КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
про залишення позовної заяви без розгляду
19 січня 2015 року Справа № П/811/143/15
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С. розглянувши матеріали справи
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Новоархангельському районі
до відповідача: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Маловисківському районі
про стягнення сум, -
Управління Пенсійного фонду України в Новоархангельському районі звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Маловисківському районі, в якому просить стягнути невключені до акту щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії в зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання невключені добровільно 393514,81 грн. за період з липня 2010 року по грудень 2011 року включно та червень 2014 року у тому числі: 386386,88 грн. - державна адресна допомога за період з липня 2010 року по грудень 2011 року включно; 3280,00 грн. - допомоги на поховання за липень 2010 року, листопад 2011 року та червень 2014 року; та 3847,93 грн. - сума витрат з виплати та доставки пенсій за період з липня 2010 року по грудень 2011 року включно та червень 2014 року.
Пунктом 5 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя, після одержання позовної заяви, з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частин 1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що акти "щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій в зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" за липень 2010 р. підписано позивачем та відповідачем 29.07.2010 р., за серпень 2010 р. - 08.09.2010 р., за вересень 2010 р. - 04.10.2010 р., за жовтень 2010 р. - 03.11.2010 р., листопад 2010р. - 07.12.2010р., грудень 2010 р. - 11.01.2011р., січень 2011 р. - 04.02.2011р., лютий 2011 р. -04.03.2011р., березень 2011р. - 06.04.2011 р., квітень 2011 року - 04.05.2011р., травень 2011р.-03.06.2011р.,червень 2011р. - 05.07.2011р., липень 2011р. - 05.08.2011р., серпень 2011р. - 07.09.2011р., вересень 2011р. - 06.10.2011р., жовтень 2011р. - 04.11.2011р., листопад 2011р. - 06.12.2011р., грудень 2011р. - 10.01.2012р., червень 2014р. - 03.07.2014р. Одночасно, сторонами було складено та підписано таблиці розбіжностей витрат за вказані періоди, що також додані до матеріалів позовної заяви.
Відтак, суд приходить до висновку, що позивачу починаючи з липня 2010 року по грудень 2011р. та в червні 2014р. було відомо про можливі порушення відповідачем чинного законодавства під час підписання вказаних вище актів щомісячних звірок витрат, а тому з 03.07.2014 р. (з дня підписання акту щомісячної звірки за червень 2014р.) позивачу необхідно обліковувати час для звернення до суду, визначений ч.2 ст.99 КАС України.
Натомість, в даному випадку позивач звернувся до суду лише у січні 2015 року, тобто поза межами строку звернення до суду.
Згідно з ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
За приписами статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Так, вирішуючи питання щодо поважності причин пропущення строку звернення до суду, встановленого ч.2 ст.99 КАС України, суд враховує, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами. Водночас, заяви щодо поновлення строку звернення до суду не подав, вказаних вище обставин не наведено позивачем та не надано доказів на підтвердження поважності причини пропущення строку на звернення до суду, тому суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду.
Також слід зазначити, що одним із важливих принципів адміністративного судочинства, який встановлений у статті 10 КАС України, є рівність усіх учасників процесу перед законом і судом. Відтак, позивачу, як суб'єкту владних повноважень при зверненні до суду не надано жодних привілеїв перед іншими учасниками адміністративного процесу щодо недотримання строків на звернення до суду, за яких би він мав право на звернення до суду у будь-який час.
На підставі вказаного та керуючись ст.ст.99, 100, 107, 160, 165 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Новоархангельському районі до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Маловисківському районі про стягнення сум - залишити без розгляду.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис О.С. Петренко
Згідно з оригіналом