30 грудня 2014 р. м. Чернівці Справа № 824/3159/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.,
за участю секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.,
сторони в судове засідання не з'явилися
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача відділ реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції
про скасування актового запису.
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із вказаним позовом до відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просила: вважати неправильним запис про її народження за №18 від 07.06.1947 р., складеного виконавчим комітетом Хряцької сільської ради Герцаївського району Чернівецької області; зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області внести зміни в частині імені до актового запису про народження ОСОБА_1 за №18 від 07.06.1947 р., складеного виконавчим комітетом Хряцівської сільської ради Герцаївського району Чернівецької області, в графі "відомості про дитину" ім'я змінити з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", доповнити по батькові "ОСОБА_1", місце народження "село Хряцко, Герцаївського району, Чернівецької області, Україна".
В обґрунтування позову позивач вказував, що у актовому записі про народження № 18 від 07.06.1947 р. допущено помилку у написанні її імені, а саме замість «ОСОБА_1» вказано «ОСОБА_1».
Відповідачем до суду подано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити повністю, зазначаючи, що для внесення змін до актового запису цивільного стану про народження позивачу необхідно звертатися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції. І тільки у випадку наявності позитивного висновку відділу РАЦС у Малиновському районі Одеського міського управління юстиції щодо внесення змін у актовий запис, відділ РАЦС реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції має внести відповідні зміни.
Ухвалою суду від 08.12.2014 р. позовну заяву ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції про скасування актового запису та зобов'язання вчинити дії, в частині зобов'язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області внести зміни в частині імені до актового запису про народження ОСОБА_1 за №18 від 07.06.1947 р., складеного виконавчим комітетом Хряцівської сільської ради Герцаївського району Чернівецької області, в графі "відомості про дитину" ім'я змінити з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", доповнити по батькові "ОСОБА_1", місце народження "село Хряцко, Герцаївського району, Чернівецької області, Україна" - залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 08.12.2014 р., занесеною до журналу судового засідання, залучено до участі у справі, як третю особу яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача відділ реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції.
30.12.2014 р. на адресу суду надійшло клопотання від відповідача про відкладення розгляду справи.
В судове засідання призначене на 30.12.2014 р. ОСОБА_1 та відділ реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції явку представників не забезпечили, причини неприбуття не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи приписи ст. 128 КАС України, суд вважає, що неприбуття без поважних причин осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Хряцко, Герцаївського району, Чернівецької області, зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 4, 5, 10).
24.06.2014 р. позивач звернулась із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області про видачу їй свідоцтва про народження (а.с. 6).
Розглянувши вищевказану заяву, 10.07.2014 р. відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області повідомлено, що у зв'язку з тим, що в актовому записі про народження №18, складеного 07.06.1947 р. виконавчим комітетом Хряцьківської сільсько ради Герцаївського району Чернівецько області імя дитини значиться «ОСОБА_1», а в заяві про одержання повторного свідоцтва «ОСОБА_1», свідоцтво не може бути видане.
Крім того, відповідач порадив звернутися з питань внесення змін до актового запису про народження до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби по місцю проживання (а.с. 7).
05.08.2014 р. ОСОБА_1 звернулась із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про внесення до актового запису про народження № 18, складеного 07.06.1947 р. виконавчим комітетом Хряцьківської сільської ради Герцаївського району Чернівецької області зміни в графу «відомості про дитину» імя «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1», доповнити в графу «відомості про дитину» по батькові «ОСОБА_1», місце народження «с. Хряцко, Герцаївського району, Чернівецької області». Причина внесення змін: виправлення помилки (а.с. 63).
На підтвердження потреби про внесення змін до актового запису позивач надала: копію паспорту, копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 04.10.1996 р., копію свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 від 10.08.1982 р., копію свідоцтва про народження сина серії НОМЕР_3 від 19.11.1965 р.
Розглянувши подану заяву позивачки, третьою особою складено висновок про неможливість внесення змін та доповнень до актового запису про народження №18 від 07.06.1947 р., оскільки актовий запис про народження є первинним документом, на підставі якого складаються всі подальші документи та у зв'язку з тим що в документах заявниці існують певні розбіжності в написанні імені, а саме в первинному документі (а.с. 80 - 81).
Вважаючи актовий запис №18 від 07.06.1947 р. неправильним, позивач звернулася до суду із вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з таких міркувань.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону №2398-VІ цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Статтею 2 Закону №2398-VІ визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ст.6 Закону №2398- VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону №2398 - VІ державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 р. за № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793 (далі - Правила), а також ст. 22 Закону №2398-VІ заява про внесення змін до актових записів цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
З аналізу вищевказаних норм випливає, що для внесення до актового запису цивільного стану про народження громадянці ОСОБА_1 необхідно було звертатись до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції.
Як вбачається із матеріалів справи, 05.08.2014 р. ОСОБА_1 звернулась із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про внесення до актового запису про народження № 18, складеного 07.06.1947 р. виконавчим комітетом Хряцьківської сільської ради Герцаївського району Чернівецької області зміни в графу «відомості про дитину» імя «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1», доповнити в графу «відомості про дитину» по батькові «ОСОБА_1», місце народження «с. Хряцко, Герцаївського району, Чернівецької області». Причина внесення змін: виправлення помилки.
Розглянувши подану заяву позивачки, третьою особою складено висновок про неможливість внесення змін та доповнень до актового запису про народження №18 від 07.06.1947 р., оскільки актовий запис про народження є первинним документом, на підставі якого складаються всі подальші документи та у зв'язку з тим що в документах заявниці існують певні розбіжності в написанні імені, а саме в первинному документі (а.с. 8 - 9).
Відповідно до п. 4 ст. 22 №2398 - VІ зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Тобто, в разі наявності позитивного висновку відділу РАЦС у Малиновському районі Одеського міського управління юстиції щодо внесення змін в актовий запис, відділ РАЦС реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції має внести відповідні зміни.
Таким чином, позовна вимога позивача стосовно визнання неправильним запису про народження ОСОБА_1 за №18 від 07.06.1947 р., складеного виконавчим комітетом Хряцівської сільської ради Герцаївського району Чернівецької області не підлягає задоволенню.
Також суд зазначає, що стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на захист своїх прав і свобод у суді, а також на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Вказана стаття конституції не визначає, які саме рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади і місцевого самоврядування можуть бути оскаржені, а тільки встановлює принцип, відповідно до якого в суді можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії або бездіяльність (абз. 9 п.2 мотивувальної частини від 25.11.1997 року у справі №6-зп за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення частини другої статті 55 Конституції України та статті 248-2 Цивільного процесуального кодексу України (справа громадянки ОСОБА_2 щодо права на оскарження в суді неправомірних дій посадової особи). Суд не може відмовити у правосудді, якщо особа вважає, що її права і свободи порушені або порушуються, створено, або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інше ущемлення прав та свобод (п.1 резолютивної частини Рішення Конституційного суду України у справі №9-зп за зверненням громадян ОСОБА_3, ОСОБА_4 та інших громадян щодо офіційного тлумачення статей 55, 64, 124 Конституції України від 25.12.1997 р.).
Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 106 КАС України встановлено, що у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Із змісту вказаних норм вбачається, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ч. 2 ст. 162 КАС України. При цьому адміністративний суд може застосувати інший спосіб захисту права, який би гарантував захист прав, свобод та інтересів осіб. Критерієм обрання способу захисту порушеного права є те, що він з урахуванням особливостей спірних відносин повинен бути спрямований на реальне відновлення порушених прав позивача. В позовній заяві позивач повинен зазначити нормативне обґрунтування своїх вимог, вибравши при цьому належний спосіб захисту порушеного права.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач просить визнати неправильним запис про народження ОСОБА_1 за №18 від 07.06.1947 р., складеного виконавчим комітетом Хряцівської сільської ради Герцаївського району Чернівецької області.
На думку суду, позивач обрав неналежний спосіб захисту порушеного права, оскільки обраний спосіб захисту не спрямований на реальне відновлення порушених його прав.
Належним способом захисту у даному випадку є звернення до суду з позовною вимогою про визнання протиправним та скасування висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження позивача та зобов'язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану про народження.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи наведене, суд вважає, що обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту його прав, відтак в задоволенні позову суд відмовляє повністю.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 24.12.2014 р. в адміністративній справі № 815/6457/14 за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, третя особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - адміністративний позов задоволено. Зобов'язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції прийняти і розглянути заяву ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису цивільного стану №18 від 07.06.1947р. та змінити в графі «відомості про дитину» ім'я змінити з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» та доповнити по батькові «ОСОБА_1», місце народження «село Хряцко, Герцаївського району, Чернівецької області, Україна».
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 11, 69 - 71, 86, 94, 158, 160 - 167 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано судом 05 січня 2015 р.
Суддя В.К. Левицький