Постанова від 12.12.2014 по справі 204/8048/14-а

Справа № 204/8048/14-а

Провадження № 2-а/204/241/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2014 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Дубіжанська Т.О., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фону України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та зобов'язання перерахувати пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

12 листопада 2014 року позивачка звернулася до суду з позовною заявою про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фону України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо зменшення ОСОБА_1 розміру загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 88 відсотків на 80 відсотків, дій щодо нарахування переплати пенсії, щодо утримання з пенсії по 20 % пенсії. Також, просила суд скасувати розпорядження УПФУ від 22.08.2014 року № 163352, зобов'язати УПФУ здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії у розмірі 88 % сум заробітної плати, з урахуванням 35% винагороди за вислугу років та середньомісячних сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, повернути незаконно утриману частину пенсії починаючи з 01.09.2014 року, а також стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі. В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що 16.01.2006 року вона вийшла на пенсі державного службовця. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області та УПФУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання дій та бездіяльності протиправними. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року скасована та прийнята постанова про часткове задоволення позову, відповідно до якого відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок розмірі пенсії позивачці починаючи з 03.07.2013 року виходячи із 88% заробітної плати з урахуванням трьох показників: на 10% збільшеної суми винагороди за вислугу років та середньомісячного розміру не врахованої раніше у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Проте, на виконання судового рішення відповідач вчинив дії, які не були предметом розгляду у справі, а саме: зменшив для перерахунку пенсії позивачці з 88% на 80%; нарахував переплату в розмірі 17 895 грн. 95 коп. за період 03.07.2013 року по 31.08.2014 року; зменшив розмір пенсії з 2 791 грн. 12 коп., отримуваної позивачкою згідно розпорядження № 163352 від 02.04.2008 року починаючи з 01.02.2008 року - дати останнього перерахунку пенсії, до 1 506 грн. 92 коп.; утримує починаючи з вересня 2014 року 20 % пенсії в рахунок погашення надуманої переплати. Тому, позивачка вимушена звернутися до суду з даним позовом.

28.11.2014 року від відповідача по справі надійшли заперечення на адміністративний позов.

Вивчивши матеріали справи та заперечення, вважаю, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 16 січня 2006 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений, та дії ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо припинення вказування ОСОБА_1 у довідках про заробітну плату для перерахування пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань визнано неправомірними; зобов'язано ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 довідки про заробіток станом на 01.05.2007 року та станом на 01.02.2008 року - дату останнього перерахунку пенсії з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань; визнано протиправною бездіяльність УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 35 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язано УПФУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії державного службовця станом на 01.05.2007 року та станом на 01.02.2008 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 35 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року, постанову окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року скасовано та прийнято постанову про часткове задоволення позову, якою зобов'язано: ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 довідки про заробіток станом на 01.05.2007 року та станом на 01.02.2008 року - дату останнього перерахунку пенсії з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.

28 серпня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська з заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року. Згідно витягу протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України № 70 від 16 вересня 2014 року, заявниці в перерахунку пенсії державного службовця було відмовлено.

Згідно ч.ч. 2-7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідач на виконання рішення суду вчинив дії, які не були предметом спору, а саме: зменшено перерахунок пенсії з 88% на 80%; нараховано переплату у розмірі 17 895 грн. 95 коп. за період 03.07.2013 року по 31.08.2014 року. Позивачка зверталася до відповідача з вимогою повернути незаконно утриману частку пенсії, проте, листом пенсійного фонду України від 03 вересня 2014 року, їй було повідомлено, що ними було проведено перерахунок пенсії з 03 липня 2013 року. При перерахунку пенсії взято 80% від суми заробітної плати державного службовця. розмір пенсії складає 1535 грн. 32 коп. Перерахунок пенсії за рішенням суду необхідно проводити з 03 липня 2013 року у розмірі 80% суми заробітної плати. По пенсійній справі нарахована переплата в розмірі 17 985 грн. 95 коп. за період з 03 липня 2013 року по 31 серпня 2014 року. Стягнення переплати пенсії буде провадитися з 01 вересня 2014 року в розмірі 20% пенсії.

Проте, відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якщо внаслідок прийняття Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Враховуючи вищезазначене, вважаю, що позовна вимога стосовно визнання незаконними дії УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо зменшення позивачці розміру загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 88 % на 80 %, підлягає задоволенню, оскільки дане рішення було прийняте всупереч чинному законодавству.

Оскільки, загальний відсоток пенсії ОСОБА_1 було зменшено незаконно, то підстав для нарахування переплати пенсії УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська за період з 03.07.213 року по 31.08.2014 року в сумі 17 895 грн. 95 коп. не має. Тому, дії УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська стосовно нарахування переплати пенсії за період з 03.07.2013 року по 31.08.2014 року є незаконними.

Що стосується вимог позивачки стосовно скасування розпорядження УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська від 22.08.2014 року № 163352, то дані вимоги також підлягають задоволенню, оскільки в судовому засіданні дії УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо зменшення позивачці розміру загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 88 % на 80 % були визнані протиправним. Крім того розпорядження про перерахований розмір пенсії за показниками заробітної плати у зв'язку з її підвищенням на дату виникнення права на перерахунок, у тому числі станом на 01.02.2008 року - дату останнього перерахунку, судовим рішенням не скасовувалося, а показниками заробітної плати з дати останнього перерахунку пенсії не змінювалися і є діючими на дату виконання судового рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2014 року. А тому, здійснення перерахунку пенсії за показниками заробітної плати на дату призначення пенсії, які втратили чинність на дату виникнення права на перший перерахунок пенсії, тобто станом на 01.05.2007 року, вказують на невиконання відповідачем судового рішення та вчинення чергової низки неправомірних дій відносно розміру пенсії позивачки.

Що стосується позовних вимог позивачки щодо зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 починаючи з 03.07.2013 року нарахування та виплату пенсії у розмірі 88 % з урахуванням сум заробітної плати з урахуванням 35 % винагороди за вислугу років та середньомісячних сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матерівльної домопоги для вирішення соціално-побутових питань, то дані вимоги задоволенню не підлягають, оскільки з приводу даних вимог вже було постановлено рішення Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом 18.03.2014 року. Даним рішенням суду відновлено право позивачки на розрахунок розміру пенсії з урахуванням у складі заробітної плати 35% винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачкою було сплачено судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп., які необхідно стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 11, 69, 71, 159, 161-163 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фону України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та зобов'язання перерахувати пенсію - задоволені частково.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо зменшення ОСОБА_1 розміру загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 88 % на 80% - неправомірними.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо нарахування ОСОБА_1 переплати пенсії за період з 03.07.2013 року по 31.08.2014 року в сумі 17 895 грн. 95 коп. - неправомірними, та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська повернути ОСОБА_1 незаконно утриману частину пенсії з 01.09.2014 року.

Розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська від 22.08.2014 року № 163352 - скасувати.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.О. Дубіжанська