Ухвала від 06.01.2015 по справі 815/15/15

Справа № 815/15/15

УХВАЛА

06 січня 2015 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністра юстиції України про зобов'язання внести зміни до наказу, -

ВСТАНОВИВ:

05 січня 2015 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністра юстиції України про зобов'язання внести зміни до наказу від 24.11.2014 року №1970/5 «Про внесення зміни до Інструкції з організації примусового виконання рішень» у вигляді дати - з дня опублікування даного наказу (12.12.2014 року) в п. 14.1 наказу; встановлення судового контролю; зупинення дії оскарженого наказу до вирішення справи по суті; звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Положеннями ч. 2 ст. 107 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Вивчивши зазначений адміністративний позов та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку, що він підлягає поверненню позивачеві, з огляду на наступне.

Частиною 1 статті 6 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Положеннями статті 19 КАС України визначені правила територіальної підсудності адміністративних справ.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 19 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, його посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Як вбачається з позовної заяви, позивачем оскаржується Наказ Міністерства юстиції України від 24.11.2014 року №1970/5 «Про внесення зміни до Інструкції з організації примусового виконання рішень», шляхом зобов'язання Міністра юстиції України внести до п. 14.1 даного Наказу відповідні зміни.

Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №395/2011 затверджено Положення про Міністерство юстиції України.

Відповідно до п. 1 вказаного Положення, Міністерство юстиції України (Мін'юст України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

На підставі пункту 9 Положення про Міністерство юстиції України, Мін'юст України у межах повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.

Нормативно-правові акти Мін'юсту України підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.

Рішення Мін'юсту України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові до виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.

Згідно п.п. 10, 11 Положення, Мін'юст України очолює Міністр, який призначається на посаду за поданням Прем'єр-міністра України і звільняється з посади Президентом України. Міністр, зокрема, очолює Мін'юст, здійснює керівництво його діяльністю; підписує накази Мін'юсту України.

З урахуванням наведеного судом встановлено, що оскаржений позивачем Наказ від 24.11.2014 року №1970/5 «Про внесення зміни до Інструкції з організації примусового виконання рішень» є нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади - Міністерства юстиції України, обов'язковий до виконання на всій території України, відтак за правилами територіальної підсудності даний спір належить до юрисдикції Окружного адміністративного суду міста Києва.

Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 19, 107, 108, 109, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністра юстиції України про зобов'язання внести зміни до наказу - повернути позивачеві.

Роз'яснити позивачеві, що з відповідним позовом він може звернутися до Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідно до вимог чинного законодавства України.

Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Глуханчук