Копія
15 січня 2015 р. Справа № 818/3628/14
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді Опімах Л.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бакирівське" до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - відповідач, Охтирська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Охтирської ОДПІ № 0004211502 від 30.10.2014 р. щодо збільшення суми грошового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - на загальну суму 26761,05 грн, у т.ч.: за основним платежем - 17840,70 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями - 8920,35 грн. Свої вимоги мотивує тим, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення став акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік з урахуванням уточнень з 01.04.2014 р., в якому вказано, що СТОВ "Бакирівське" занижено суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за серпень 2014 року на суму 17840,70 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між СТОВ "Бакирівське" та Бакирівською сільською радою Охтирського району Сумської області укладено договір оренди землі від 19.06.2009 р., за яким позивачу були передані в оренду строком на 10 років земельні ділянки загальною площею 16,6748 га сільськогосподарських земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу на території Бакирівської сільської ради.
Виконуючи умови договору, СТОВ "Бакирівське" систематично сплачує орендну плату, визначену договором оренди землі.
До того ж питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі.
Згідно з умовами зазначеного договору орендна плата на рік становить 0,4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
СТОВ "Бакирівське" було подано декларацію з орендної плати за землю від 17.07.2014 р., згідно з якою орендна плата за земельні ділянки на місяць становила 358,02 грн та 2744,72 грн відповідно.
Таким чином, позивач сплачує орендну плату за користування земельними ділянками у визначеному договором розмірі, відповідно, у податкового органу відсутні підстави для донарахування орендної плати за землю, яка сплачується на підставі договору оренди. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийняте відповідно до норм чинного законодавства. Також зазначив, що справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, і сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю, не може залежати від умов договору. Просив у задоволенні позову відмовити.
У судове засідання представник позивача не прибув, 14.01.2015 р. подав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі (а.с.49).
У судове засідання представник відповідача не прибув, 15.01.2015 р. подав до суду заяву, відповідно до якої проти позову заперечує та просить розглянути справу без його участі (а.с.51).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно зі ст. ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що між СТОВ "Бакирівське" та Бакирівською сільською радою Охтирського району Сумської області укладено договір оренди землі від 19.06.2009 р., за яким позивачу були передані в оренду строком на 10 років земельні ділянки загальною площею 16,6748 га сільськогосподарських земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу на території Бакирівської сільської ради (а.с.34-35).
17.07.2014 р. СТОВ "Бакирівське" було подано декларацію з орендної плати за землю, згідно з якою орендна плата за земельні ділянки на місяць становила 358,02 грн та 2744,72 грн відповідно (а.с.9-14).
16.10.2014 р. Охтирською ОДПІ проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік з урахуванням уточнень з 01.04.2014 р., якою встановлено порушення, а саме СТОВ "Бакирівське" занижено суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за серпень 2014 року на суму 17840,70 грн. За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 16.10.2014 р. № 211/18-11-15-0115/30439590 (а.с.15-17).
За наслідками проведеної перевірки на підставі Акта від 16.10.2014 р. № 211/18-11-15-0115/30439590 Охтирською ОДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення від 30.10.2014 р. № 0004211502, яким СТОВ "Бакирівське" збільшено грошове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - у розмірі 26761,05 грн, у т.ч.: за основним платежем - 17840,70 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 8990,35 грн (а.с.7).
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та прийняте у повній відповідності з нормами чинного законодавства з огляду на таке.
Відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" користування землею в Україні є платним.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (далі - ПКУ), який відповідно до п. 1.1 ст. 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 ПКУ (тут і далі по тексту в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ є податком, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п. 269.1 ст. 269 ПКУ платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Землекористувачі за змістом пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПКУ - це особи, яким надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Таким чином, податковим кодексом визначено обов'язок орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Відповідно до пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПКУ орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Порядок оподаткування землі в Україні визначається розділом XIII "Плата за землю" Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 ПКУ.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 ПКУ).
На підставі пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПКУ розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12% нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 ПКУ).
Тобто законодавцем визначено нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПКУ платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строках та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Таким чином, з набранням чинності Податковим кодексом України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 ПКУ та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
При цьому, виходячи з принципу пріоритетності норм ПКУ перед нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п. 2 ст. 5 ПКУ, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений у пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПКУ.
Тобто у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України СТОВ "Бакирівське" повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
З огляду на вищевикладене відповідачем за результатами проведеної перевірки СТОВ "Бакирівське" правомірно донараховано позивачу суму орендної плати за земельні ділянки, тому суд вважає, що за наведених обставин та правових норм позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бакирівське" до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах