про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
17 січня 2015 р. Справа № 802/57/15-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук Костянтин Олександрович, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ямпільської районної державної адміністрації Вінницької області, управління Держземагентства у Ямпільському районі Вінницької області про скасування в частині розпорядження та визнання протиправними дій,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ямпільської районної державної адміністрації Вінницької області, управління Держземагентства у Ямпільському районі Вінницької області про скасування в частині розпорядження та визнання протиправними дій.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України, Кодекс) позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції. При цьому, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.
Так, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як слідує із позовної заяви, позивачем в якості відповідачів визначено Ямпільську районну державну адміністрацію Вінницької області та управління Держземагентства у Ямпільському районі Вінницької області.
Однак, прохальна частина позовної заяви містить вимогу про скасування розпорядження Ямпільської райдержадміністрації №536 від 17 жовтня 2011 року в частині надання у власність земельної ділянки ОСОБА_2 за рахунок земель колишнього КСП "Маяк".
При цьому позовних вимог до управління Держземагентства у Ямпільському районі Вінницької області адміністративний позов не містить.
Відтак, з огляду на невідповідність позовної заяви вимогам статті 106 Кодексу позивачу слід визначитись із змістом позовних вимог до відповідача в особі управління Держземагентства у Ямпільському районі Вінницької або виключити вказаний орган влади із складу відповідачів.
За правилами, визначеними частиною1 статті 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в статті 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків.
Відтак, позовну заяву слід залишити без руху.
Керуючись статтями 104, 106, 108 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ямпільської районної державної адміністрації Вінницької області, управління Держземагентства у Ямпільському районі Вінницької області про скасування в частині розпорядження та визнання протиправними дій залишити без руху.
Надати позивачу строк до 29 січня 2015 року для усунення недоліків позовної заяви, а саме: визначитись із кількістю відповідачів або із змістом позовних вимог до управління Держземагентства у Ямпільському районі.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович