ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
16 січня 2015 року м. Київ № 826/482/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Амельохін В.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
ОСОБА_1
доОбухівського РВ ГУ МВС України в Київській області, Міністерства внутрішніх справ України
провизнання протиправними дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області та Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дії слідчого СВ Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області старшого лейтенанта міліції Брусило А.О. щодо направлення на обмеження права власності позивача на земельну ділянку площею 0,1198га з кадастровим №3223151000:04:065:0130, що розташована в СТ «Роздолля» на території Української міської ради Обухівського району Київської області та зобов'язання Міністерство внутрішніх справ України та Обухівське РВ ГУ МВС України в Київській області не здійснювати заходів, направлених на обмеження позивача у здійсненні права власності на земельну ділянку площею 0,1198га з кадастровим №3223151000:04:065:0130, що розташована в СТ «Роздолля» на території Української міської ради Обухівського району Київської області.
З матеріалів справи вбачається, що правовідносини між позивачем та Обухівським РВ ГУ МВС України в Київській області виникли на підставі порушеного Обухівським РВ ГУ МВС України в Київській області кримінального провадження №12013110100000978 за заявою ОСОБА_3 про вчинення проти нього кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Позивач в позовній заяві зазначає, що є власником земельної ділянки площею 0,1198га з кадастровим №3223151000:04:065:0130, що розташована в СТ «Роздолля» на території Української міської ради Обухівського району Київської області на підставі договору купівлі-продажу від 20.06.2013р. укладеного ним з ОСОБА_4, ОСОБА_5, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6
Проте, в межах кримінального провадження №12013110100000978 на вказану земельну ділянку ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 05.06.2014р. №372/2887/14-к за заявою слідчого СВ Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області старшого лейтенанта міліції Брусило А.О. накладено арешт нерухомого майна.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Висновок службового розслідування не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору, оскільки приймається за результатами перевірки фактів викладених у скаргах громадян чи підприємств, установ, організацій на рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів внутрішніх справ.
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту, а отже, суд не повинен розглядати справу в тому разі, якщо пред'явлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію.
Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
За змістом пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Органи досудового розслідування та прокуратура під час дій, які просить позивач визнати протиправними, виконують не владні управлінські функції, а владні процесуальні функції.
Тому, враховуючи приписи Кодексу адміністративного судочинства України, такі спори не випливають із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій, а тому не належать до юрисдикції адміністративних судів.
Оскарження окремих процесуальних актів, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування і прокуратури до суду може здійснюватись у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності і не може бути предметом оскарження в порядку, визначеному КАС України.
Крім того, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001 року №6-рп/2001 правосуддя України здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України. Цим рішенням Конституційного Суду України кримінальне судочинство визначено як врегульований нормами кримінально -процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу -підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів. Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому КПК України.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії слідчого СВ Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області старшого лейтенанта міліції Брусило А.О. щодо направлення на обмеження права власності позивача на земельну ділянку площею 0,1198га з кадастровим №3223151000:04:065:0130, що розташована в СТ «Роздолля» на території Української міської ради Обухівського району Київської області та зобов'язання Міністерство внутрішніх справ України та Обухівське РВ ГУ МВС України в Київській області не здійснювати заходів, направлених на обмеження позивача у здійсненні права власності на земельну ділянку площею 0,1198га з кадастровим №3223151000:04:065:0130, що розташована в СТ «Роздолля» на території Української міської ради Обухівського району Київської області не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства, оскільки ці правовідносини врегульовані кримінально-процесуальним законодавством України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.В. Амельохін