УХВАЛА Справа № 815/6312/14
15 січня 2015 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко О.А.,
при секретарі Дубовик Г.В.,
за участю: представника позивача - Дорогіна К.Ю. (за довіреністю),
представників третіх осіб - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (за довіреностями),
розглянувши клопотання Одеської міської ради про забезпечення позову в адміністративній справі № 815/6312/14, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом Одеської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ТОВ "Темп Плюс", треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_5, ОСОБА_6, про скасування реєстрації декларацій.
16.12.2014 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Одеської міської ради про забезпечення позову в адміністративній справі № 815/6312/14.
Ухвалою суду від 16 грудня 2014 року клопотання Одеської міської ради про забезпечення позову в адміністративній справі № 815/6312/14 залишено без руху. Завнику був наданий 3-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
На виконання ухвали суду від 16 грудня 2014 року Одеською міською радою направлено до суду клопотання на усунення недоліків клопотання про забезпечення позову, згідно якого позивач просив суд забезпечити адміністративний позов Одеської міської ради шляхом:
- заборони TOB «Темп Плюс» здійснювати будь-які види будівельних робіт на земельній ділянці, що розташована за адресою: АДРЕСА_1;
- заборони Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області провадити дії з прийняття до експлуатації об'єктів нерухомості, розташованих на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, в т.ч. дії з реєстрації декларації про готовність об'єктів нерухомості до експлуатації;
- заборони Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надавати TOB «Темп Плюс» дозвільні документи щодо будівництва на зазначеній земельній ділянці.
В обґрунтування свого клопотання позивач зазначає, що подальше здійснення будівельних робіт на об'єктах, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, та прийняття їх до експлуатації сприятиме грубому порушенню майнових прав територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради у зв'язку зі здійсненням зазначених будівельних робіт на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети.
Суд, розглянувши клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч.3 ст.117 КАС України, суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Разом з тим, ч.4 зазначеної статті передбачено, що адміністративний позов може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Суд зазначає, що заборона вчиняти певні дії застосовується, якщо потрібно обмежити право відповідача чи будь-якої іншої особи вчиняти певні фактичні чи юридичні дії, що стосуються предмету спору.
У розумінні ст. 117 КАС України види забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Так, суд зазначає, що адміністративний позов обґрунтований тим, ТОВ «Темп Плюс» здійснено реконструкцію нежитлових приміщень першого поверху за адресою: АДРЕСА_1 на підставі оскаржуваних декларацій, що містять завідомо неправдиву інформацію відносно земельної ділянки, що знаходиться за цією адресою.
Разом з тим, оскільки предметом спору, є правомірність реєстрації декларацій на здійснення робіт з реконструкції нежитлових приміщень, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, суд вважає, що у разі подальшого проведення ТОВ «Темп Плюс» будівельних робіт на спірній земельній ділянці, виконання судового рішення буде ускладнено, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне задовольнити клопотання Одеської міської ради про забезпечення позову в адміністративній справі № 815/6312/14 в частині заборонити TOB «Темп Плюс» здійснювати будь-які види будівельних робіт на земельній ділянці, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Що стосується вимог Одеської міської ради відносно заборони Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області провадити дії з прийняття до експлуатації об'єктів нерухомості, розташованих на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, в т.ч. дії з реєстрації декларації про готовність об'єктів нерухомості до експлуатації, суд зазначає, що згідно матеріалів справи Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області ще 11.09.2014 року за № ОД 142142600351 зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації з реконструкції квартири НОМЕР_1 під апартаменти без змін геометричних розмірів за адресою: АДРЕСА_1.
Тобто, реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкту - квартири НОМЕР_1 в АДРЕСА_1 вже здійснено. В той же час, інший спірний об'єкт нерухомості - магазин-кафетерій, згідно свідоцтва про право власності від 30.08.2001 року № 979 року (а.с. 116), знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. При цьому, вимоги щодо заборони провадити дії з прийняття до експлуатації об'єктів нерухомості, розташованих на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2, в заяві позивача не міститься.
Відносно вимоги позивача щодо заборони Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надавати TOB «Темп Плюс» дозвільні документи щодо будівництва на зазначеній земельній ділянці, суд зазначає, що позивач не конкретизує, які саме дозвільні документи необхідно заборонити Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надавати TOB «Темп Плюс», що не відповідає принципам ст. 117 КАС України, за якою у вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення клопотання Одеської міської ради про забезпечення позову в адміністративній справі № 815/6312/14.
Керуючись ст.ст. 117, 118, 160, 165 КАС України, суд, -
Клопотання Одеської міської ради про забезпечення позову в адміністративній справі № 815/6312/14 - задовольнити частково.
Заборонити TOB «Темп Плюс» здійснювати будь-які види будівельних робіт на земельній ділянцені, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
В іншій частині клопотання Одеської міської ради про забезпечення позову в адміністративній справі № 815/6312/14 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний суддею 19.01.2015 року.
Суддя О.А. Вовченко
14.01.15
задоволено клопотання про забезпечення позову