Рішення від 29.12.2014 по справі 907/1003/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

29.12.2014 Справа № 907/1003/14

За позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз", м. Ужгород

до відповідача фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с. Минай Ужгородського району

про стягнення 43 376,65 грн.

Суддя Бобрик Г. Й.

За участю представників сторін:

від позивача - Йовенко Д. В. - представник по довіреності № 07/57д від 06.11.2014 року, Бочкор А. П. - представник по довіреності № 07/77д від 21.11.2013 року

від відповідача - ОСОБА_4 - представник за довіреністю від 13.11.2014 року

Суть спору: публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз", м. Ужгород звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с. Минай Ужгородського району 43 376,65 грн. збитків.

Представники позивача позовні вимоги підтримали. Вимоги вважають законними та обґрунтованими матеріалами справи та додатково поданими обґрунтуваннями (поясненнями) та доказами.

Клопотання від 19.12.2014 року заявлене позивачем в порядку ст. 22 ГПК України про витребування від відповідача документів про уповноважених осіб ФОП ОСОБА_1, які в період з 27.06.2014 року по 10.07.2014 року були відповідальними за технічний стан і безпечну експлуатацію системи газопостачання та повноваження осіб на документування перевірок комерційних вузлів обліку газу, виявлення факту порушень під час постачання (споживання) природного газу згідно договору № ТП-ПРк-2169-У/2013 від 03.01.2013 року судом відхилено з огляду на ст. 33 ГПК України відповідно до якої кожна особа має довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Разом з тим, відповідно до ст. 38 ГПК України суд за клопотанням сторони, у разі неможливості самостійно надати докази, може витребувати їх в порядку і за умов визначених цією статтею Кодексу.

22.12.2014 року позивач подав додаткові обґрунтування позовних вимог, в яких змінив підставу позовних вимог, вказавши, що лічильник визнаний непридатним та подав додатковий доказ - Довідку № 001-14 від 10.07.2014 року.

Оскільки Господарським процесуальним кодексом України, зокрема, ст. 22 не передбачено права позивача на надання "доповнень, "додаткових обґрунтувань" позовних вимог, то суд розцінює їх за змістом як зміну підстави позову, яка може бути реалізована лише до початку розгляду справи по суті, тоді як позивач подав їх після завершення розгляду справи по суті та дослідження доказів (розгляд справи по суті відбувся 08.12.2014 року), тому даний доказ та додаткові обґрунтування судом не прийняті.

Представник відповідача усними поясненнями проти позову заперечує. У наданих суду 13.11.2014 року письмових поясненнях, позовні вимоги вважає безпідставними, посилаючись на те, що фактична кількість спожитого відповідачем газу зафіксована в коректорі та оплачена платіжним дорученням № 232 від 04.08.2014 року; несанкціоноване втручання в конструкцію та роботу вузла обліку газу не відбулось та не підтверджено матеріалами справи; збитки позивачем не доведені.

Відповідач також вказує на те, що ФОП ОСОБА_1 не підписував Акт № 2088/07 від 07.07.2014 року та Акт № 20/07/14 від 07.07.2014 року. Від "споживача" проставлений підпис особи ОСОБА_5 (головний бухгалтер), який у трудових відносинах з ФОП ОСОБА_1 не перебуває і повноваження в нього на підписання будь - яких документів від імені ФОП ОСОБА_1 не надавалися. Наведене суперечить п. 3.12.11. Правил користування природним газом для юридичних осіб № 1181 від 13.09.2012 року. Вказує на те, що в Акті про виявлені порушення зазначено як недолік зняття лічильника на повірку; в Акті № 20/07/14 "Про виявлені порушення" в рядку "функціонування" зазначено, що лічильник функціонує, тобто лічильник працює, фіксує об'єм спожитого газу і при зірваній пломбі, а тому відповідач вважає, що збитків немає; в Акті не вказано пункти Правил, що відповідають виявленому порушенню, в п. 2 Акту зазначено "унеможливлення виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду, лічильник направлено на повірку, що має встановити чи було втручання та покази лічильника" та його придатність.

Рішення ухвалено 29.12.2014 року у зв'язку з оголошенням перерви за згодою сторін відповідно до ст. 77 ГПК України.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Між ПАТ по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз" та ФОП ОСОБА_1 укладено Договір на постачання природного газу за регульованим тарифом з гарантованим постачальником № ТПг-ПРк-2169-У/2013 для забезпечення потреб відповідача згідно якого позивач зобов'язався постачати відповідачу природний газ на умовах і в порядку, передбачених Договором.

Відповідно п. 3.4. Договору постачальник має право перевіряти роботу вузлів обліку, установлених у споживача, у тому числі, за допомогою еталонних пересувних вимірювальних комплексів, а також вимагати позачергової перевірки вузлів обліку спеціально уповноваженим органом у сфері метрології.

Пунктом 2.6. Договору визначено, що послуги з постачання газу підтверджуються підписаним Сторонами актом приймання - передачі газу, що оформлюється за даними вузлів обліку, визначених, визначених у Додатку 1 до Договору.

Облік обсягу газу, що постачається на умовах Договору, здійснюється згідно з Правилами обліку природного газу під час й транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 618, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26.01.2006 року за № 67/11941 (п. 3.2. Договору).

Відповідно до п. 3.5. Договору на підставі результатів вимірювання обсягу газу вузлами обліку складаються акти приймання - передачі газу. Акти приймання - передачі газу надаються Споживачу на підставі пред'явленого з 25 до 30 (31) числа поточного місяця журналу обліку витрат газу та/або роздруківок коректорів (обчислювачів) об'єму газу.

07.07.2014 року під час перевірки вузла обліку в АДРЕСА_1 на об'єкті, який належить ФОП ОСОБА_1, виявлено порушення цілісності пломб.

За результатами перевірки представниками ПАТ "Закарпатгаз" було складено Акт № 2088/07 від 07.07.2014 року перевірки вузла комерційного обліку на об'єкті, яким при обстеженні об'єкту у споживача було виявлено порушення цілісності пломб, а саме: зірвані пломби з облікового механізму лічильника газу з клеймом держповірника; лічильник та електрокоректор газу підлягає позачерговій державній метрологічній повірці.

У зв'язку з виявленими порушеннями та згідно положень "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 618 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України за № 67/11941 від 26.01.2006 року, позивачем здійснено технічний розрахунок споживання природного газу на об'єкті ФОП ОСОБА_1 за період з 27.06.2014 року по 10.07.2014 року, відповідно до якого на даному об'єкті було спожито 6906 куб. метра природного газу, що у грошовому еквіваленті становить 43 376,65 грн. збитків.

В акті № 20/07/14 від 07.07.2014 року про виявлені порушення (суб'єкти господарювання) зазначено, що пломба на лічильнику зірвана, стан пломби коректора та перетворювачів - унеможливлює огляд пломби (не видно), тобто не виявлено пошкодження цієї пломби.

Відповідно до п. 12.8 Правил обліку у разі необхідності проведення позачергової перевірки комерційного вузлі обліку газу ініціатор перевірки (облікова організація або споживач) письмово повідомляє про це іншу сторону договору. В той же час таке повідомлення в матеріалах справи відсутнє.

Пунктом 5.3.6. Договору передбачено, що "споживач" (відповідач) зобов'язаний забезпечувати збереження та цілісність ЗВТ і пломб на них та на газовому обладнанні, у тому числі відключеному від системи газопостачання, що знаходяться на території споживача.

В Акті № 20/07/14 про виявлені порушення (суб'єкта господарювання) зазначено, що лічильник, коректор газу функціонує; акт є підставою для позачергової повірки або експертизи лічильника і відшкодування завданих газопостачальником та/або газорозподільному підприємству збитків; причини, що відповідають виявленому порушенню (п. 2) унеможливлення показів лічильника шляхом зовнішнього огляду; (п. 5) зрив або пошкодження пломб.

Позивач при зверненні до суду стверджує, що зірвана пломба відповідачем з облікового механізму газу з клеймом держповірника має своїм наслідком, нанесення збитків газопостачальному (газорозподільному) підприємству в розмірі 43 376,65 грн.

При винесенні рішення суд виходив з наступного.

У відповідності до вимог ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідна наявність всіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної дії чи бездіяльності особи; заподіяння збитків в результаті такої дії чи бездіяльності особи; причинного зв'язку між протиправною дією чи бездіяльністю особи та заподіяними збитками; вини боржника.

За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Статтею 12 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" передбачено, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, якісні характеристики якого визначено стандартами, в обсязі та порядку, передбачених договором, а споживач зобов'язується сплачувати вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

"Правилами користування природним газом для юридичних осіб" № 1181 від 13.09.2012 року визначено порядок проведення перевірки вузлів обліку газу.

Згідно п. 3.12.1. Правил у разі виникнення спірних питань між сторонами договору щодо результатів вимірювань об'єму газу сторони договору мають право проводити спільні технічні перевірки вузлів обліку. В п. 3.5.1. Правил зазначено, що складу вузлів обліку з використанням лічильника газу та коректора входять: лічильник та коректор об'єму газу, що складається з обчислювача коректора вимірювачів тиску та/або температури газу.

У судовому засіданні було встановлено та не заперечується представниками сторін, що при перевірці був присутній від споживача ОСОБА_5, який підписав акт та з пояснень відповідача, станом на момент проведення перевірки з ФОП ОСОБА_1 у трудових відносинах ОСОБА_5 не перебував.

Технічний розрахунок споживання природного газу на об'єкті, який підписував начальник ВОВЮО ПАТ "Закарпатгаз" Масамед В. М. згідно Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (надалі Правила), затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 618; Постанови НКРЕ "Про затвердження правил користування природним газом для юридичних осіб" за № 1181 від 31.09.2012 року.

Пунктом 3.12.5. Правил визначено, якщо порушень у роботі ЗВТ за результатами позачергової повірки або експертизи ЗВТ не виявлено, у всіх випадках обсяг споживання (розподілу) транспортування природного газу за період відсутності ЗВТ розраховується за середньогодинними даними попередніх п'яти аналогічних періодів.

Проте, позивач в технічному розрахунку доданому до позовної заяви не врахував кількості годин роботи газового обладнання споживача та об'єм фактично спожитого природного газу згідно звіту роздруківки коректора та оплату за спірний період згідно платіжного доручення № 232 від 04.08.2014 року.

Згідно з п. 3.11. Правил за підсумками місяця споживача разом зі звітом про обсяги споживання газу надає газорозподільному підприємству роздруковану інформацію з обчислювачів про кількість облікованого газу, характер і тривалість аварійних ситуацій, оперативні втручання у його роботу.

Згідно п. 3.12.2. Правил перерахунки обсягу споживання природного газу проводяться, зокрема, у випадку непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами експертизи, повірки, тоді як за результатами повірки лічильник визнаний придатним (справним), а отже покази позивача про спожитий об'єкт газу 1 763,4 м. є вірними.

У п. 6.1. Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за Договором сторони несуть відповідальність згідно з Договором та чинним законодавством України.

Отже, діючим Договором сторони відповідальність за зрив пломби не передбачили. Зокрема, Законом України "Про засади функціонування ринку природного газу" передбачена також відповідальність за зривання або пошкодження цілісності пломб.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" в акті мають бути зазначені зміст провопорушення (виявленого) із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для недорахованого обсягу газу або суми завданих споживачем збитків.

Акти позивача такі дані не містять і не можуть служити підставою для нарахування та стягнення збитків; зазначена у позовній заяві причина збитків "за несанкціоноване втручання в конструкцію та в роботу вузла обліку газу" є хибною та необґрунтованою.

Відповідно до п. 12.10. Правил, за будь-яких перевірок у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки в розрахунках об'єму протранспортованого газу, відсутність чи вихід з ладу вимірювальних перетворювачів параметрів газу і перепаду тиску, витоки газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу вузла обліку, використання конфігурації обчислювача, яка не відповідає документації на комерційний вузол обліку газу та інше), представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, разом з відповідальною особою за його технічний стан складає двосторонній акт про виявлені недоліки. Акт, підписаний представниками сторін, може бути підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого - переданого газу. Перерахунки здійснюються в порядку, передбаченому у пункті 5.13 цих Правил або умов договору у випадках виявлення недоліків, які не передбачені цими Правилами.

Пунктом 5.13.1. Правил, встановлено, що перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.

Відповідно до п. 5.13. Правил перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться у випадках:

- тимчасової відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт);

- непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу;

Пунктом 5.13.1. Правил визначено, що перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.

Згідно п. 5.13.3. Правил у разі отримання позитивних результатів позачергової або експертної повірки ЗВТ у всіх випадках об'єм протранспортованого газу за період відсутності ЗВТ розраховується за середньогодинними або середньодобовими даними попередніх п'яти аналогічних періодів.

У разі, якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття ЗВТ, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з обліковою організацією.

Пунктом 5.13.2. Правил встановлено, що якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки об'єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.

Відповідно до п. 5.16. Правил у разі висновків органів Держспоживстандарту України або акредитованих спеціалізованих лабораторій, що підтверджують факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що призвело до викривлення результатів вимірювань об'єму протранспортованого газу, і, як наслідок, до заподіяння матеріальних збитків, сторона, якій завдано збитків, може звернутися до суду.

Пункт 12.11. Правил визначає, що представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, після закінчення перевірки має право опломбувати ЗВТ, допоміжні пристрої та елементи газопроводів у місцях, де несанкціоноване втручання може вплинути на результати вимірювань об'єму газу. Пломбування комерційного вузла обліку газу проводиться в його робочому стані з використанням пломб і захисних елементів, призначених для цих завдань: пломби, тавра, мітки, захисні стрічки промислового виготовлення та інше. Застосування захисних елементів самостійного виготовлення з використанням аркушів паперу, мотузок, ниток тощо не дозволяється. Після пломбування складається та підписується акт, форма якого наведена в додатку 3, у якому вказуються місця пломбування та характерні ознаки пломб і захисних елементів. Власник комерційного вузла обліку газу відповідає за збереження цілісності зазначених засобів пломбування.

Акти підписуються керівниками або уповноваженими особами сторін, які брали участь у пломбуванні вузла обліку.

Матеріали справи не містять відомостей про те, що позивачем до 07.07.2014 року проводилась перевірка на об'єкті ФОП ОСОБА_1, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Таким чином, позивачем не обґрунтовано у технічному розрахунку період перерахунку об'ємів прийнятого - переданого газу, саме з 27.06.2014 року по 10.07.2014 року; тривалість роботи; відповідно за вказаний період було спожито відповідачем 32 461,6 куб.м природного газу.

У доданих до матеріалів справи технічному розрахунку від 14.07.2014 року зазначено причину нарахування збитків; виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, що не відповідає матеріалам справи та фактичним обставинам справи.

Статтею 23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які порушили законодавство з питань функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу є: порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; несанкціонований відбір природного газу; використання газу споживачами в обсягах, що перевищують підтверджені в установленому порядку постачальниками; неподання або несвоєчасне подання фінансової звітності, а також подання недостовірної інформації у фінансовій звітності; використання приладів обліку природного газу, неповірених або не атестованих в установленому порядку; необґрунтована відмова в доступі до Єдиної газотранспортної системи України; несанкціоноване втручання в роботу Єдиної газотранспортної системи України, приладів обліку природного газу; самовільне під'єднання до Єдиної газотранспортної системи України, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання; відмова у доступі працівників уповноважених газопостачальних, газорозподільних та газотранспортних підприємств до приміщень, житлових та підсобних приміщень, де розташовані газові прилади (пристрої), лічильники газу; невиконання постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів уповноважених державних органів, які здійснюють державне управління, державне регулювання, державний нагляд і контроль за додержанням вимог законодавства на ринку природного газу, а також створення перешкод для виконання службових обов'язків представниками зазначених органів; неподання або несвоєчасне подання оператору та органам, які здійснюють державне регулювання, державний нагляд і контроль, інформації, необхідної для виконання їх функцій, або подання завідомо неправдивої інформації; створення перешкод у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів постачання природного газу, та вжиття заходів до повного або часткового припинення постачання природного газу споживачам; порушення технічних регламентів, норм, правил і стандартів; необґрунтована відмова у складенні та підписанні актів приймання-передачі природного газу; невиконання вимог Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" щодо встановлення вузлів обліку природного газу та/або припинення розподілу природного газу споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку.

Пунктом 4 статті 23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" у разі порушення газотранспорними та газорозподільними підприємствами відповідних ліцензійних умов та/або інших обов'язків, передбачених цим Законом, зобов'язань щодо забезпечення захисту прав споживачів природного газу до такого підприємства можуть застосовуватися санкції у вигляді:

- попередження про необхідність усунення порушень;

- штрафу;

- зупинення дії ліцензії;

- анулювання відповідної ліцензії.

Правилами обліку природного газу встановлено, що перевірка технічного стану комерційних вузлів обліку газу та правильності розрахунків протранспортованого та реалізованого споживачу газу проводяться уповноваженими представниками облікової організації і споживача у порядку та терміни, що передбачені умовами договору або окремою технічною угодою до цього договору.

Облікова організація і споживач погоджують перелік уповноважених представників, які допускаються до перевірок комерційних вузлів обліку газу. Керівник облікової організації та споживач затверджують перелік осіб, що уповноважені здійснювати перевірки комерційних вузлів обліку газу.

Всупереч наведеному, в матеріалах справи відсутній перелік осіб, які мають повноваження та допускаються до перевірок комерційних вузлів обліку газу.

Згідно наявних в матеріалах справи Актів від 07.07.2014 року, які не відповідають у повній мірі вимогам вищезгаданих Правил, та які були складені у присутності від представника споживача ОСОБА_5 (головного бухгалтера), збитки нараховані позивачем не відповідають Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству і ст. 23 Закону, який передбачає відповідальність за порушення цілісності пломб у вигляді штрафу.

З огляду на викладене, позовні вимоги про стягнення 43 376,65 грн. збитків є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.

Суд відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладає на позивача.

Керуючись ст. ст. 22, 32, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати віднести на позивача.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду.

Вступну та резолютивну частини рішення проголошено 29.12.2014 року.

Повне рішення складено 15.01.2015 року.

Суддя Бобрик Г.Й.