Постанова від 07.11.2014 по справі 1570/55/08

Справа № 1570/55/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2014 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

при секретарі судового засідання - Слободянюк К.С.

за участю:

представника позивача - Санжарук О.О.

представника відповідача - Орлової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» про стягнення коштів, -

встановив:

З Вищого адміністративного суду України до Одеського окружного адміністративного суду, відповідно до постанови Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року про направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції в частині вимог про стягнення 15086,78 грн. донарахованої орендної плати за договором між ВАТ «Комбінат» та ВАТ «Одеська ТЕЦ», надійшла адміністративна справа, з урахуванням усної ухвали суду від 01.11.2013 року, занесеної у журнал судового засідання, за позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» про стягнення коштів.

В судовому засіданні представник позивача підтримала адміністративний позов, просила суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. (т.1 а.с.1-6)

Представник відповідача заперечувала проти позову, просила суд відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову та поясненнях по справі (т.1 а.с.71-73, т.2 а.с.3-10, т.3 а.с.69-70, 87-88, 101-102).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов в частині вимог, яка розглядається судом відповідно до постанови Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року, а саме про стягнення 15086,78 грн. донарахованої орендної плати за договором між ВАТ «Комбінат» та ВАТ «Одеська ТЕЦ» підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 31.08.2001 року Публічне акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» (скорочене найменування - ПАТ «Одеська ТЕЦ» (у минулому ВАТ «Одеська ТЕЦ») / відповідач,) зареєстровано виконавчим комітетом Одеської міської ради як юридична особа, ідентифікаційний код 05471158, місцезнаходження: 65003, Одеська область, м. Одеса, Суворовський район, вул. Церковна, 29. (т.1 а.с.105, т.3 а.с.57)

З 16.01.2007 року по 20.03.2007 року, на підставі Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року (з змінами, внесеними Законом № 3202-ІV від 15.12.2005 року, який набрав чинності 05.01.2006 року) та Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» та направлень, виданих начальником контрольно-ревізійного управління в Одеській області від 16.01.2007 року № 59 (т.2 а.с.47), № 60 (т.2 а.с.49), від 29.01.2007 року № 132 (т.2 а.с.48), від 31.01.2007 року № 141 (т.2 а.с.46), від 05.02.2007 року № 157 (т.2 а.с.50), від 19.02.2007 року № 237 (т.2 а.с.45), ревізійною групою у складі службових осіб контрольно-ревізійного управління в Одеській області проведена ревізія фінансово-господарської діяльності ВАТ «Одеська теплоелектроцентраль» за 2005-2006 роки.

За результатами ревізії складено акт від 27.03.2007 року № 05-23/85 «Про результати ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ «Одеська ТЕЦ» за 2005-2006 роки». (т.1 а.с.7-44)

Відповідно змісту вказаного акту ревізії, перевіркою правильності та достовірності операцій з орендних відносин встановлено, зокрема:

- згідно договору оренди від 04.01.1993 року б/н, укладеного між Виробничим об'єднанням «Одеська ТЕЦ», в особі директора Вуковича Г.А. та ЗАТ «Комбінат», в особі директора Тер-Міносяна М.М. (строк дії договору з 01.01.1993 року по 01.01.2018 року) ВО «Одеська ТЕЦ» надає в оренду нежитлове приміщення в будинку № 4/6 по вул. Загубанського загальною площею 383,14 кв. м з метою розміщення виробництва.

За орендоване майно орендар сплачує договірну ціну в валюті України із розрахунку за 1 кв. м 0,1 долар США.

Згідно додаткової угоди до вищезазначеного договору орендар сплачує з 01.02.2005 року 4637,0 грн. (в т.ч. ПДВ) в місяць з урахуванням індексу інфляції.

Відповідно даних по бухгалтерському рахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» за 2005-2006 роки було нараховано орендної плати згідно вищезазначеного договору на загальну суму 116798,03 грн. з ПДВ (в т.ч. в 2005 році - 54057,17 грн., в 2006 році - 62740,86 грн.).

Також в ході перевірки проведено контрольний обмір фактично орендованої площі ЗАТ «Комбінат» відповідно до вищезазначеного договору оренди, в результаті якого встановлено розбіжність між фактичною площею, що використовується, з площею зазначеною в договорі оренди на 50 кв. м.

Так, в договорі площа, що орендує ЗАТ «Комбінат» визначена 383,14 кв. м., а фактично ЗАТ «Комбінат» орендує - 433,14 кв. м.

Таким чином, в порушення ст. 283 Господарського Кодексу України від 16.01.2003 року № 436-IV, та ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» внаслідок безоплатного користування ЗАТ «Комбінат» майном, площею 50 кв. м., державним бюджетом недоотримано орендної плати за період з 01.02.2005 року по 01.01.2007 року з урахуванням індексу інфляції на загальну суму 15086,78 грн. з ПДВ (в т.ч. в 2005 році - 6903,54 грн., в 2006 році - 8183,24 грн.).

Один примірник акту ревізії отримано відповідачем 27.03.2007 року. (т.1 а.с.44)

26.04.2007 року Контрольно-ревізійним управлінням в Одеській області в.о. голови правління ВАТ «Одеська ТЕЦ» Шелєпову А.В. пред'явлено вимогу № 15-05-14/1440 «Про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності» (т.1 а.с.63-64), відповідно до якої, на підставі Закону України від 26.01.1993 року «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (ст. 10), ВАТ «Одеська ТЕЦ» пред'явлені вимоги, зокрема: прийняти відповідні заходи щодо перерахування до бюджету коштів у сумі 15,1 тис. грн. внаслідок заниження у договорах орендованих площ по майну, що не входить до складу статутного фонду товариства.

В судовому засіданні також встановлено, що 4 січня 1993 року між ВАТ «Одеська ТЕЦ», іменоване надалі «Орендодавець», та ЗАТ «Комбінат» (у минулому АТЗТ «Комбінат»), іменоване надалі «Орендар», укладено договір оренди нежитлового приміщення (т.1 а.с.45-46), відповідно до умов якого, зокрема:

- Орендодавець здає Орендарю нежитлове приміщення в будинку № 4/6 по вул. Загубанського у відомчому будинку ТЕЦ-1, площею: 1-й поверх - 300,14 м кв.; підвал - 83,0 м кв., для використання у виробничих цілях (згідно статуту Орендаря). Строк оренди встановлюється з 1 січня 1993 року по 1 січня 2018 року;

- за орендоване приміщення Орендар платить договірну ціну в валюті України із розрахунку еквіваленту до долару США, за 1 кв. м. 0,1 долара США по курсу НБУ (на 01.01.1993 року сума орендної плати складає 6500,80 руб.).

За згодою сторін у випадку зміни витрат Орендодавця по змісту експлуатації будинку, з урахуванням рівня інфляції, відповідно можуть коректуватися орендні платежі Орендаря (щорічно, щоквартально).

Експлуатаційні витрати, опалення та комунальні послуги оплачуються Орендарем окремо одночасно з внесенням плати за приміщення. Розрахунок по оплаті комунальних послуг опалення надається Орендодавцем не пізніше двох днів до настання строку платежу.

Стягнення заборгованості по платежам здійснюється Орендодавцем у встановленому законом порядку із стягненням пені в розмірі 2% за кожен день прострочки платежу по вині Орендаря.

У випадку ненадання приміщення у встановлений договором строк Орендодавець виплачує Орендарю пеню в розмірі 2% за кожен день прострочки.

Усі платежі, передбачені даним договором, здійснюються шляхом перерахування грошей Орендарем платіжним дорученням згідно отриманим Орендодавцем рахункам. (один раз у квартал, півріччя, рік);

- строк дії договору: початок 1 січня 1993 року, закінчення 1 січня 2018 року, тощо.

31.01.2005 року між ВАТ «Одеська ТЕЦ» та ЗАТ «Комбінат» укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлового приміщення від 04.01.1999 року (т.1 а.с.47) про наступне:

- вартість орендної плати з 01.02.2005 року складає 4637 грн. ( у тому числі НДС - 20%);

- інші умови даного договору, не вказані у даній угоді, залишаються в силі та сторони підтверджують по ним свої зобов'язання;

- дана додаткова угода є невід'ємною частиною договору.

11.03.2008 року між ВАТ «Одеська ТЕЦ» та ЗАТ «Комбінат» укладено додаткову угоду до договору оренди від 04.01.1993 року (т.3 а.с.72) про наступне:

- враховуючи той факт, що ЗАТ «Комбінат» фактично орендує нежитлове приміщення площею 499,2 кв. м та з 01.02.2005 оплачує орендну плату за вказану полощу, з метою приведення договору у відповідність, п.п. 1.1 Договору викладено у наступній редакції: Орендодавець здає Орендатору нежитлове приміщення в будинку № 4/6 по вулиці Загубанського у відомчому будинку ВАТ «Одеська ТЕЦ», площею 499,2 кв. м, а саме: на першому поверсі - 260,5 кв. м; в підвалі - 238,7 кв. м, для використання у виробничих цілях (згідно статуту Орендаря);

- інші умови даного договору, не вказані у даній угоді, залишаються в силі та сторони підтверджують по ним свої зобов'язання;

- дана додаткова угода є невід'ємною частиною договору.

Згідно бухгалтерській довідці (т.2 а.с.55), майно - житловий будинок 5-поверховий вул. Комітетська, 4/6, не увійшло до статутного фонду ВАТ «Одеська ТЕЦ».

Постановою Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року (К/800/33408/13) (т.3 а.с.29-32), зокрема:

- постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2013 року в частині задоволених вимог про стягнення 304528,85 грн. - скасовано;

- у частині вимог, зокрема, про стягнення 15086,78 грн. донарахованої орендної плати за договором між ВАТ «Комбінат» та ВАТ «Одеська ТЕЦ» - справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Згідно змісту вказаної постанови Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року (К/800/33408/13), зокрема:

Вирішуючи питання щодо можливості задоволення вимоги про стягнення 15086,78 грн орендної плати, колегія суддів виходить з такого.

Вказана сума донарахована КРУ внаслідок виявлення безоплатного користування третьою особою державним нерухомим майном, плата за яке не врахована у відповідному договорі оренди, протягом 2005-2006 років.

Відповідно до договору між відповідачем та ЗАТ «Комбінат» останньому передане в оренду державне нерухоме майно, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ «Одеська ТЕЦ» в процесі корпоратизації, а знаходиться на його балансі.

За умовами договору орендарю передавалось 383 кв. м. площі приміщення за адресою: м. Одеса, вул. Загубанського 4/6, а згідно з додатковою угодою від 31 січня 2005 року орендна плата з 1 лютого 2005 року склала 4 637 грн.

Під час ревізії встановлено, що фактична площа, яка використовується орендарем, становить 433 кв. метри, тому КРУ донарахувало орендну плату за додаткові 50 кв. метрів в розмірі 15 086,78 грн за період 2005-2006 років.

Доводи касаційної скарги ґрунтуються на тому, що розрахунок орендної плати за спірним договором здійснено виходячи з площі приміщення 499 кв. метрів, тому підстав вважати, що орендар безоплатно користувався державним майном немає.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем надавався звіт про незалежну оцінку майна, яке є об'єктом оренди за договором з ВАТ «Комбінат», площею 499 кв. метри.

Відповідно до повної вартості майна, яка містилась у звіті, розраховано орендну плату, як це передбачено Методикою оцінки вартості об'єктів оренди (Методика), затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629.

За правилами її пункту 1, відповідно до цієї Методики здійснюється оцінка майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, яке належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємств), що передається в оренду, а саме нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств (машин, устаткування, інших облікових одиниць основних засобів, нематеріальних активів та інших цінностей, що виділяються у самостійний об'єкт оренди згідно із законодавством).

Відповідно до пункту 19 Методики (в редакції, чинній на момент здійснення оцінки) у разі оренди нерухомого майна здійснюється його незалежна оцінка. При цьому вартість робіт з оцінки оплачується за домовленістю сторін договору оренди.

У разі передачі підприємством в оренду нерухомого майна площею понад 200 кв. метрів звіт про незалежну оцінку майна розглядається і рецензується відповідним органом, визначеним у абзацах другому і третьому статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

За змістом наведеної статті таким органом є ФДМ України або його територіальний орган.

Таким чином, якщо оцінка майна була проведена відповідно до вимог чинного законодавства, відсутні підстави стверджувати про безоплатне користування ВАТ «Комбінат» державним майном, а значить і підстави для стягнення коштів з відповідача.

Водночас, з матеріалів справи не можна дійти висновку чи був розглянутий та рецензований звіт про оцінку майна компетентним органом, а суди вказане питання не досліджували.

Відповідно до частини першої статті 158 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З міркувань, викладених вище, оскаржувані рішення в частині вимоги про стягнення 15 086,78 грн не можна вважати обґрунтованими, оскільки судами в повному обсязі не досліджено усіх обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.

Вищенаведена постанова Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року (К/800/33408/13) набрала законної сили 01.10.2013 року. (т.3 а.с.33)

Враховуючи та на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року (К/800/33408/13) судом досліджене питання, чи був розглянутий та рецензований звіт про незалежну оцінку майна, яке є об'єктом оренди за договором з ВАТ «Комбінат», площею 499 кв. м, компетентним органом, та встановлене наступне:

- згідно наявному в матеріалах справи наданому відповідачем Звіту про незалежну оцінку вартості нежитлових приміщень підвалу та першого поверху, загальною площею 499,2 кв. м, що знаходяться на балансі ВАТ «Одеська ТЕЦ», розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6 (т.2 а.с.17), зокрема:

Замовник: ВАТ «Одеська ТЕЦ»

Виконавець: ТОВ «Агентство оцінки нерухомості та бізнесу»

Підстава для Договір з ВАТ «Одеська ТЕЦ» від ___ листопада 2004 р.

виконання робіт:

Короткий опис нежитлові приміщення підвалу та першого поверху

об'єкта оцінки: загальною площею 499,2 кв. м, в тому числі: підвал - 260,5

кв. м, перший поверх - 238,7 кв. м, які знаходяться на

балансі ВАТ «Одеська ТЕЦ»

Мета оцінки: визначення відновлювальної вартості об'єкта оцінки як

бази для розрахунку орендної плати

Ефективна дата 24 листопада 2004 р.

оцінки:

Дата звіту: 20 грудня 2004 р.

Ринкова вартість 463723 грн.

об'єкта оцінки без

врахування НДС (грн.):

- згідно договору від 7 грудня 2004 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Агентство оцінки нерухомості та бізнесу», як «Оцінщиком», та ВАТ «Одеська ТЕЦ», як «Замовником», зокрема: Замовник доручає, Оцінщик приймає на себе зобов'язання по виконанню робіт по незалежній оцінці вартості нежитлових приміщень 1-го поверху та підвалу загальною площею 499,2 кв. м, які знаходяться на балансі ВАТ «Одеська ТЕЦ», розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6, для розрахунку орендної плати;

- на виконання ухвал суду про витребування відповідача та у Товариства з обмеженою відповідальність «Агентство оцінки нерухомості та бізнесу» належним чином засвідченої копії Звіту від 2004 року (у повному обсязі) про незалежну оцінку вартості нежилих приміщень підвалу та першого поверху, загальною площею 499,2 кв. м, які знаходяться на балансі ВАТ «Одеська ТЕЦ», розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6, за замовленням ВАТ «Одеська ТЕЦ», а також усієї документації з приводу розгляду та рецензування зазначеного звіту в порядку, передбаченому законодавством станом на момент здійснення оцінки:

- відповідачем надані письмові пояснення (т.3 а.с.87-88, 101-102), відповідно до яких, зокрема: на ПАТ «Одеська ТЕЦ» екземпляру висновку про незалежну експертну оцінку не збереглось, та згідно ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ПАТ «Одеська ТЕЦ» не має і не зобов'язано мати даних щодо рецензії звіту про незалежну експертну оцінку вартості нежитлових приміщень підвалу та першого поверху, загальною площею 499,2 кв. м, які знаходяться на балансі ВАТ «Одеська ТЕЦ», розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6; акта приймання-передачі майна до договору оренди, укладеного 04.01.1993 року між ПАТ «Одеська ТЕЦ» та ЗАТ «Комбінат», разом із оригіналом договору були вилучені 10.04.2009 року в ході виїмки, що підтверджується відповідним протоколом (т.3 а.с.104);

- директором ТОВ «Агентство оцінки нерухомості та бізнесу» Устюжаніною О.Н. надані письмові пояснення за вих. № 01/17 від 17 січня 2014 року (т.3 а.с.143) відповідно до яких, зокрема: згідно ст. 59 Національного Стандарту № 1 «Загальні принципи оцінки майната майнових прав», затвердженого постановою КМУ № 1440 від 10.09.2003 року, у зв'язку із закінченням обов'язкового строку зберігання запитує мого звіту про оцінку, датованого 2004 роком, він станом на сьогоднішній день не зберігся;

- згідно протоколу вилучення від 10.04.2009 року (т.3 а.с.104), СДСБЕЗ Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області у ВАТ «Одеська ТЕЦ» були вилучені договори оренди, додатки до них, акти приймання, в прокуратуру Суворовського району м. Одеси для залучення до кримінальної справи № 060200800127;

- постановою старшого слідчого прокуратури Суворовського району м. Одеси Томашевського С.А. від 31.05.2010 року (т.3 а.с.169-170) матеріали по передачі ВАТ «Одеська ТЕЦ» в оренду ЗАТ «Комбінат» приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6, виділено із кримінальної справи № 060200800127 для проведення додаткової дослідчої перевірки;

- на виконання ухвал суду про витребування з прокуратури Суворовського району м. Одеси належним чином засвідчені копії усіх матеріалів, виділених з кримінальної справи № 060200800127 згідно постанови ст. слідчого прокуратури Суворовського району м. Одеси Томашевського С.А. від 31.05.2010 року, по передачі ВАТ "Одеська ТЕЦ" в оренду ЗАТ "Комбінат" приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6, для проведення додаткової дослідчої перевірки.

- прокуратурою Суворовського району м. Одеси разом із супровідним листом від 21.10.2014 року № (16-72)7891 вих-14 (т.3 а.с.221) суду надані копій матеріалів, виділених з кримінальної справи № 060200800127 згідно постанови старшого слідчого прокуратури Суворовського району м. Одеси Томашевського С.А. від 31.05.2010 року усього на 217 арк. (т.3 а.с.222-250, т.4 а.с.1-188), серед яких:

- наявний акт приймання-передачі нежитлового приміщення за договором оренди від 04.01.1993 року (до додаткової угоди від 11.03.2008 року) від 11.03.2008 року площею 499,2 кв. м на 1-му поверсі - 260,5 кв. м, в підвалі - 238,7 кв. м.;

- відсутні будь-які докази щодо розгляду та рецензування звіту про незалежну оцінку майна, яке є об'єктом оренди за договором з ВАТ «Комбінат», площею 499 кв. м, компетентним органом;

- відсутнє остаточне рішення за результатами проведення додаткової дослідчої перевірки матеріалів по передачі ВАТ «Одеська ТЕЦ» в оренду ЗАТ «Комбінат» приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул.Комітетська, 4/6, виділених із кримінальної справи № 060200800127.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Частиною 2 статті 255 КАС України встановлено, що обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Господарським кодексом України від 16.01.2003 року № 436-IV, Законом України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII (далі - ЗУ № 2939-XII), Законом України «Про оренду державного та комунального майна» від 10 квітня 1992 року № 2269-ХІІ (далі - ЗУ № 2269-ХІІ), Методикою оцінки вартості об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629 (далі - Методика).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ № 2939-XII, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Пунктом 10 статті 10 ЗУ № 2939-XII передбачено, що головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно до ч. 2 ст. 15 ЗУ № 2939-XII, обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються, є законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби.

Відповідно до ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Об'єктом оренди можуть бути:

- державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання;

- нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення);

- інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб'єктам господарювання.

Оренда структурних підрозділів державних та комунальних підприємств не повинна порушувати виробничо-господарську цілісність, технологічну єдність даного підприємства.

Законом може бути встановлено перелік державних та комунальних підприємств, цілісні майнові комплекси яких не можуть бути об'єктом оренди.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 1 Методики здійснюється оцінка майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, яке належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємств), що передається в оренду, а саме:

- цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць);

- нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств (машин, устаткування, інших облікових одиниць основних засобів, нематеріальних активів та інших цінностей, що виділяються у самостійний об'єкт оренди згідно із законодавством);

- майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).

Відповідно до п. 19 Методики у разі оренди нерухомого майна здійснюється його незалежна оцінка. При цьому вартість робіт з оцінки оплачується за домовленістю сторін договору оренди.

Оцінка нерухомого майна проводиться із застосуванням бази, що відповідає ринковій або спеціальній вартості. При цьому ринкова і спеціальна вартість визначаються відповідно до вимог Національного стандарту N 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. N 1440 (Офіційний вісник України, 2003 р., N 37, ст. 1995).

У разі передачі підприємством в оренду нерухомого майна площею понад 200 кв. метрів звіт про незалежну оцінку майна розглядається і рецензується відповідним органом, визначеним у абзацах другому і третьому статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Відповідно до абз. 2, 3 ст. 5 ЗУ № 2269-ХІІ орендодавцями є:

- Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук;

- органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, враховуючи та на підставі встановлених в судовому засіданні на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року (К/800/33408/13) обставин, зокрема:

- наявний в матеріалах справи наданий відповідачем звіт про незалежну оцінку майна, яке є об'єктом оренди за договором з ЗАТ «Комбінат», площею 499 кв. м, на виконання п. 19 Методики (в редакції, чинній на момент здійснення оцінки) ФДМ України або його територіальним органом, як компетентним органом згідно абз. 2 ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», не розглянутий та не рецензований,

суд дійшов до висновку, що:

- правова позиція відповідача зі спірних питань, в тому числі посилання представника відповідача на те, що згідно наявного в матеріалах справи листа ФДМ розгляду та рецензуванню був підданий звіт та висновки про експертну оцінку вартості необоротних активів, виконані експертом ПП «Константа-експерт» (т.2 а.с.101, 116-134), тощо - є помилковою.

Наведені відповідачем обставини та правові норми, на підставі яких їх вчинено, відповідно, не спростовують вищенаведені встановлені судом обставини та не регулюють спірні правовідносини;

- позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 15086,78 грн. донарахованої орендної плати за договором між ВАТ «Комбінат» та ВАТ «Одеська ТЕЦ» є правомірними, такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 11, 71, 72, 86, 94, 158-162, 167, 184-186, 255 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (ідентифікаційний код 05471158) 15086,78 грн. донараховану орендну плату за договором між ВАТ «Комбінат» та ВАТ «Одеська ТЕЦ».

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

В повному обсязі постанову складено 7 листопада 2014 року.

Суддя М. Г. Цховребова

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (ідентифікаційний код 05471158) 15086,78 грн. донараховану орендну плату за договором між ВАТ «Комбінат» та ВАТ «Одеська ТЕЦ».

07 листопада 2014 року.