Постанова від 31.12.2014 по справі 759/19351/14-а

ун. № 759/19351/14-а

пр. № 2-а/759/546/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 грудня 2014 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Лук'яненко Л.м., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 листорада 2014 року позивач звернувся в суд з вказаним позовом до відповідача про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії мотивуючи свої вимоги тим , що він є інвалідом ІІ групи із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1 категорії осіб ,які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

В вересні 2014 року він письмово звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати йому розгорнуту довідку про розміри нарахованих і виплачених йому, починаючи з 2005 року, сум державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, а у разі нарахування та виплат сум пенсій у розмірі меншому ніж передбачено ст.ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " для відповідної категорії громадян, провести нарахування-перерахунок належної йому пенсії у відповідності до норм чинного законодавства та виплатити недоотриману різницю .

Однак ГУПФУ в м. Києві відмовило позивачу, оскільки підстави для перерахунку та проведення доплат відсутні .

В зв'язку з чим позивач і вимушений звернутися до суду з вказаним позовом, яким просить визнати дії відповідача незаконними, зобов'язати відповідача перерахувати додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров"ю у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 31.12.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, в частині позовних вимог за період з 12.12.2005 року до 14.05. 2014 року - залишено без розгляду.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Так, суд може розглядати в порядку скороченого провадження адміністративні справи щодо вимог, передбачених частиною першою цієї статті, якщо такі вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб (частина 2 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Представник відповідача Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві надіслав до суду свої письмові заперечення в яких не визнав позовні вимоги та заперечував проти їх задоволення. Також наголошує на тому, що уповноваженою установою до компетенції якої входить призначення соціальної допомоги, проведення її перерахунку не було допущено порушень законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Судом встановлено, що 20.01.2006 року позивачу було видано посвідчення особи, що постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи 1 категорії, серії НОМЕР_1.

04.01.2010 року позивачу присвоєно згідно довідки МСЕК 2 групу інвалідності. призначено пенсію за віком, як ліквідатору ЧАЄС відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 04.01.2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 116 Конституції України Кабінету Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики, політики в сфері праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Згідно зі статтею 117 Конституції Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Таким чином, порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" інвалідам II групи віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011рік" від 14 червня 2011року №3491-УІ установлено, що у 2011 році норми і положення ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". 23.07.2011 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету» №745 від 06.07.2011, якою були установлені мінімальні розміри пенсій, розміри додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, та розмір компенсації в разі втрати годувальника, а саме, які були передбачені раніше Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2012 рік" з 01.01.2012 р. прожитковий мінімум складає - 822,00 грн., 01.04.2012р. - 838,00 грн., 01.07.2012 -844,00грн., 01.10.2012 - 856,00грн., 01.12.2012 - 884,00грн.,

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 передбачено, що у 2012 році норми і положення ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року, Кабінетом Міністрів України делеговано повноваження регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та Законів України.

Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: особам, що належать до категорії 1: з

числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам І групи 50 відсотків; інвалідам II групи - 40 відсотків; інвалідам III групи - 30 відсотків.

Для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: з 1 січня 2012 р.:

інвалідам І групи - ЗО відсотків;

інвалідам II групи - 20 відсотків;

інвалідам III групи - 15 відсотків;

з 1 липня 2012 р.: інвалідам І групи - 36 відсотків;

інвалідам II групи - 24 відсотки;

інвалідам III групи - 18 відсотків.

Особам, що належать до категорій 2-4:

з 1 січня 2012 р.: особам, що належать до категорії 2,-15 відсотків;

особам, що належать до категорії 3,-10 відсотків;

особам, що належать до категорії 4, - 5 відсотків;

з 1 липня 2012 р.: особам, що належать до категорії 2,-18 відсотків;

особам, що належать до категорії 3,-12 відсотків;

особам, що належать до категорії 4, - 6 відсотків;

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2013 рік" з 01.01.2013 р. прожитковий мінімум складає - 894,00 грн., 01.12.2013 р. - 949,00грн.

Відповідно пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" №5515-УІ від 06.12.2012 року установлено, що з 1 січня 2013 року норма і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, та 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» " застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" з 01.01.2014 р. прожитковий мінімум складає - 949,00грн.

Пенсії гр. ОСОБА_1 перераховується з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року № З-рп/2012 зазначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

В резолютивній частині рішення встановлено, що:

- однією з ознак України, як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язання справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій прав на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципами пропорційності і справедливості.

- повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону України про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції України та законів України.

У мотивувальній частині Рішення, яка є обов'язковою до виконання, зазначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України.

Згідно з ч. 7 ст. 20 Бюджетного Кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходами за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України. За рішенням Кабінету Міністрів України порядки використання коштів державного бюджету затверджується Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.

Враховуючи викладене, Кабінет Міністрів України мас всі достатні правові підстави врегулювання питання здійснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 р.».

Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України, бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.

Ст. 73 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 9 постанови КМУ "Про затвердження положення про Пенсійний фонд України" передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.

В зв'язку з вищенаведеним вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню .

На підстави викладеного та керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - відмовити .

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 183-2 КАС України, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя