Справа № 815/276/15
16 січня 2015 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Одеській області в особі начальника управління Продіуса К.В. про визнання протиправним та скасування наказу,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Одеській області в особі начальника управління Продіуса К.В., в якій позивач просить:
- скасувати наказ Головного управління юстиції в Одеській області від 31.10.2014 року №2144-к про припинення державної служби державному виконавцю другого Приморського відділу виконавчої служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1 та звільнення його з займаної посади 31 жовтня 2014 року на підставі п.6 ч.1 ст. 30 Закону України «Про державну службу» за порушення присяги державного службовця, визнати протиправним і скасувати;
-поновити ОСОБА_1 на посаді державного виконавця другого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції з 31 жовтня 2014 року;
-спростувати недостовірну інформацію про припинення державної служби державному виконавцю другого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1 та звільнення його з займаної посади 31 жовтня 2014 року на підставі п.6 ч. 1 ст 30 Закону України «Про державну службу» за порушення присяги державного службовця шляхом направлення відповідачем до всіх структурних підрозділів управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області копії наказу про скасування наказу від 31.10.2014 року і поновлення ОСОБА_1 на посаді.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві має зазначатися зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
При цьому, виходячи з вимог ч. 4 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Позовна заява не відповідає вказаним вимогам, оскільки позивач звертаючись до суду з вимогою про скасування наказу Головного управління юстиції в Одеській області від 31.10.2014 року №2144-к про припинення державної служби державному виконавцю другого Приморського відділу виконавчої служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, в якості відповідача зазначає Головне управління юстиції в Одеській області в особі начальника управління Продіуса К.В. Поряд із цим, позивач у адміністративному позові зазначаючи у якості відповідача - Головное управління юстиції в Одеській області в особі начальника управління Продіуса К.В., не звертається до вказаного суб'єкта владних повноважень із жодними вимогами.
Позивач зазначаючи у прохальній частині адміністративного позову вимоги в наступній редакції: "спростувати недостовірну інформацію про припинення державної служби державному виконавцю другого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1 та звільнення його з займаної посади 31 жовтня 2014 року на підставі п.6 ч. 1 ст 30 Закону України «Про державну службу» за порушення присяги державного службовця шляхом направлення відповідачем до всіх структурних підрозділів управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області копії наказу про скасування наказу від 31.10.2014 року і поновлення ОСОБА_1 на посаді", не зазначає до яких саме всіх структурних підрозділів управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області необхідно направити інформацію, не зазначаючи на підставі яких норм діючого законодавства та який саме суб'єкт владних повноважень повинен здійснити вказані дії та відповідно приписів якої правової норми і якого нормативного акту.
У зв'язку з чим позивачу необхідно визначитись з суб'єктним складом по заявленому адміністративного позову а так само відповідно до вищезазначених приписів КАС України визначитись щодо позовних вимог.
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи вказані положення законодавства та у зв'язку із встановленими обставинами суддя вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Одеській області в особі начальника управління Продіуса К.В. про визнання протиправним та скасування наказу підлягає залишенню без руху з наданням часу для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом належного оформлення адміністративного позову відповідно до вимог передбачених ст.106 КАС України.
Керуючись ст.ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя, -
ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Одеській області в особі начальника управління Продіуса К.В. про визнання протиправним та скасування наказу - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у термін до 21.01.2015 року усунути недоліки та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя С.М.Корой
21.01.15