Ухвала від 22.01.2015 по справі 806/5075/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"22" січня 2015 р. Справа № 806/5075/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання протиправною відмови та зобав'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2014 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулися до суду з вказаним позовом та просили визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області від 15.10.2014 року, зобов'язати відповідача звернутися з поданням, передбаченим п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, до Головного управління Державного казначейська України у Житомирській області або до його відповідного підрозділу про повернення їм помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1753,07 грн. Також, позивачі просили звільнити їх від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1753,07 грн.

Свої вимоги обґрунтовували тим, що при нотаріальному оформленні договору купівлі - продажу від 15.10.2014 року, яким вони придбали житло помилково сплатили збір на державне обов'язкове пенсійне страхування в сумі 1753,07 грн. - 1% від вартості придбаного нерухомого майна.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області щодо повернення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, при укладенні договору купівлі-продажу житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2, у сумі 1753,07грн., яка оформлена листом від 03.11.2014 року №4607/06.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутися з поданням, передбаченим п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, до Новоград - Волинського управління державної казначейської служби України в Житомирській області про повернення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу купівлі-продажу житлового будинку в сумі 1753,07грн.

Відшкодовано ОСОБА_4 з Державного бюджету України 182,70 грн. судового збору.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не відповідають Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" та Порядку №226.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що за договором купівлі-продажу від 15.10.2014 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 придбали житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2

При купівлі нерухомого майна обов'язковою вимогою, необхідною для нотаріального оформлення договору купівлі - продажу будинку, була сплата 1% збору на державне пенсійне страхування від вартості придбаного нерухомого майна.

На виконання даної вимоги позивачами сплачено 1753,07 грн., що підтверджується квитанціями від 15.10.2014 року №5410066, №5410067.

У зв"язку з тим, що зазначений збір сплачено ними помилково, 17 жовтня 2014 року позивачі звернулися із заявою до управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про повернення суми сплаченого збору в розмірі 1753,07 грн., з тих підстав, що житло ним придбано вперше.

Листом від 03.11.2014 року управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області відмовило позивачам в поверненні сплачених коштів.

Суд першої інстанції перевіряючи рішення відповідача щодо відмови в поверненні збору на державне пенсійне страхування від вартості придбаного нерухомого майна, дійшов висновків про його протиправність.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлено, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР.

Зокрема, пунктом 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

В свою чергу, нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Аналогічні приписи містить пункт 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Враховуючи приписи зазначених правових норм Закону та Порядку, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків про те, що громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема, житловий будинок, вперше не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто, звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.

Як встановлено судом першої інстанції, факт придбання позивачами зазначеного житлового будинку вперше підтверджується довідкою КП "Новоград - Волинське міжміське бюро технічної інвентаризації" від 28.10.2014 року №259 (а.с.11) та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 12-15).

Доводи Управління Пенсійного фонду про те, що позивач мав надати докази придбання ним житла вперше є безпідставними, оскільки позивач надала відповідну довідку про відсутність речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема, будинок вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто, звільнені від його сплати в розмірі 1% від вартості нерухомого майна (будинку), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, а тому при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатили збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 1753,07 грн., який підлягає поверненню позивачам, оскільки відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" останній не є платником зазначеного збору.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції що відмова відповідача в повернені позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1753,07 грн., є протиправною.

Також, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції що управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області зобов'язане звернутися з поданням, передбаченим п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, до Головного управління Державного казначейства України у Житомирській області або до його відповідного підрозділу про повернення їм помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1753,07 грн.

Так, частиною 3 статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно із пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року № 226 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П. І. Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Наведена норма кореспондуються із приписами пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 03.09.2013 року № 787, який набрав чинності з 15.10.2013 року та є чинним на час вирішення справи судом.

Відповідно до п. 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженою Постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-2 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яким установлено, зокрема, механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків про те, що збір на державне пенсійне страхування позивачами був сплачений на рахунок Новоград-Волинського управління державної казначейської служби України в Житомирській області, а тому відповідач зобов"язаний звернутися з поданням, передбаченим п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, до Новоград - Волинського управління державної казначейської служби України в Житомирській області про повернення позивачам помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу квартири від15.10.2014 року в сумі 1753,07 грн.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог, не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав, визначених ст.202 КАС України, для скасування судового рішення у названій частині.

Разом з тим, судове рішення в частині відмови в задоволенні позову не оскаржується та не є предметом розгляду судом апеляційної інстанції відповідно до приписів ч. 1 ст.195 КАС України.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_2

3 - позивачу ОСОБА_5 АДРЕСА_1

4- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області вул.Єрьоменка, 16,м. Новоград-Волинський,Житомирська область,11700

- ,