини 6 ст.128 КАС України судом ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.

Справа вирішується на підставі наявних в ній доказів та матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

встановив:

17.03.2014 головним спеціалістом Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві Халько М.Ю. відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокрай - Україна» складено протокол про порушення законодавства України про рекламу при розповсюджені зовнішньої реклами за адресою: м. Київ, пров. Балтійський, б. 20 (рекламні вивіски, прапори, тумба - 7 об'єктів зовнішньої реклами) з ознаками порушення ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 №270/96 - ВР (далі - Закон №270/96 - ВР).

01.04.2014 Інспекцією з питань захисту прав споживачів у м. Києві прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.

14.05.2014 позивачем складено протокол засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу. У зв'язку з тим, що сума очікуваних штрафних санкцій складала більше 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян Інспекцією з питань захисту прав споживачів у м. Києві надіслано матеріали справи стосовно ТОВ «Автокрай - Україна» до Держспоживінспекції України.

28.05.2014 Держспоживінспекцією України прийнято рішення №0015 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу. У зв'язку з тим, що ТОВ «Автокрай - Україна» порушено вимоги законодавства про рекламу щодо порядку розповсюдження та розміщення реклами, а саме відсутній дозвіл на розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах, який надається виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, що є порушенням статті 16 Закону №270/96 - ВР, на зазначене підприємство накладене штраф у розмірі 35 581 грн.

Вищевказане рішення направлено позивачу поштою супровідним листом від 04.06.2014 за №3128-3-11/7 та отримано уповноваженою особою згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 11.06.2014.

У зв'язку з невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю «Автокрай - Україна» рішення Держспоживінспекції України від 28.05.2014 №0015 позивач звернувся до суду з позовом про стягнення відповідної суми штрафу.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Держспоживінспекція України, згідно з п.1 Положення про вказаний орган, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 465/2011, є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Основними завданнями Держспоживінспекції України є, зокрема, реалізація державної політики у сферах державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері (пп.1 п.3 вищезазначеного Положення).

Держспоживінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням законодавства про рекламу (пп.1 п.4 Положення).

Територіальними органами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів є інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - інспекції). Завданням інспекцій є реалізація повноважень Держспоживінспекції України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (п.п. 1, 3 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 N 206 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2011 р. за N 1337/20075). Поряд з цим, пунктом 6 вказаного Положення передбачено, що Інспекція з питань захисту прав споживачів має право, зокрема, вимагати від рекламодавців публікації відомостей, що уточнюють, доповнюють рекламу, та звертатися до суду щодо протиправних дій рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами, заборони відповідної реклами та її публічного спростування.

Частиною 1 статті 26 Закону України «Про рекламу» передбачено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень:

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону №270/96 - ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Положеннями статті 27 Закону України «Про рекламу» встановлено наступне.

Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавці, винні у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на:

- рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами.

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до п. 20. Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 693, сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Доводи позивача щодо постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2014 у справі 826/9649/14 судом до уваги не приймаються враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Автокрай - Україна звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою про скасування рішення про накладення штрафу №0015 від 28.05.2014. Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2014 по справі №826/9649/14 у задоволені позову відмовлено повністю. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2014 вказане рішення залишено без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Згідно ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Враховуючи те, що судом з матеріалів справи встановлено обґрунтованість і вмотивованість рішення відповідача, яким накладено штрафні санкції, в той же час відповідачем не доведено відсутності підстав для стягнення штрафу за ним, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач, в силу положень ч.1 ст.71 КАС України, довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити позов у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокрай - Україна» ( 04073, м. Київ, пров. Балтійський, б. 20, код ЄДРПОУ 37422776) до Державного бюджету України штраф у розмірі 35 581 (тридцять п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят одна) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Кротюк