Справа № 1718/2-а-1245/11
31 грудня 2012 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області - одноособово суддя Довгий І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання перерахунку та виплати недоплачених сум,
Позивач 23.05.2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області (далі - УПФ), в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо виплати йому підвищення до пенсії як дитині війни у розмірах менших, ніж передбачено ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру у розмірах менших ніж визначено ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати відповідача перерахувати та сплатити за період часу з 23.11.2010 року та надалі підвищення до пенсії виходячи з розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, доплати до пенсії передбачені ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
Відповідач подав заперечення проти позову, у яких позовні вимоги не визнав.
Суд, дослідивши позовну заяву, заперечення на позов та оцінивши інші докази у справі приходить до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.
Спірні відносини регулюються Законом України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст.39,51 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З наданих суду письмових доказів вбачається, що позивач є особою, що належить до соціальної категорії громадян «діти війни», є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЄС ( категорія 3), проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, і отримує пенсію, нарахування та виплату якої здійснює відповідач - УПФ.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (у відповідній редакції) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 39 Закону № 796 пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а саме
- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.
Згідно ст. 51 Закону №796 особам віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю призначається у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.
У спірний період нарахування та виплата позивачу доплат, передбаченими ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.ст. 39, 51 Закону Закону № 796 проводилась відповідачем у розмірах менших, ніж встановлено законом.
Зміни, які вносилися Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік..." до ст.6 З України "Про соціальний захист дітей війни" визнані рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року такими, що не відповідають Конституції України, норму цієї статті не зупинено і не змінено.
Обчислення підвищення до пенсії, виходячи з розміру, встановленого постановою КМУ №530 від 28.05.2008 року, є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому розрахунок такого підвищення повинен здійснюватися з розміру, встановленого ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, з вищезазначеного випливає, що прожитковий мінімум є базою для розрахунку мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат. Статтею 46 Конституції України гарантується, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Положення про пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261 та з урахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, Пенсійний фонд забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо здійснює перерахунок і виплачує пенсії та інші виплати згідно чинного законодавства.
Згідно п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010р. №2857-VI установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Відповідно до п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", що набрала законної сили 23.07.2011р., установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та «Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011р. у справі № 20-рп/2011 за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010р. №2857-VI.
Законом України № 3491-VI від 14 червня 2011 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"та постановою КМ України від 6 липня 2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України " встановлені обмеження щодо розмірів виплат пенсій. Законом України № 4282-VI від 22 грудня 2011 року "Про Державний бюджет України на 2012 рік" також встановлені обмеження щодо розмірів виплат вказаних виплат, які застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи із зазначеного принципу покладення обов'язку доказування, відповідач не довів правомірність його дій.
Отже, проаналізувавши наведені норми законодавства в сукупності з обставинами даної справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню по 22.07.2011 р. включно, а в задоволенні позовних вимог за наступний період слід відмовити.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що право позивача на отримання допомоги та підвищення до пенсії порушене, а тому є підстави для часткового задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст.11, 17, 18, 71, 99, 100, 162, 183-2, 256 КАС України, на підставі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», 39, 51 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо виплати для ОСОБА_1 за період часу з 23 листопада 2010 року по 22 липня 2011 року щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірах менших, ніж визначено ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру у розмірах менших, ніж визначено ст.ст. 39, 51 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату для ОСОБА_1 за період часу з 23 листопада 2010 року по 22 липня 2011 року включно:
- державної соціальної допомоги як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, з урахуванням проведених виплат;
- доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення відповідно до статті 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розмірів даної доплати - двох мінімальних заробітних плат з урахуванням проведених виплат;
- додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до статті 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розмірів 25 % мінімальної пенсії за віком, яка розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: