про залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог
12 грудня 2014 р. м. Чернівці Справа № 824/3184/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів Брезіної Т.М., Маренича І.В., Спіжавки Г.Г., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залучення третьої особи у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про скасування наказу та поновлення на роботі,-
12.12.2014 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про залучення у справі третьої особи Міністерство юстиції України. На обґрунтування заявленого клопотання зазначив, що згідно змісту адміністративного позову однією із заявлених вимог позивача є зобов'язання МВС інформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей щодо ОСОБА_1 в частині застосування до нього заборони передбаченої ч. 1 ст. 3 Закону України "Про очищення влади".
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про очищення влади" відомості про осіб, щодо яких встановлено заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 цього Закону, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", що формується та ведеться Міністерством юстиції України.
Підставою для вилучення з Реєстру відомостей про особу, до якої застосовано заборону передбачену ч. 3, 4 ст. 1 Закону України "Про очищення влади", є надходження до Держателя від органу, який проводив передбачену Законом України "Про очищення влади" перевірку, обґрунтованого рішення про скасування результатів перевірки, яке свідчить про відсутність підстав для застосування до особи, яка проходила перевірку, заборон, визначених ст. 1 Закону України "Про очищення влади", відповідне судове рішення, а також випадки, визначені законом.
Таким чином, законодавством визначені підстави за яких інформація щодо особи може бути виключена з Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади". Відкликання інформації до таких підстав не належить і законодавством не передбачено. Отже, у випадку покладення на МВС такого обов'язку, він не буде мати будь-яких правових наслідків для держателя Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосована положення Закону України "Про очищення влади".
При цьому, на держателя реєстру покладається відповідальність за достовірність розміщеної в реєстрі інформації, тому судовий розгляд справи №824/3184/14-а має істотний вплив на права та обов'язки держателя реєстру - Міністерство юстиції України. У зв'язку із наведеним представник відповідача просив суд залучити в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Міністерство юстиції України.
Сторони в судове засідання не прибули, хоча про дату час та місце судового слухання були повідомленні належним чином про що свідчать повістки, які знаходяться в матеріалах справи. Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе та доцільне розглянути клопотання про залучення третьої особи без участі сторін по справі на підставі наявних в ній матеріалів в порядку письмового провадження, що відповідає вимогам п. 10 ч. 1 ст. 3, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, що регулює вказані правовідносини, суд вважає, що клопотання про залучення третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Міністерство юстиції України, слід задовольнити.
В ч. 2 ст. 53 КАС України вказано, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Суд погоджується із твердженнями представника відповідача, що одна із позовних вимог стосується держателя Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосована положення Закону України "Про очищення влади" - Міністерства юстиції України, а саме вимога: зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України інформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей щодо ОСОБА_1 в частині застосування до нього заборони передбаченої ч. 1 ст. 3 Закону України "Про очищення влади". Тому, клопотання представника відповідача про залучення Міністерства юстиції України в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору є слушним та таким, що належить до задоволення.
За вказаних обставин та керуючись ст. ст. 53, 133, 158, 165 Кодексу адміністративного судочинства, суд-
1. Залучити до участі у справі Міністерство юстиції України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
2. Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна
Суддя І.В. Маренич
Суддя Г.Г. Спіжавка