79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"12" січня 2015 р. Справа № 914/1044/13-г
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Матущака О.І.
Галушко Н.А.
суддів Скрипчук О.С.
розглянувши апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства
«Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» м.Київ
на ухвалу господарського суду Львівської області від 08.12.2014р.
(на дії відділу примусового виконання
рішень управління державної виконавчої
служби головного управління юстиції у Львівській області)
у справі № 914/1044/13-г
за позовом публічного акціонерного товариства
«Національна акціонерна компанія
«Нафтогаз України» м.Київ
до відповідача комунального підприємства
«Дрогобичтеплоенерго» Дрогобицької
міської ради м. Дрогобич Львівської
області
за участю третьої особи,
яка не заявляє самостійних вимог на
предмет спору на стороні позивача публічного акціонерного товариства по
газопостачанню та газифікації «Львівгаз»
м.Львів
про стягнення 6 234 087,39 грн.
за участю представників сторін від:
від позивача: Козак Н.В. - довіреність № 14-174 від 24.12.2014 року;
від відповідача: Панас Ю.А. - довіреність б/н від 09.01.2015 року;
третьої особи: не з'явився
ВДВС: не з'явився
Ухвалою господарського суду Львівської області від 08.12.2014 р. (суддя Ю.О.Сухович) у задоволенні скарги ПАТ Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на дії органу державної виконавчої служби - відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області у справі №914/1044/13-г відмовлено повністю.
Ухвала суду мотивована тим, що КП «Дрогобичтеплоенерго» Дрогобицької міської ради входить до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», що є підставою для обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Позивачем подано апеляційну скаргу на зазначену ухвалу суду, в якій просить ухвалу місцевого суду скасувати, визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчою служби Головного управління юстиції у Львівській області щодо винесення постанови від 04.09.2014р. про зупинення виконавчого провадження ВП №39484140 з примусового виконання наказу господарського суду Львівської області від 23.07.2013р. у справі №914/1044/13-г; визнати незаконною постанову від 04.09.2014р. про зупинення виконавчого провадження ВП №39484140 з примусового виконання наказу господарського суду Львівської області від 23.07.2013р. у справі №914/1044/13-г. В своїй апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що згідно абз.6 п.3.7 ст.3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» зазначено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 01.01.2013 р.
Скаржник також зазначає, що предметом позову у даній справі було стягнення боргу та санкцій за несвоєчасне проведення розрахунків за природний газ, отриманий у листопаді-грудні 2011р., січні-квітні 2012р. Посилаючись на умови п.4.1. договору від 30.09.2011р. №ТЕ 10Б, на підставі якого виник борг, апелянт наголошує, що стягнута судом сума боргу складається із суми основного боргу, а також зі штрафних та фінансових санкцій, частина яких нарахована після 01.01.2013р. А тому, оскільки дія вказаного вище Закону поширюється на стягнення заборгованості, що виникла до 01.01.2013 р. і не поширюється на примусове стягнення заборгованості, яка виникла після зазначеної дати, ПАТ «Національна компанія «Нафтогаз України» вважає постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 01.09.2014р. про зупинення виконавчого провадження незаконною.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 29.12.2014 р. (у складі колегії суддів: головуючого судді Матущака О.І., суддів Галушко Н.А., Михалюк О.В.) апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено справу до розгляду на 12.01.2015р.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 12.01.2015р. у зв'язку із зайнятістю судді Михалюк О.В. у іншому судовому засіданні, у склад колегії для розгляду даної справи введено замість судді Михалюк О.В. - суддю Скрипчук О.С.
В судовому засіданні скаржник підтримав вимоги, заявлені в апеляційній скарзі, з підстав викладених у ній. Відповідачем відзиву на апеляційну скаргу не подано, однак в судовому засіданні представник відповідача заперечив щодо вимог апеляційної скарги та просив ухвалу суду першої інстанції залишити без змін. Третя особа та ВДВС явку уповноважених представників не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про час та місце судового засідання.
Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та перевірено Львівським апеляційним господарським судом, рішенням господарського суду Львівської області від 29.05.2013р. позовні вимоги ПАТ «Національна компанія «Нафтогаз України» задоволено частково. Стягнуто з КП «Дрогобичтеплоенерго» Дрогобицької міської ради на користь ПАТ «Національна компанія «Нафтогаз України» 5 275 967,55 грн. основного боргу, 68 907,35грн. пені, 228 799,45 грн. три проценти річних, 40 246,90 грн. інфляційних нарахувань та
68 820,00 грн. судового збору. У задоволенні решти позову відмовлено.
Вищевказане рішення залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 16.07.2013р., відтак набрало законної сили, у зв'язку з чим, господарським судом Львівської області 23.07.2013р. видано наказ.
Постановою Вищого господарського суду України від 01.10.2013 р. рішення господарського суду Львівської області від 29.05.2013р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 16.07.2013р. залишено без змін, а касаційну скаргу ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» без задоволення.
Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області на виконання судового наказу № 914/1044/13-г було відкрито виконавче провадження № 39484140, про що старшим державним виконавцем Тетюком Р.М. 27.08.2013р. прийнято відповідну постанову, якою боржнику надано можливість у строк до 03.09.2013р. добровільно виконати своє зобов'язання.
04.09.2014р. відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області прийнято постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 39484140 на підставі п.15 ч.1 ст.37, ст.39 Закону України «Про виконавче провадження».
Скаржник вважає, що постанову органу ДВС про зупинення виконавчого провадження винесено з порушенням норм чинного законодавства України, тому вона підлягає визнанню незаконною, що стало підставою звернення до суду.
При прийнятті постанови, судова колегія виходила з такого.
Згідно п. 15 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що обставиною, яка зумовлює обов'язкове зупинення виконавчого провадження є внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Разом з тим, рішенням Конституційного суду України від 13.12.2012 р. у справі № 1-26/2012 за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю «ДІД Конс», щодо офіційного тлумачення положень пункту 15 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу) встановлено, що обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»; внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Таким чином, зі змісту вказаного Конституційного рішення, положення Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» вбачається, що такі не регулюють правовідносини стосовно погашення заборгованості, не визначеної у пункті 1.4 статті 1 Закону, зокрема такої, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії.
Відповідно до п. 1.3. ст. 1, ч.2 ст.2, ст.3, абз. 6 п. 3.7 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
На строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо нього зі стягнення заборгованості, яка виникла до 01.01.2013 р.
Необхідно зазначити, що відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; 6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію».
Наведений у вказаному Законі перелік підстав, за яких виконавче провадження не зупиняється, не є вичерпним, оскільки підприємства паливно-енергетичного комплексу, внесені до Реєстру, залишаються суб'єктами господарських, трудових та інших правовідносин, не пов'язаних з розрахунками за енергоносії.
Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення умов договору від 30.09.2011р. №ТЕ 10Б купівлі-продажу природного газу, оскільки відповідач не здійснив оплату коштів за отриманий природний газ. КП «Дрогобичтеплоененерго» Дрогобицької міської ради має статус підприємства паливно-енергетичного комплексу та внесене до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Законі України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Вказане підтверджується наявною в матеріалах справи виписки виданої Розрахунковим центром ДП «Енергоринок», випискою з Реєстру.
Отже, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що факт включення КП «Дрогобичтеплоненерго» Дрогобицької міської ради до вказаного Реєстру, є підставою для обов'язкового зупинення виконавчих проваджень відкритих відносно нього за п.15 ч.1 ст. 37 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Одночасно, суд апеляційної інстанції звертає увагу на таке.
Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та рішення Конституційного суду України від 13.12.2012р. №18-рп/2012 у справі №1-26/2012 не ставить умову щодо зупинення виконавчого провадження в залежність від часу виникнення заборгованості внаслідок неповних розрахунків за енергоносії .
Стаття 37 Закону України «Про виконавче провадження» також не містить будь-яких умов щодо дати виникнення заборгованості. Достатньою та необхідною умовою для зупинення виконавчого провадження по виконанню виконавчих документів незалежно від дати виникнення боргу, є факт внесення підприємства до відповідного Реєстру.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення розрахунків у паливно-енергетичному комплексі», прийнятим 03.07.2014р. внесено зміни до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Згідно п. 3.4 вказаного Закону України, процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 01 січня 2016 року.
Відповідно до п.1.5 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", спожитий боржником природній газ є енергоносієм і внаслідок неповних розрахунків боржника за нього виникла заборгованість, яка була стягнута рішенням господарського суду Львівської області від 29.05.2013р. А тому, наявна заборгованість та підтверджений факт включення комунального підприємства «Дрогобичтеплокомуненерго» Дрогобицької міської ради до Реєстру паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, є підставою вважати постанову від 04.09.2014р. про зупинення виконавчого провадження ВП №39484140 з примусового виконання наказу господарського суду Львівської області від 23.07.2013р. у справі №914/1044/13-г правомірною, а дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчою служби Головного управління юстиції у Львівській області законними.
А відтак, твердження апелянта про те, що дія Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» поширюється на стягнення заборгованості, що виникла до 01.01.2013р. і не поширюється на примусове стягнення заборгованості, котра виникла після зазначеної дати є безпідставними.
Згідно ст. 33, абзацу 2 ст. 34, ст. 43 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Скаржником не подано суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували обґрунтованість вимог, заявлених у апеляційній скарзі.
За таких обставин, апеляційний господарський суд прийшов до висновку, що ухвала прийнята із дотриманням норм чинного законодавства та у відповідності до обставин справи, тому підстав для її зміни чи скасування, колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, -
Львівський апеляційний господарський суд
1. Ухвалу господарського суду Львівської області від 08.12.2014 р. у справі
№ 914/1044/13-г залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи скеровуються в господарський суд Львівської області.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.01.2015 р.
Головуючий-суддя Матущак О.І.
Судді Галушко Н.А.
Скрипчук О.С.