ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
15 січня 2015 року № 813/8621/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сколівського районного управління юстиції Львівської області про зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сколівського районного управління юстиції Львівської області (далі - ВДРАЦС Сколівського РУЮ), в якому просить внести до актових записів цивільного стану про народження ОСОБА_3 №43 від 20.09.2011 року та ОСОБА_4 №53 від 13.12.2012 року,складених Славською селищною радою Сколівського району Львівської області зміни щодо прізвища обох дітей з «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3» та щодо батька, записавши батьком обох ОСОБА_5 замість ОСОБА_6; видати нові свідоцтва про народження дітей з урахуванням вказаних змін, та анулювати попередні свідоцтва про народження. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що рішенням Сколівського районного суду Львівської області від 10.10.2014 року її покійного чоловіка ОСОБА_5 визнано батьком малолітніх ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. З метою внесення змін до актового запису про народження дітей та видачі нових свідоцтв про народження звернулась до ВДРАЦС Сколівського РУЮ, однак відповідач в усній формі відмовив у внесенні зазначених змін і видачі нових свідоцтв про народження, посилаючись на п. 2.16.4. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5. Оскільки у рішенні Сколівського районного суду Львівської області від 10.10.2014 року нічого не зазначено про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження дітей, а також про видачу нових свідоцтв про народження, вимушена звернутись до суду з даним позовом.
Представники позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача, повідомлений належним чином, в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду роз'яснення на даний адміністративний позов та просив розглядати справу за відсутності уповноваженого представника. Зміст роз'яснення, яке суд розцінює як відгук на позов, полягає у наступному. Резолютивна частина рішення Сколівського районного суду про встановлення факту батьківства від 10.10.2014 року у справі №453/1243/14-ц, містить відомості про те, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у смт. Вигода Долинського району Івано-Франківської області, є батьком малолітніх ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. Проте у рішенні не зазначено про необхідність внесення відповідних змін до актових записів цивільного стану про народження дітей. З посиланням на норми статті 134 Сімейного кодексу України та пункту 2.16.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зазначає, що орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження лише на підставі рішення суду. Тому працівниками відділу усно було роз'яснено ОСОБА_2 про необхідність звернення до суду за місцем проживання для вирішення таких питань.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_2 до реєстрації 25.06.2013 року шлюбу з ОСОБА_5 та зміни у зв'язку з цим прізвища мала прізвище ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.9).
ОСОБА_2 записана матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копіями наявних в матеріалах справи відповідних свідоцтв про народження (серія НОМЕР_2, виданого 20.09.2011 року, та серія НОМЕР_3, виданого 13.12.2012 року).
Обидва свідоцтва про народження видавалися Славською селищною радою Сколівського району Львівської області (а.с. 11-12).
Батьком ОСОБА_3 та ОСОБА_4 записаний ОСОБА_6.
Згідно відомостей свідоцтва про смерть (серія НОМЕР_4), виданого 29.07.2014 року, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у смт. Вигода, Долинського району, Івано-Франківської області (а.с. 10).
Порівняльний аналіз дат народження дітей ОСОБА_2 і видачі відповідних свідоцтв про їх народження (вересень 2009 року та грудень 2012 року) з датою укладення позивачем шлюбу (червень 2013 року) свідчить, що народження дітей передувало укладенню такого.
Рішенням Сколівського районного суду Львівської області від 10.10.2014 року по справі №453/1243/14-ц встановлено, що батьком малолітніх ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, є ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 7-8).
Судом встановлено, що на підставі вказаного судового рішення та з метою внесення змін до актових записів цивільного стану про народження дітей, а також видачі нових свідоцтва про народження дітей з урахуванням змін, внесених до актових записів цивільного стану ОСОБА_2 звернулась до ВДРАЦС Сколівського РУЮ
Відповідач в усній формі відмовив ОСОБА_2
Відмова обґрунтована посиланням на пункт 2.16.4. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, згідно з яким відомості про батька та пов'язані з цим інші зміни вносяться до актового запису про народження на підставі рішення суду про визнання батьківства та згідно із зазначеними в рішенні суду змінами. У рішенні Сколівського районного суду Львівської області від 10.10.2014 року не зазначено про необхідність внесення змін до актового запису цивільного стану про батька дітей, прізвища та по батькові дітей, а також про видачу нових свідоцтв про народження.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 49 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398 - VІ (далі - Закон № 2398 - VІ).
Відповідно до статті 4 Закону № 2398 - VІ органами державної реєстрації актів цивільного стану є:
1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану;
2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану);
3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Згідно зі статтею 6 Закону № 2398 - VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону № 2398 - VІ передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Статтею 13 Закону № 2398 - VІ передбачений порядок державної реєстрації народження фізичної особи та її походження. За змістом вказаної норми державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Главою 12 розділу ІІІ Сімейного кодексу України (далі - СК України) регламентовано визначення походження дитини.
Відповідно до статті 121 СК України права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Частиною 1 статті 126 СК України передбачено, що походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Частиною 1 статті 135 СК України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно статті 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.
Статтею 134 СК України встановлено, що на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до частини 3 статті 144 СК України реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків у відповідності до частини 4 статті 148 СК України.
Згідно з положеннями статті 22 Закону № 2398 - VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Частиною 5 статті 9 Закону № 2398 - VІ передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.11 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.11 за №55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1 розділу І Правил встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до пункту 1.5 розділу І Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Згідно з пунктом 1.7 розділу І Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Порядок внесення змін до актів цивільного стану врегульовано розділом ІІ Правил.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2.1. розділу ІІ Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Пунктом 2.5 розділу ІІ Правил визначено коло осіб, які мають право звертатись із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану. Так, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього;опікуном недієздатної особи;спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Відповідно до пункту 2.6 розділу ІІ Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану вказані у пункті 2.13 розділу ІІ Правил. Такими підставами, зокрема, є: 2.13.1. рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; 2.13.2. постанова адміністративного суду. 2.13.12. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Згідно з пунктом 2.16 та підпунктом 2.16.7 розділу ІІ Правил зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Системний аналіз положень статті 134 СК України та розділу ІІ Правил, свідчить, серед визначених чинним законодавством підстав для внесення відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису змін до актового запису цивільного стану є судове рішення.
Рішенням Сколівського районного суду від 10.10.2014 року по справі №453/1243/14-ц встановлено факт батьківства, відповідно до якого ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у смт. Вигода Долинського району Івано-Франківської області, є батьком малолітніх ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Частиною 2 статті 259 ЦПК України передбачено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішенням Сколівського районного суду від 10.10.2014 року по справі №453/1243/14-ц не вирішено питання щодо внесення у зв'язку із встановленим фактом батьківства відповідних змін до актових записів цивільного стану про народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Встановлений рішенням Сколівського районного суду від 10.10.2014 року факт батьківства ОСОБА_5 дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зумовлює необхідність внесення тих змін, з приводу яких звернулася позивач ОСОБА_2 до суду з даним позовом, тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими і їх слід задовольнити, зобов'язавши Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сколівського районного управління юстиції Львівської області внести до актових записів цивільного стану про народження ОСОБА_3 №43 від 20.09.2011 року та ОСОБА_4 №53 від 13.12.2012 року, складених Славською селищною радою Сколівського району Львівської області зміни щодо батька, записавши батьком обох ОСОБА_5 замість ОСОБА_6 та відповідно змінити прізвища дітей, записавши в обох записах «ОСОБА_3» замість «ОСОБА_3».
Внесення до актових записів цивільного стану про народження ОСОБА_3 №43 від 20.09.2011 року та ОСОБА_4 №53 від 13.12.2012 року, складені Славською селищною радою Сколівського району Львівської області, змін батька дітей та їх прізвищ, є підставою для анулювання свідоцтв про народження серія НОМЕР_2, виданого 20.09.2011 року, та серія НОМЕР_3, виданого 13.12.2012 року та видачу нових свідоцтва з урахуванням внесених змін, тому позовні вимоги і в цій частині є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 73,08 грн, сплаченого за платіжним дорученням №54 від 06.11.2014 року, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сколівського районного управління юстиції Львівської області внести до актових записів цивільного стану про народження ОСОБА_3 №43 від 20.09.2011 року та ОСОБА_4 №53 від 13.12.2012 року, складених Славською селищною радою Сколівського району Львівської області зміни щодо батька, записавши батьком обох ОСОБА_5 замість ОСОБА_6 та відповідно змінити прізвища дітей, записавши в обох записах «ОСОБА_3» замість «ОСОБА_3».
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сколівського районного управління юстиції Львівської області анулювати свідоцтва про народження ОСОБА_3 (серія НОМЕР_2) та ОСОБА_4 (серія НОМЕР_3), виданих Славською селищною радою Сколівського району Львівської області, та видати нові свідоцтва про народження вказаних осіб з урахуванням змін, внесених до актових записів цивільного стану про народження№43 від 20.09.2011 року та №53 від 13.12.2012 року, складених Славською селищною радою Сколівського району Львівської області.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_2 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок судових витрат.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Хома О.П.
Повний текст постанови виготовлено 19 січня 2015 року.