ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
24 грудня 2014 року № 2а-3537/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
судді Брильовського Р.М.,
судді Мартинюка В.Я.,
секретар судового засідання Фуртак А.В.,
за участю представників
позивача Сікевич Н.В.,
відповідача Кубай Ю.Г.,
третя особа ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Громадської організації "Правозахисний Центр імені генерала УНР Володимира Сікевича" до Львівської міської ради, Відділу Держземагенства в м. Львові Львівської області, за участі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5, Приватного підприємства "Дембуд-Холдинг", про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
встановив :
Позивач звернувся з позовом, в якому з врахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії Львівської міської ради, які полягали у внесені в Державний акт на право власності на землю серії ЛВ№031168 від 03.11.2000 року запису про цільове призначення земельної ділянки пл.1000 кв.м. по АДРЕСА_1 «будівництво житла на АДРЕСА_1»;
- зобов'язати Управління Держкомзему у м. Львові внести дані в земельно-кадастрову документацію в частині цільового призначення земельної ділянки пл.1000 кв.м. по АДРЕСА_1, яка належить на праві власності гр.ОСОБА_5, вказавши, що зазначена земельна ділянка має цільове призначення - для будівництва індивідуального житлового будинку.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до ухвали Львівської міської ради №771 від 04.09.2000 року «Про затвердження переліку вільних земельних ділянок несільськогосподарського призначення для продажу через аукціон та їх стартових цін продажу» функціональним призначенням земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, площею 1000 м кв., яка включена до цього переліку, зазначено: «для будівництва індивідуального житлового будинку». Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №437 від 08.09.2000 року «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення шляхом аукціону» затверджено технічні паспорти таких земельних ділянок. Відповідно до цього рішення функціональним призначенням згаданої вище земельної ділянки також зазначено «для будівництва індивідуального житлового будинку». Попри це, в Державному акті на право власності на землю ЛВ№031168 від 03.11.2000 року, виданого на підставі ухвали Львівської міської ради №771 від 04.09.2000 року, цільовим призначенням цієї ж земельної ділянки зазначено: «будівництво житла на АДРЕСА_1». Позивач вважає, що внаслідок того, що в Державному акті на право власності на землю було внесено невірні відомості щодо цільового призначення земельної ділянки, її власниця - ОСОБА_5, отримала дозвільні документи та розпочала будівництво п'ятнадцятиповерхового житлового будинку. Будівельні роботи, як зазначив позивач, ведуться в межах історичного ареалу м.Львова з істотними порушеннями вимог законодавства, всупереч встановленим державою стандартам і правилам забудови населених пунктів. Позивач наголошує на тому, що у зв'язку з будівництвом багатоповерхівки знищено зелені насадження на прилеглій території, будівельний майданчик виходить за межі належної ОСОБА_5 земельної ділянки, а самі будівельні роботи зумовили появу тріщин на сусідніх будинках, розташованих на вул. Остроградських в м. Львові. Мешканці цих будинків, які є членами ГО «Правозахисний Центр імені генерала УНР Володимира Сікевича», звернулися до названого Центру за наданням правової допомоги у відстоюванні їх прав та інтересів, порушених здійсненням забудови на АДРЕСА_1. Позивач вважає, що саме внесення невірних відомостей в Державний акт на право власності на земельну ділянку на АДРЕСА_1 дало можливість здійснювати на ній будівництво багатоповерхівки, у зв'язку з чим заявлено даний позов.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, поясненнях від 05.06.2012 року, додаткових поясненнях від 05.07.2012 року та заяві про уточнення позовних вимог від 09.10.2012 року. Просила позов задовольнити.
Відповідач подав письмові пояснення щодо позовних вимог від 06.07.2012 року та від 09.07.2012 року, в яких зазначив про обґрунтованість позовних вимог позивача. Зокрема, Львівська міська рада погоджується з необхідністю визнання неправомірним Державного акта від 03.11.2000 року на право власності на земельну ділянку на АДРЕСА_1 в м. Львові в частині запису про цільове призначення згаданої земельної ділянки: «для будівництва житла на АДРЕСА_1». Відповідач погоджується з тим, що при заповненні Державного акта від 03.11.2000 року було допущено помилку, оскільки ухвалою Львівської міської ради №771 від 04.09.2000 року передбачено, що функціональним призначенням земельної ділянки на АДРЕСА_1 є саме індивідуальне житлове будівництво. Представник Львівської міської ради в судовому засіданні таку позицію підтримала, просила позов задовольнити.
В судовому засіданні 22.10.2014 року суд на підставі ст. 55 КАС України замінив Управління Держкомзему у м. Львові його правонаступником - Відділом Держземагенства в м. Львові Львівської області. Письмових заперечень чи пояснень з приводу даного позову від цього відповідача до суду не надходило.
Третя особа ОСОБА_5 подала письмові пояснення від 22.05.2012 року та заперечення на позовну заяву від 11.07.2012 року, в яких зазначено про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог. Зокрема третя особа вважає, що Державний акт на право власності від 03.11.2000 року не призвів до порушення прав членів Центру, описаних в позовній заяві, оскільки цей документ не містить вимог до об'єкта містобудування. Будівництво будинку на АДРЕСА_1 здійснюється на підставі дозвільних документів і жодних порушень, як вважає ОСОБА_5, при цьому не допущено. Також ОСОБА_5 звертає увагу на те, що Державний акт на право власності на земельну ділянку на АДРЕСА_1 від 03.11.2000 року видано на підставі договору купівлі-продажу, укладеного 22.09.2000 року між Львівською міською радою та ОСОБА_5, відповідно до п. 1.1, п. 1.3 якого ця земельна ділянка подається «для будівництва житла».
В судовому засіданні представник ОСОБА_5 та ПП «Дембуд-Холдинг» вважає позовні вимоги необгрунтованими, просить суд відмовити у задоволенні цього позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Ухвалою Львівської міської ради №303 від 01.07.1999 року «Про погодження місця розташування та надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження для земельних ділянок, що пропонуються на продаж шляхом конкурсу» погоджено перелік земельних ділянок, які пропонуються продажу та зобов'язано КП «Відділ архітектурно-проектних робіт та оцінки землі» провести збір матеріалів попереднього погодження для земельних ділянок, перелік яких міститься у додатку до цієї ухвали. Після виконання цього завдання Виконавчий комітет Львівської міської ради зобов'язано затвердити матеріали попереднього погодження та надати дозвіл на проведення продажу (торгів) земельних ділянок.
Ухвалою Львівської міської ради №771 від 04.09.2000 року «Про затвердження переліку вільних земельних ділянок несільськогосподарського призначення для продажу через аукціон та їх стартових цін продажу» затверджено перелік вільних від забудови земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які планується продати у власність у 2000 році на аукціоні або торгах, а також затверджено стартові ціни продажу цих земельних ділянок. До цього переліку включено, зокрема, земельну ділянку на АДРЕСА_1 площею 1000 кв. м. з функціональним призначенням «для індивідуального житлового будівництва».
Відповідно до п. 4 ухвали Львівської міської ради №771 від 04.09.2000 року Управління земельних ресурсів м. Львова зобов'язано виготовити проекти відведення та технічні паспорти на земельні ділянки, які визначено в переліку згідно з додатком №1 до цієї ухвали, та затвердити технічні паспорти на ці земельні ділянки. Департамент економічної політики та ресурсів, відповідно до п. 6 ухвали Львівської міськради від 04.09.2000 року, зобов'язано провести аукціон та конкурс по продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення та зареєструвати нотаріально завірені договори купівлі-продажу у Львівському міському управлінні земельних ресурсів. Останнє, відповідно до п. 7 зазначеної ухвали, зобов'язано внести зміни у земельно-кадастрову документацію та видати державні акти на право приватної власності на землю.
На підставі ухвали Львівської міської ради від 04.09.2000 року № 771 було розроблено технічний паспорт земельної ділянки на АДРЕСА_1, яка підлягала продажу, здійснено оцінку технічної документації на цю земельну ділянку, здійснено експертну грошову оцінку та затверджено звіт експерта про грошову оцінку цієї земельної ділянки.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №437 від 08.09.2000 року «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення шляхом аукціону» затверджено технічні паспорти земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу, в т.ч. технічний паспорт земельної ділянки на АДРЕСА_1, а Департамент економічної політики та ресурсів зобов'язано забезпечити здійснення продажу цих земельних ділянок. Функціональним призначенням виставлених на продаж земельних ділянок, зокрема й на вулиці АДРЕСА_1, відповідно до зазначеного вище рішення, є «будівництво індивідуального житлового будинку».
Переможцем аукціону з продажу земельної ділянки на АДРЕСА_1 в м. Львові площею 1000 кв. м стала ОСОБА_5.
22 вересня 2000 року Львівська міська рада в особі директора Департаменту економічної політики та ресурсів та ОСОБА_5 уклали договір купівлі-продажу (бланк договору серії АВН №028936), предметом якого є придбання переможцем конкурсу у власність земельної ділянки загальною площею 1000 га, що знаходиться за адресою: м.Львів, АДРЕСА_1, «для будівництва житла на АДРЕСА_1» (п. 1.1. договору від 22.09.2000 року). У п. 1. 3 цього договору знову ж таки зазначено, що земельна ділянка, зазначена в п.1.1 договору, продається «для будівництва житла».
Зазначений договір купівлі-продажу від 22.09.2000 року є нотаріально посвідченим та зареєстрований в реєстрі за №913. Також цей договір 04.10.2000 року зареєстровано у Львівській міській раді.
На підставі ухвали Львівської міської ради № 771 від 04.09.2000 року та договору купівлі-продажу №913 від 22.09.2000 року Львівське міське управління земельних ресурсів за погодженням Департаменту землеустрою та планування забудови міста видали та зареєстрували Державний акт серії ЛВ№031168 від 03.11.2000 року на право власності ОСОБА_5 на земельну ділянку на АДРЕСА_1 в м. Львові площею 1000 кв. м. У графі «цільове призначення земельної ділянки» цього Державного акта зазначено: «будівництво житла на вул.АДРЕСА_1».
Позивач вважає, і з цим погоджується Львівська міська рада, що в Державному акті ЛВ№031168 від 03.11.2000 року допущено помилку, оскільки в ухвалі Львівської міської ради № 771 від 04.09.2000 року цільовим призначенням цієї земельної ділянки зазначено «індивідуальне житлове будівництво» і саме для таких потреб цю земельну ділянку і було продано ОСОБА_5 Натомість на земельній ділянці, про яку йде мова, розпочато масштабне будівництво багатоповерхового будинку з паркінгом і торгівельними приміщеннями, що не відповідає цільовому призначенню цієї земельної ділянки. Позивач вважає, що отримати дозвільні документи на будівництво багатоповерхового будинку ОСОБА_5 вдалося завдяки тому, що в Державному акті на право власності від 03.11.2000 року зазначено невірне цільове призначення земельної ділянки на АДРЕСА_1. Одними із членів громадської організації «Правозахисний Центр імені генерала УНР Володимира Сікевича» є мешканці сусіднього будинку на вул. Остроградських, який межує з будівельним майданчиком на АДРЕСА_1, і з метою захисту їх прав та інтересів заявлено цей позов.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
До січня 2002 року основним нормативно-правовим актом, який регулював земельні відносини, був Земельний кодекс України від 18.12.1990 року (далі - ЗК України 1990 року).
За змістом ст. 6 ЗК України 1990 року громадяни України мають право на одержання у власність земельних ділянок зокрема для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка). У цій статті також було передбачено, що передача земельних ділянок у власність громадян провадиться місцевими Радами народних депутатів відповідно до їх компетенції за плату або безплатно. За плату, відповідно до цієї ж статті, передаються у власність громадян для ведення селянського (фермерського) господарства земельні ділянки, розмір яких перевищує середню земельну частку.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗК України 1990 року право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Згідно з ч. 1 ст. 23 ЗК України 1990 року право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Указом Президента України №32/99 від 19.01.1999 року «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення» (чинного станом на дату виникнення спірних правовідносин) було запроваджено продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній власності.
Відповідно до п. 9 зазначеного вище Указу рішення сільської, селищної, міської ради або уповноваженого нею органу, місцевої державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення між покупцем і продавцем. Організацію купівлі-продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення здійснюють місцеві державні органи земельних ресурсів.
Договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення підлягає нотаріальному посвідченню і є підставою для оформлення відповідного державного акта на право власності на цю земельну ділянку.
Згідно з п.11 цього Указу право власності на придбану земельну ділянку виникає після одержання державного акта на право власності на землю, який видається покупцеві за умови сплати ним вартості придбаної земельної ділянки.
Відповідно до вимог, зокрема, Указу Президента України №32/99 від 19.01.1999 року «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення» наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 року (чинного у період виникнення спірних правовідносин) затверджено Інструкцію про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (далі - Інструкція).
За змістом п. 1.1 Інструкції право власності на землю і право постійного користування землею посвідчується, в тому числі, державним актом на право власності на земельну ділянку.
Згідно з п. 2.1 Інструкції роботи зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою виконуються в такій послідовності: - підготовчі роботи; - встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та меж обмежень на використання земельної ділянки; - складання кадастрового плану земельної ділянки; - заповнення бланка державного акта.
Підготовчі роботи, відповідно до п. 2.2 цієї Інструкції включають, зокрема: - підготовку виписки з рішення відповідної ради або державної адміністрації про передачу у власність або надання у постійне користування земельної ділянки; - аналіз договору купівлі-продажу земельної ділянки або іншого правоустановного документа, що посвідчує перехід права власності на землю.
Відповідно до п. 2.9 Інструкції заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається на Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» та його структурні підрозділи. Усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються.
Відповідно до п. 1.21 Інструкції реєстрація землеволодінь та землекористувань - це складова частина автоматизованої системи державного земельного кадастру, яка складається з комп'ютерної бази даних, що містить відомості про складання та видачу державних актів на право власності на земельну ділянку та право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, порядок, функціонування і ведення якої встановлює Держкомзем України.
Ухвалою Львівської міської ради №736 від 20.07.2000 року затверджено Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу земель у власність або права на оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові (далі - Положення), відповідно до п. 1.10 якого продаж земель у власність або продаж права на оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові проводиться шляхом прямого, конкурсного продажу або аукціону.
За змістом п. 11.1. п. 11.2 названого вище Положення в процесі аукціону або конкурсу ведеться протокол, який після завершення конкурсу підписують Переможець та голова Комісії. Цей протокол є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Пунктом 11.7 цього Положення передбачено, що уповноваження права підпису Договорів купівлі-продажу та договорів на придбання права на оренду земельних ділянок згідно доручення Львівської міської ради в особі міського голови має директор Департаменту економічної політики та ресурсів.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №483 від 15.09.2000 року затверджено Положення про Департамент економічної політики та ресурсів, відповідно до якого одним із основних завдань цього виконавчого органу є регулювання земельних відносин. У відповідності зі ст. 11 цього ж Положення до повноважень директора Департаменту віднесено, зокрема, укладення договорів у межах наданих повноважень (п. 10 ст. 11).
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі наведених вище норм законодавства (чинного у період виникнення спірних правовідносин) суд встановив, що право власності на земельну ділянку виникає, зокрема, на підставі договору купівлі-продажу, який підлягає нотаріальному посвідченню і є підставою для оформлення відповідного державного акта на право власності на цю земельну ділянку.
В даному випадку спірний Державний акт на право власності на землю серії ЛВ№031168 від 03.11.2000 року оформлено на підставі договору від 22.09.2000 року купівлі-продажу земельної ділянки площею 1000 кв. м на АДРЕСА_1 в м. Львові, який було укладено між Львівською міською радою в особі директора Департаменту економічної політики та ресурсів та гр. ОСОБА_5 Цим договором чітко передбачено, що земельна ділянка площею 1000 кв. м на АДРЕСА_1 в м. Львові продається гр. ОСОБА_5 «для будівництва житла». Саме таке цільове призначення земельної ділянки і зазначено в Державному акті серії ЛВ№031168 від 03.11.2000 року, виданого Львівським міським управлінням земельних ресурсів.
Відповідні дані про реєстрацію права власності на земельну ділянку, зокрема про її власника, розташування та цільове призначення, було відображено в Державному земельному кадастрі.
Та обставина, що в ухвалі Львівської міської ради №771 від 04.09.2000 року, яка також зазначена в Державному акті на право власності на землю серії ЛВ№031168 від 03.11.2000 року як правова підстава набуття права власності, а також в рішенні виконавчого комітету Львівської міської ради №437 від 08.09.2000 року цільове призначення згаданої вище земельної ділянки зазначено інакше, не доводить протиправність дій відповідача при оформленні цього Державного акта на право власності на землю. Вказані вище рішення органу місцевого самоврядування щодо продажу земельної ділянки, в даному випадку, були підставою для проведення конкурсу з продажу земельних ділянок, за результатами якого було укладено вже згаданий договір купівлі-продажу від 22.09.2000 року, який в силу наведених вище нормативно-правових норм Указу Президента України №32/99 від 19.01.1999 року та Інструкції є єдиним правовстановлюючим документом та підставою для оформлення Державного акта на право власності на землю.
Суд встановив, що договір №913 від 22.09.2000 року купівлі-продажу земельної ділянки на АДРЕСА_1 в м. Львові як станом на дату оформлення Державного акта на право власності на землю серії ЛВ№031168 від 03.11.2000 року, так і станом на дату судового розгляду справи є дійсним, в судовому порядку не оспорювався. Зазначену обставину сторони та треті особи визнають.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій Львівської міської ради є безпідставними. Щодо вимог про внесення в земельно-кадастрову документацію відомостей про цільове призначення земельної ділянки на АДРЕСА_1, вказавши, що цільовим призначенням цієї земельної ділянки є будівництво індивідуального житлового будинку, то оскільки така вимога є похідною від попередньої, обґрунтованих підстав для її задоволення також немає.
На підставі ст.94 КАС України, оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, судові витрати у виді судового збору, сплаченого за подання цього позову, покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
В задоволенні позову Громадської організації "Правозахисний Центр імені генерала УНР Володимира Сікевича" до Львівської міської ради, Відділу Держземагенства в м. Львові Львівської області, за участі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5, Приватного підприємства "Дембуд-Холдинг", про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя Ланкевич А.З.
Суддя Брильовський Р.М.
Суддя Мартинюк В.Я.