Ухвала від 31.12.2014 по справі 813/8775/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

31 грудня 2014 року № 813/8775/14

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кедик М.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Генерального прокурора України Яреми Віталія Григоровича про визнання протиправними дій чи бездіяльності,-

встановив :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Генерального прокурора України Яреми Віталія Григоровича про визнання протиправними дій чи бездіяльності Генерального прокурора України Яреми Віталія Григоровича та зобов'язання Генерального прокурора України Яреми Віталія Григоровича вчинити дії щодо розгляду скарг ОСОБА_1 на тривалі протиправні дії прокурорів Львівської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 04.07.2014 року та 09.12.2014 року звернувся до Генерального прокурора України Яреми В.Г. зі скаргами на дії чи бездіяльність прокурорів щодо неналежного проведення досудового розслідування кримінальних проваджень, а також стосовно незгоди з прийнятими рішеннями про закриття кримінальних проваджень та з інших питань. Позивач зазначає, що відповіді на скарги не отримав, тому просить суд визнати протиправними дії чи бездіяльність Генерального прокурора України та зобов'язати Генерального прокурора України вчинити дії щодо розгляду його скарг.

При прийнятті ухвали, суддя виходить з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Крім того, аналогічна норма міститься у ч. 2 ст. 4 КАС України, відповідно до якої, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Частина 2 ст. 17 КАС України встановлює категорії публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, щодо вирішення адміністративних справ, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Згідно п. 2 ч. 3 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно - правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

З аналізу вказаних норм слідує, що публічно-правовим спором за КАС України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних управлінських функцій.

Як вбачається з позовної заяви, позивач оскаржує дії та бездіяльність Генерального прокурора України стосовно розгляду скарг на дії прокурорів щодо неналежного проведення досудового розслідування кримінальних проваджень, а також стосовно незгоди з прийнятими рішеннями про закриття кримінальних проваджень.

Слід вказати, що спірні правовідносини, які виникли між позивачем та Генеральною прокуратурою України, не є владними управлінськими, а владними процесуальними функціями, і повноваження органів прокуратури та їх посадових осіб щодо порядку проведення досудового розслідування, а також порядок оскарження їх дій, бездіяльності, регламентовані Кримінальним процесуальним кодексом України.

Так, ч. 1 ст. 306 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318 - 380 вказаного Кодексу.

Водночас за правилами адміністративного судочинства підлягають розгляду лише спори, які виникають при здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.

Таким чином, позивачу за захистом свого порушеного права з урахуванням спірних правовідносин необхідно звернутись в порядку кримінального судочинства, що є підставою для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст. 3, 11, 17, 109, 165 КАС України, суддя, -

ухвалив:

1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Генерального прокурора України Яреми Віталія Григоровича про визнання протиправними дій чи бездіяльності.

2. Роз'яснити позивачу, що розгляд даного спору віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку кримінального судочинства.

3. Судовий збір сплачений ОСОБА_1 згідно квитанцій № 0.0.332416722.1 від 29.12.2014 року в сумі 73,10 грн повернути позивачу.

4. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.

Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього ж Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Суддя Кедик М.В.