10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Савицька Л.Й.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
іменем України
"22" січня 2015 р. Справа № 285/4299/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області на постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від "03" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання рішення про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку неправомірним та зобов'язати вчинити певні дії ,
Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 03 грудня 2014 року задоволено позов ОСОБА_4
Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Новоград- Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області в призначенні ОСОБА_4 пенсії за віком, з 16.07.2014 року, зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Новоград- Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 16.07.2014 року.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Новоград- Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки не надав усіх необхідних документів.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням комісії № 35 від 03.09.2014 року з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, ОСОБА_4 відмовлено у призначенні пенсії з 16.07.2014 року зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як за поданими документами неможливо визначити право на знижку віку (а.с. 8).
Суд першої інстанції надаючи правову оцінку зазначеному рішенню дійшов висновку, що відповідач при його прийнятті діяв протиправно.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
В свою чергу, статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року- не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 10 років.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.
Згідно з вимогами зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про періоди перебування в зоні відчуження за ф. 122.
Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач, на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", досяг 50 років.
Згідно довідки від 11.08.2014 року за формою затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року вбачається, що ОСОБА_4 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 р. № 14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173. 26.04.1986 р., 27.04.1986 р., 28.04.1986 р. виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на станції Янов і Товстий Ліс (а.с. 10).
Змістом довідки № 1390 від 19.09.2014 року, виданої за підписом начальника локомотивного ДЕПО Коростень, та списку залучених осіб до робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС вбачається, що ОСОБА_4 26, 27 та 28 квітня 1986 року виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 11,12).
Саме у зв"язку з участю позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 21.07.1993 року, ОСОБА_4 отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, другої категорії. (а.с. 7).
Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Вказане посвідчення недійсним або підробленим не визнане, а тому є чинним та підтверджує статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Окрім того, позивачем для призначення пенсії було надано й інші документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які безпідставно не прийняті відповідачем до уваги.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обгрунтованих висновків, що позивач набув право на призначення пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку.
Доводи апеляційної скарги не спростовують зазначених висновків, не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав, визначених ст. 202 КАС України, для скасування судового рішення. Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від "03" грудня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "22" січня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області вул.Єрьоменка, 16,м. Новоград-Волинський,Житомирська область,11700
- ,