Постанова від 10.12.2014 по справі 759/17848/14-а

ун. № 759/17848/14-а

пр. № 2-а/759/483/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2014 року суддя Святошинського районного суду м.Києва П»ятничук І.В., розглянувши в м.Києві в скороченому провадженні в м.Києві адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва

про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії та стягнення суми недоплаченої пенсії за віком, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва та просила зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва перерахувати пенсію за віком як державному службовцю з 08.04.2014 р. в розмірі який обчислити з врахуванням в систему заробітку (доходу) сум матеріальної допомоги та індексації доходу а саме в розмірі 8011 грн. 99 коп. та стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва заборгованість з пенсійних виплат з 01.08.2014 р.

Обґрунтовуючи позов тим, що з квітня 2014 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». При визначенні розміру її пенсії відповідач виходив з розміру її заробітної плати в сумі 8 737 грн. 02 коп., яку обчислював згідно довідки №31/1/55 від 04.04.20-14р. і довідки №31/1/55 від 04.04.2014р., без врахування частини її заробітної плати, а саме: «Інші виплати», що включають в себе матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати. 22.05.2014р. вона звернулась до відповідача із заявою про надання їй розрахунку пенсії та пояснень з приводу розрахунку її розміру, на яку вона отримала відповідь від 22.05.2014р., де вказано, що, на думку відповідача, «інші надбавки» мають разовий характер, в тому числі матеріальна допомога і допомога на оздоровлення, не включаються до системи заробітної плати державного службовця і не враховуються в заробітну плату при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Таку відмову вважає протиправною та просить задовольнити адміністративний позов на підставі ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на його необґрунтованість, безпідставність, законність і правомірність своїх дій та відсутність матеріального закону для задоволення позову, а також те, що позивач зверталась до суду з аналогічними вимогами і відповідно до постанови суду відповідно до якої до дня постановлення судового рішення до 30.07.2014р. проведено відповідний перерахунок.

Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, вивчивши матеріали справи, обґрунтування позову позивачкою, письмові заперечення відповідача, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 08.04.2014р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 9 - копія довідки).

В матеріалах справи є довідки про складові заробітної плати ОСОБА_1 №31/1/55 від 04.04.2014р. (а.с. 10 - копія довідки).

22.05.2014р. ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва із заявою про надання їй розрахунку пенсії та пояснень з приводу розрахунку її розміру на яку вона отримала відповідь від 22.05.2014р. (а.с. 11 - копія відповіді), де вказано, що, на думку відповідача, інші надбавки мають разовий характер, в тому числі матеріальна допомога і допомога на оздоровлення, не включаються до заробітної плати державного службовця і не враховуються в заробітну плату при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Суд вважає доцільним зазначити наступне.

За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу», (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов*язкове державне пенсійне страхування.

В частині 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р., врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, відповідно до частини 1 якої, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов*язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов*язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р., визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов*язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов*язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20.02.2012р. та в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 18 травня 2012 року. в аналогічній справі, що є джерелом права.

Щодо позовної вимоги про не врахування сум матеріальної допомоги та індексації доходу при визначенні заробітної палати позивачки під час обчислення пенсії, суд приходить до наступного.

Враховуючи вищенаведені мотиви і вказану вище правову позицію Верховного суду України, яка полягає в тому, що до системи заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення її пенсії, включаються усі отримані цією особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов*язкове державне пенсійне страхування, в тому числі й матеріальна допомога та індексація заробітної плати, а тому позовні вимоги в частині визнання дій відповідача щодо неврахування цих виплат до системи заробітної плати позивачки для обчислення розміру її пенсії, суд вважає обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги, що визначення конкретного розміру пенсії застрахованої особи, віднесено до виключної компетенції Пенсійних органів, в даному випадку, Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва а тому у суду немає жодних підстав для зобов»язання відповідача призначити позивачу пенсію саме в розмірі 8011 грн. 99 коп.

Як вбачається з постанови Святошинського районного суду м.Києва від 30 липня 2014 р. судом розглянуто аналогічні вимоги позивача про зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва виплатити позивачу заборгованість по виплаті пенсії за період часу з її призначення, а саме з 08.04.2014 р. до дня постановлення рішення суду з 30.07.2014 р. з врахуванням в систему заробітку (доходу) сум матеріальної допомоги та індексації доходу для обчислення розміру її пенсії як державного службовця.

Дана постанова суду залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2014 р.

Оскільки суд прийшов до висновку про необхідність врахування до системи заробітної плати позивачки суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, а позивачка перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва з 01.08.2014 р., то позовна вимога про стягнення заборгованості по пенсійним виплатам з врахуванням вказаних вище сум з 01.08.2014р., також, є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7-12, 69-71, 89, 99, 128, 159-163, 256, 183-2 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва щодо не врахування до системи заробітку (доходу) ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги та індексації доходу для обчислення розміру її пенсії як державного службовця, - протиправними.

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва виплатити ОСОБА_1 заборгованість по виплаті пенсії призначеної з 08.04.2014 р. за період з часу з 01.08.2014 р. і до дня постановлення судового рішення - 10.12.2014 р. з врахуванням в систему заробітку (доходу) ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги та індексації доходу для обчислення розміру її пенсії як державного службовця.

В іншій частині адміністративного позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Суддя: