Єдиний унікальний номер: 378/64/15-а
Провадження № 2-а/378/7/15
"16" січня 2015 р. Ставищенський районний суд Київської області в складі:
головуючого-судді: Гуртовенко Р. В.,
за участю секретаря: Шевченко Т. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Ставище Київської області справу за адміністративним позовом Ставищенського районного сектора Управління Державної міграційної служби України в Київській області в особі завідувача Ставищенського РС УДМС України в Київської області до ОСОБА_1 про примусове видворення з України, -
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, посилаючись на те, що 14 січня 2015 року в смт. Ставище Київської області до Ставищенського РС УДМС України в Київській області був доставлений громадянин Грузії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без жодних документів, які б надавали право йому перебувати на території України на законних підставах. В Україну ОСОБА_1 з його слів прибув у 2013 році до друзів, після приїзду ніде офіційно не працював, проживав за різними адресами в місті Києві та Київській області. Останнім часом проживає за адресою: м. Київ. вул. Плутовська. Перебуваючи в Україні, постійного місця проживання, законного джерела існування, власності, коштів на існування він не має. Під час перебування на території України не вживав жодних заходів для легалізації свого перебування на території України та не залишав територію України.
Позивач просить суд винести постанову, якою видворити з України громадянин Грузії ОСОБА_1.
В судове засідання представник позивача не прибув, до суду подав заяву, в якій позов підтримує, справу просить розглядати без його участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, до суду подав заяву, в якій позовні вимоги визнає, справу просить розглядати без його участі.
Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 13 січня 2015 року відповідач був затриманий працівниками Ставищенського РВ по підозрі у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 185 ч. 3 КК України. Постановою старшого слідчого Ставищенського РВ відповідача звільнено (а. с. 16) та 14 січня 2015 року доставлено до Ставищенського РС УДМС України в Київській області (а. с. 6).
Відповідач - громадянин Грузії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на території України без жодних документів, які б надавали йому право перебувати на території України на законних підставах (а. с. 9).
Прибувши в Україну 14 квітня 2013 року (а. с. 20), ОСОБА_1 ніде офіційно не працював, проживав тимчасово за різними адресами в місті Києві та Київській області. Останнім часом проживає за адресою: м. Київ. вул. Плутовська. Перебуваючи в Україні, постійного місця проживання, законного джерела існування, власності, коштів на існування не має, та не вживав жодних заходів для легалізації свого перебування на території України, і розуміючи це, не залишив її територію.
Згідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до ч.1. ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Частиною 1 ст.16 вказаного Закону передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Частиною 15 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2-14 цієї статті вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд, або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Згідно ч.4. ст. 4 зазначеного Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.
Відповідно до ч.1. ст. 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну або транзитний проїзд через територію України громадянами держав, перелік яких зазначено у додатку 5, та особами без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюються після подання ними підтвердження фінансового забезпечення свого перебування в Україні, транзитного проїзду через територію України та виїзду за межі України.
Згідно до п. 14 ст. 1 вище зазначеного Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 2 ст. 25 цього Закону передбачено що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Абзацом 1 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України.
Таким чином, суд вважає встановленим той факт, що іноземний громадянин знаходиться на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України, законних підстав перебування його на території України судом не встановлено, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги законні, обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи це в постанові звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Керуючись ст. ст. 1, 3, 4, 9, 16, 21, 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року N 3773-VI, ст. ст.. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 86, 159, 160-163, 183-5, 256 КАС України, суд -
Адміністративний позов позовом Ставищенського районного сектора Управління Державної міграційної служби України в Київській області задовольнити.
Примусово видворити з України громадянина Грузії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постанова підлягає негайному виконанню.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Ставищенський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р. В. Гуртовенко