Справа: № 826/14627/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Бабенко К.А
Іменем України
18 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Василенка Я.М., Шурка О.І., секретаря Чепурко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АХА Страхування» на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АХА Страхування» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування Розпорядження, -
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Між Позивачем, як Страховиком, та ОСОБА_2, як Страхувальником, укладено Поліс (Договір) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 27 червня 2013 року №АС/4380581, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.23), та відповідно до якого забезпечений транспортний засіб - Kia Sorento, 2009 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2; строк дії - з 27.06.2013 року по 26.06.2014 року.
03 жовтня 2013 року за участю забезпеченого транспортного засобу сталася дорожньо-транспортна пригода (зіткнення), про що свідчать Відомості про дорожньо-транспортну пригоду №9278226 станом на 04.11.2013 (а.с.128).
07 жовтня 2013 року до Позивача від ТОВ «Українські Аграрні Інвестиції» отримано Заяву про настання події, що має ознаки страхового випадку за Договором страхування ОСЦПВВНТЗ (а.с.21-22), у зв'язку з чим, 09 жовтня 2013 року здійснено огляд транспортного засобу потерпілої сторони.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Незалежна експертно-асистуюча компанія» на підставі заяви Позивача складено Звіт з визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу від 30 жовтня 2013 року №677, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.25-26), та відповідно до якого сума матеріального збитку, завданого власнику автомобіля Mitsubishi Lancer, державний НОМЕР_3, в результаті його пошкодження в ДТП складає 59339,12 грн.
Відповідно до Зобов'язуючої пропозиції онлайн-аукціону ТОВ УПП «Авто онлайн Україна» (а.с.40), ринкова вартість забезпеченого транспортного засобу після ДТП становить 61550,00 грн.
Позивачем, керуючись вимогами п. 30.2 ст. 30 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» та з урахуванням Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України 24.11.2003 р. №142/5/2092, страхове відшкодування розраховано у сумі: -2210,88 грн. (59339,12 грн. (ринкова вартість ТЗ до ДТП)) - 61550,00 (ринкова вартість ТЗ після ДТП)).
Позивачем складено Страховий акт №1.102.13.06786 від 22.11.2013 року копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.130), відповідно до якого випадок визнано страховою подією, а у виплаті страхового відшкодування відмовлено.
Листом Позивача (від 22.11.2013 року №7114/26цв), копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.49), повідомлено ТОВ «Українські аграрні інвестиції» про відсутність у Страховика правових підстав для виплати страхового відшкодування, оскільки розмір страхового відшкодування має від'ємне значення.
Відповідачем проведено перевірку витребуваних у Позивача документів за зверненням громадянина ОСОБА_2 за Полісом (Договором) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 27 червня 2013 року №АС/4380581, про що складено Акт про правопорушення законодавства у сфері фінансових послуг від 25.06.2014 №806/13-15/13/6, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.12-13).
Перевіркою встановлено порушення Позивачем вимог ст. 29 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» щодо визначення розміру відшкодування витрат, пов'язаних із пошкодженням транспортного засобу, встановленого законодавством України; абз. 1, 2 п.36.2 ст. 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» щодо обов'язку страховика протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у ст. 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування: у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування та виплати його, а у разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 01.07.2004 року №1961-IV (надалі - Закон №1961-IV), обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.
Відповідно до ст. 28 Закону №1961-IV, шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов'язана: з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу; з пошкодженням чи фізичним знищенням доріг, дорожніх споруд, технічних засобів регулювання руху; з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого; з проведенням робіт, які необхідні для врятування потерпілих у результаті дорожньо-транспортної пригоди; з пошкодженням транспортного засобу, використаного для доставки потерпілого до відповідного закладу охорони здоров'я, чи забрудненням салону цього транспортного засобу; з евакуацією транспортних засобів з місця дорожньо-транспортної пригоди.
Згідно зі ст. 30 Закону №1961-IV, транспортний засіб вважається фізично знищеним, якщо його ремонт є технічно неможливим чи економічно необґрунтованим. Ремонт вважається економічно необґрунтованим, якщо передбачені згідно з аварійним сертифікатом (рапортом), звітом (актом) чи висновком про оцінку, виконаним аварійним комісаром, оцінювачем або експертом відповідно до законодавства, витрати на відновлювальний ремонт транспортного засобу перевищують вартість транспортного засобу до дорожньо-транспортної пригоди; якщо транспортний засіб вважається знищеним, його власнику відшкодовується різниця між вартістю транспортного засобу до та після дорожньо-транспортної пригоди, а також витрати на евакуацію транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди.
Механізм оцінки (визначення вартості) колісних транспортних засобів, а також вимоги до оформлення результатів оцінки, оціночні процедури визначення вартості КТЗ визначається Методикою товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України від 24 листопада 2003 року за №142/5/2092, (надалі - Методика) та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2003 р. за № 1074/8395
Відповідно до п.1.4 Методики, вона застосовується з метою, зокрема, визначення матеріальних збитків, завданих власнику в разі пошкодження КТЗ; визначення вартості відновлювального ремонту КТЗ.
Згідно з п. 7.2 Методики, основним підходом, який використовується для оцінки КТЗ, є порівняльний підхід. Згідно з ним визначення вартості КТЗ на території України проводиться на підставі їх цін продажу та поточних цін пропозиції до продажу, які зазначені у вітчизняних довідниках. Зазначені ціни є статистично усередненими ціновими даними КТЗ, які були відчужені в Україні згідно з умовами, що відповідають змісту і поняттю "ринкова вартість".
Відповідно до п.7.53.5 Методики, значення С д1 або Ц н для КТЗ, що ввозяться на митну територію України, наведені в довідковій літературі, зокрема в додатку 8 до цієї Методики. Для визначення С д1 або Ц н допускається використання ресурсів мережі Інтернет. Довідкові дані, які використовуються під час оцінки й отримані з ресурсів мережі Інтернет, повинні бути роздруковані із зазначенням дати отримання інформації і абсолютної URL-адреси і включені у звіт (акт) про оцінку або у висновок експерта (експертного дослідження).
Будь-яких доказів щодо підтвердження правильності визначення залишкової вартості пошкодженого транспортного засобу Позивачем ані на вимогу Відповідача, ані до судів першої та апеляційної інстанцій не надано.
Згідно з п.п. 1, 2, 5 п. 36.2 ст. 36 Закону №1961-IV, страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов'язаний: у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його. Якщо відшкодування витрат на проведення відновлювального ремонту пошкодженого майна (транспортного засобу) з урахуванням зносу здійснюється безпосередньо на рахунок потерпілої особи (її представника), сума, що відповідає розміру оціненої шкоди, зменшується на суму визначеного відповідно до законодавства податку на додану вартість. При цьому доплата в розмірі, що не перевищує суми податку, здійснюється за умови отримання страховиком (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) документального підтвердження факту оплати проведеного ремонту. Якщо у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують розмір заявленої шкоди, страховик (МТСБУ) не може оцінити її загальний розмір, виплата страхового відшкодування (регламентна виплата) здійснюється у розмірі шкоди, оціненої страховиком (МТСБУ). Страховик має право здійснювати виплати без проведення експертизи (у тому числі шляхом перерахування коштів особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна), якщо за результатами проведеного ним огляду пошкодженого майна страховик і потерпілий досягли згоди про розмір та спосіб здійснення страхового відшкодування і не наполягають на проведенні оцінки, експертизи пошкодженого майна; у разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати). Протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення страховик (МТСБУ) зобов'язаний направити заявнику письмове повідомлення про прийняте рішення.
Відповідно до п. 10 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
З урахуванням викладеного вище, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Згідно зі ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АХА Страхування» залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено у повному обсязі 23.12.2014 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Василенко Я.М.
Шурко О.І.
.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Василенко Я.М.
Шурко О.І.