19 січня 2015 року справа № 823/3389/14
м. Черкаси
15 год. 14 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Паламара П.Г.,
при секретарі - Овсієнку О.І.,
за участю представника позивача Савенка Р.В. - за довіреністю, представника відповідача Новак О.І. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства "Трудовий колектив "Уманьхліб" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання дій протиправними та скасування розпорядження,-
07 листопада 2014 року закрите акціонерне товариство "Трудовий колектив "Уманьхліб" (далі - позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати дії Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку протиправними щодо винесення розпорядження № 267-ЦД-4-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.06.2014 року;
- скасувати розпорядження № 267-ЦД-4-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.06.2014 року;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно виніс розпорядження №267-ЦД-4-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.06.2014. На думку позивача необхідно скасувати оскаржуване розпорядження, на підставі того, що воно суперечить нормам чинного законодавства України.
Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що підставою винесення розпорядження є лист акціонера позивача ОСОБА_3 від 17.08.2012, в якому вона повідомляла позивача проте, що набула право власності на акції, що становить більше 50 відсотків голосуючих акцій позивача. Однак, крім листа не було надано жодного документа, що підтверджує набуття ОСОБА_3 права власності на акції.
Відповідач позов не визнав і подав 18.11.2014 заперечення проти позову. Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала повністю з підстав, викладених у запереченні на адміністративний позов та зазначила, що при винесенні оскаржуваного розпорядження відповідач діяв в межах Конституції та Законів України.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступне.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30.10.1996 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Одним з основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно ст. 7 Закону № 448 є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Так, у відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, в свою чергу, тягне застосування Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку до юридичних осіб фінансових санкцій у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону № 448).
Судом встановлено, що відповідач - закрите акціонерне товариство "Трудовий колектив "Уманьхліб" зареєстроване як юридична особа 12.01.2001 (ідентифікаційний код 31275189).
11.06.2014 уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі ст. 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.09.2012 №1239, на підставі постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №799-ЦД-4-Е від 11.06.2014, у зв'язку з виявленим порушенням закритим акціонерним товариством «Трудовий колектив «Уманьхліб» вимог чинного законодавства, а саме: нерозміщення ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» особливої інформації про зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій (дата вчинення дії - 17.08.2012) на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів за адресою: www.stockmarket.gov.ua, винесено розпорядження №267-ЦД-4-Е про усунення порушень вимог законодавства у термін до 21.07.2014, про що письмово повідомити уповноважену особу.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулює Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок" (далі - Закон №3480-ІV).
Відповідно до ст. 40 Закону №3480-ІV, регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно зі ст. 40 Закону №3480-ІV ссоблива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій.
Строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Особлива інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом шляхом:
- розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- розміщення на власному веб-сайті.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації регулюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Комісії №2826 від 03.12.2013, (далі - Положення № 2826).
Згідно до Положення № 2826 розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки:
- у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії;
- в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії;
- подання до Комісії - протягом семи робочих днів після дати вчинення дії.
Підпунктом 7 пункту 1 розділу ІІІ Положення №2826 відомості про зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій, складаються за формою, наведеною у додатку 8 до цього Положення.
Датою вчинення дії вважається дата отримання емітентом інформації від особи, яка здійснює облік права власності на акції емітента у депозитарній системі України, або дата отримання емітентом інформації від власників акцій відповідно до статті 65 Закону України "Про акціонерні товариства", у зв'язку з чим пакет власника акцій:
- становить 10 і більше відсотків голосуючих акцій;
- став менше 10 відсотків голосуючих акцій;
- збільшився або зменшився, але становить не менше 10 відсотків голосуючих акцій.
Як встановлено судом, підставою для виникнення особливої інформації є лист акціонера ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» ОСОБА_3 від 17.08.2012, в якому зазначено, що вона набула права власності на акції, що становить більше 50 відсотків голосуючих акцій ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб».
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про депозитарну систему України» підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі.
Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Так, позивачем додано до матеріалів справи копію реєстру власників цінних паперів ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» станом на 17.08.2012. Відповідно до наданого реєстру ОСОБА_3 є власником 145317 штук простих іменних акцій, що складає 13,3183 відсотків статутного капіталу позивача.
Крім того, ТОВ «Прибуток Плюс», з яким позивачем укладено договір на обслуговування емісії цінних паперів та у якого відкрито рахунок у цінних паперах ОСОБА_3, також не надавало позивачу жодної інформації про те, що ОСОБА_3 набула право власності на акції, що перевищує 50 відсотків голосуючих акцій ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб».
Суд зазначає, що усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд звертає увагу, що відповідачем не надано жодного доказу (окрім листа від 17.08.2012), що підтверджує набуття ОСОБА_3 права власності на акції, що перевищує 50 відсотків голосуючих акцій ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб».
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, ст. ст. 158-163 КАС України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо винесення розпорядження № 267-ЦД-4-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.06.2014 року.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження № 267-ЦД-4-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.06.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства "Трудовий колектив "Уманьхліб" сплачений судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст постанови виготовлений 23 січня 2015 року