Справа № 569/19243/14-а
23 грудня 2014 року
Рiвненський мiський суд Рівненської області в особі судді Куцоконя Ю.П.,
pозглянувши в порядку скороченого провадження в мiстi Рiвне
спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Рівне про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Рівне, в якому просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Рівне щодо відмови в перерахунку та виплаті їй пенсії з 25 травня 2012 року з урахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 25 листопада 2014 року № 08-7325, виходячи з розміру 80 відсотків заробітної плати. Також просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Рівне здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, починаючи з 25 травня 2012 року, додатково включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 25 листопада 2014 року № 08-7325, виходячи з розміру 80 відсотків заробітної плати.
Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне подало суду письмові заперечення на позов, в яких позов не визнало і просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю за їх безпідставністю та недоведеністю.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважаю, що наявні достатні підстави для прийняття рішення.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має загальний стаж роботи (страховий стаж) 37 років 6 місяців 25 днів, з яких 16 років 11 днів пропрацювала в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради.
25 травня 2012 року, обіймаючи посаду головного державного соціального інспектора відділу державних соціальних інспекторів, позивач вийшла на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу». При обчисленні розміру пенсії їй було враховано посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років у розмірі 25% посадового окладу, а також надбавки і премії за 24 місяці роботи, отримані підряд перед зверненням за призначенням пенсії.
25 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в місті Рівне із заявою про перерахунок та виплату їй пенсії з 25 травня 2012 року з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».
До заяви позивачем було надано довідку управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради за № 08-7325 від 25 листопада 2014 року, відповідно до якої заробітна плата ОСОБА_1, крім іншого, включала також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати. На всі виплати, включені у довідку, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Управлінням Пенсійного фонду України в місті Рівне у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено.
При цьому, на думку управління Пенсійного фонду України в місті Рівне, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими частинами заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», а тому не були включені до заробітку, який враховується при обчисленні пенсій позивачу як державному службовцю.
Такі дії відповідача суд визнає протиправними.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95?ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновки управління Пенсійного фонду в місті Рівне про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 XII.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Рівне зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає, що перерахунок та виплата позивачу пенсії у вказаному розмірі мають бути проведені з дня її звернення до відповідача, тобто з 25 листопада 2014 року, а не з 25 травня 2012 року.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83,84,87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43,44,45,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Так, з більш раннього строку, але у визначених часових межах з дня звернення, призначаються пенсії за віком, по інвалідності та у разі втрати годувальника. Перерахунок призначеної пенсії у випадках, передбачених статтею 35, статтею 47 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42, частиною п'ятою статті 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», провадиться із строків, зазначених у цих статтях.
Судом встановлено, що жоден із зазначених випадків не поширюється на правовідносини сторін, а тому відсутні і підстави для проведення перерахунку пенсії позивача за період до її звернення до відповідача (до 25 листопада 2014 року), в тому числі і з 25 травня 2012 року.
Відповідно до статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Враховуючи вимоги статті 45 Закону № 1058-IV та приймаючи до уваги те, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 25 листопада 2014 року, перерахунок її пенсії має бути проведений з 01 грудня 2014 року.
Згідно вимог частини другої статті 161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11.
Керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -
В И Р I Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в місті Рівне щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Рівне провести, починаючи з 01 грудня 2014 року, перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, згідно довідки управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 25 листопада 2014 року № 08-7325, виходячи з розміру 80 відсотків заробітної плати.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Куцоконь Ю.П.