Постанова від 13.01.2015 по справі 643/16922/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2015 р. Справа № 643/16922/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Московського районного суду м. Харкова від 20.11.2014р. по справі № 643/16922/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради , Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації , Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

31 жовтня 2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (далі - відповідач 1, УПСЗН адміністрації Московського району ХМР), Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 2), Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 3), в якому просила:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 25864181, щодо призначення ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2007 року № 649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

- визнати протиправними дії та бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 03195694, щодо не проведення перевірки правильності призначення ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, та виплати її у розмірі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2007 року № 649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 03491286, щодо відсутності здійснення контролю за реалізацією виконання норм статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме за правильністю призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової компенсацію сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 25864181, здійснити перерахунок та призначення ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 60 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент втрати годувальника, ОСОБА_2, 25 листопада 2013 року, з врахуванням раніше виплаченої суми 7586,00 гри, і направити дані щодо належної ОСОБА_1 виплати до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації для здійснення виплати.

- зобов'язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 03195694, після отримання від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради відповідних даних, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 60 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, яка склалася па момент втрати годувальника, ОСОБА_2, 25 листопада 2013 року, з врахуванням раніше виплаченої суми 7586,00 грн.

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 03491286, здійснити контроль за правильністю і своєчасністю призначення та виплати ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС га смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 60 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент втрати годувальника, ОСОБА_2, 25 листопада 2013 року, з врахуванням раніше виплаченої суми 7586,00 гри.

20 листопада 2014 року постановою Московського районного суду м. Харкова в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради), Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

У апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а саме: частини 1 статті 46 Конституції України, статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", норм Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік". Заявник стверджує, що право на встановлення порядку та розмірів виплат на підставі статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було надано Кабінету Міністрів України лише з 16.08.2014 року з часу набрання чинності Законом України №1622-VІІ від 31.07.2014 року. Натомість у період з 01 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" таке право не встановлювалось. Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин позивачка мала право отримати спірну одноразову компенсацію у розмірі, встановленому Законом №796-ХІІ, а не постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 року №649.

У письмових запереченнях Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін. З посиланням на Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011, від 19.06.2001р. №9-рп/2001, від 08.10.2008р. №20-рп/2008, від 02.03.1999р. №2-рп/99 вказує, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, встановлюються з урахуванням її фінансових можливостей шляхом прийняття відповідних рішень Кабінетом Міністрів України, які є обов'язковими для виконання. Таким чином Кабінет Міністрів України реалізує власне право на забезпечення державної соціальної політики шляхом визначення способів застосування Закону №796-ХІІ відповідно до статті 62 цього Закону.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги відповідно до вимог ч.1 ст. 195 КАС України, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є дружиною учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 (а.с.8), копією експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії на засіданні №291 від 11.06.2014р. (а.с.9).

08.07.2014 року ОСОБА_1 була призначена одноразова компенсація сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно ч.1 ст. 48 Закону № 796-ХІІ та виплачена у розмірі 7586 грн., що підтверджується копією відповіді УПСЗН адміністрації Московського району ХМР (а. с. 11), копією рішення від 08.07.2014 року №915 (а.с.12).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем 1 правомірно проведено перерахунок та виплату ОСОБА_1 спірної одноразової компенсації у 2014 році виходячи з розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 року №649, на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України №796.

Статтею 48 Закону №796 в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено перелік компенсаційних виплат особам за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та сім'ям за втрату годувальника, та встановлено, що одноразова компенсація сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується в розмірі 60 мінімальних заробітних плат.

Виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника.

Як вбачається з матеріалів справи та не спростовано відповідачами, 08.07.2014 року ОСОБА_1 була призначена одноразова компенсація сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно ч.1 ст. 48 Закону № 796-ХІІ, спірна компенсація виплачена позивачці у розмірі 7586 грн. (а.с.11-12).

Доказів сплати позивачу суми одноразової компенсація сім'ям, які втратили годувальника, у розмірі, встановленому Законом №796-ХІІ, матеріали справи не містять.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" п. 6-7 Прикінцевих положень, Кабінету Міністрів України надано право у 2014 році встановлювати розміри соціальних виплат в тому числі відповідно до норм і положень статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 із наступними змінами) виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Вказана норма набула чинності з 03.08.2014р. у зв'язку з вступом в законну силу Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII.

На час виникнення спірних правовідносин чинною була постанова Кабінету Міністрів України "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 20 квітня 2007 р. N649, якою встановлено розмір виплат одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, - 7586 гривень.

Таким чином, оскільки з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії при вирішенні спору застосуванню підлягає законодавча норма, що не визнана неконституційною та прийнята пізніше, в даному випадку норми Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII мають застосовуватись з 03 серпня 2014 року замість норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У Рішенні від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З огляду на те, що спірна одноразова компенсація була нарахована та виплачена ОСОБА_1 у липні 2014 року, норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" у редакції Закону України від 31.07.2014 р. N 1622-VII до спірних правовідносин застосовуватись не можуть.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача щодо отримання одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника, в розмірі, встановленому ст. 48 Закону № 796, порушені.

Встановлюючи обов'язок щодо проведення перерахування та виплати спірної компенсації позивачці, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 р. N 147 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 червня 2006 р. за N 683/12557 (далі - Типове положення), Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної (у місті Києві - Головному управлінню соціального захисту населення міської) державної адміністрації.

Одним із завдань Центру визначено здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат (підпункт 3.3 пункту 3 Типового положення).

Згідно з підпунктом пункту 4.2 Типового положення, Центр відповідно до покладених на нього завдань, перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що УПСЗН адміністрації Московського району Харківської міської ради наділене обов'язком призначити та провести нарахування ОСОБА_1 одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації має провести виплату спірної компенсації.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вбачає підстави для скасування постанови суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1

Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Московського районного суду м. Харкова від 20.11.2014р. по справі № 643/16922/14-а - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо призначення та перерахунку ОСОБА_1 одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2007 року №649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради здійснити призначення та перерахунок ОСОБА_1 одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 60 мінімальних заробітних плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, яка склалась на момент втрати годувальника ОСОБА_2 25 листопада 2013 року, з врахуванням раніше виплаченої суми.

Зобов'язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації здійснити виплату ОСОБА_1 одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 60 мінімальних заробітних плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, яка склалась на момент втрати годувальника ОСОБА_2 25 листопада 2013 року, з врахуванням раніше виплаченої суми.

В іншій частині в позові ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.

Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.

Повний текст постанови виготовлений 19.01.2015 р.

Помічник судді О.П. Цюпак