Провадження №2-а/485/69/14
25 грудня 2014 року Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого - судді Кішковській З.А.,
при секретарі - Забаровській С.А.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Музики Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Снігурівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області про визнання протиправною дії, зобов'язання вчинити певні дії,
25 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Снігурівському районі, яким просив визнати протиправним та скасувати проведений щодо нього перерахунок пенсії з 07 лютого 2014 року з урахуванням показника середньомісячної заробітної плати за 2007 рік з зобов"язанням відповідача провести нарахування щомісячних платежів з врахуванням середньомісячної заробітної плати за 2011-2013 року.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали. ОСОБА_1 пояснив, що з червня 2003 року до грудня 2004 року отримував пенсію за вислугою років. Пенсійні виплати було припинено за працевлаштування на посаду, що дає право на пенсію за вислугою років. 07 лютого 2014 року він подав заяву та додаткові документи до територіального управління Пенсійного фонду про призначення пенсії за віком. У заяві, по рекомендації його спеціалістів і за юридичної необізнаності, зазначив про переведення з одного виду пенсії на інший. У зв"язку з чим у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати, що передував року звернення за призначенням пенсії за вислугою років, осучаснений показник - за 2007 рік. Вважав, що відповідач мав врахувати такий показник за період 2011-2013 роки, оскільки мало місце первинне звернення за призначенням такого виду пенсії як пенсії за віком.
Представник відповідача позовні вимоги просила залишити без задоволення. У обґрунтування своєї позиції вказала, що у 2003 році позивачу було призначено пенсію за вислугою років довічно. Надалі виплати припинено тимчасово за працевлаштування на посаду, що надає право на такий вид пенсії і на період роботи. У 2014 році мало місце переведення з одного виду пенсії - пенсії за вислугу років на інший вид пенсії - пенсії за віком у відповідності до ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Заслухавши учасників процесу та дослідивши представлені докази в матеріалах адміністративного провадження та пенсійної справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає в м.Снігурівка, з 2003 року по 2004 рік отримував пенсію за вислугу років.
На підставі заяви позивача від 07 лютого 2014 року, за досягнення пенсійного віку, Управління ПФУ в Снігурівському районі провело перерахунок розміру пенсійних виплат за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 із змінами.
Під час цього розрахунку для обчислення розміру пенсії відповідач застосував показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік з урахуванням Постанови КМУ від 23 квітня 2012 року №327 "Про підвищення рівня соціального захисту населення".
Згідно з ч.1 ст.40 Закону №1058 (у чинній на час виникнення спору редакції) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч.3 ст. 45 Закону №1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Частиною другою статті 40 Закону №1058, з 01 січня 2012 року було визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
ОСОБА_1, при зверненні за перерахунком пенсії, не погоджував врахування заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Тому, відповідач повинен був застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, тобто за період 2011-2013 років.
Стаття 19 Конституції України передбачає обов'язок органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи із критерію оцінки рішень, дії чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які викладені в ч.3 ст.2 КАС України, суб'єкти владних повноважень для реалізації своїх функцій повинні діяти з дотримання встановленої законом процедури прийняття рішення; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між буд-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, що рішення відповідача по справі не відповідають вищезазначеним критеріям, є такими, що порушують права, свободи та інтереси позивача, які підлягають захисту та поновленню. Суд рахує належним у порядку ст.163 КАС України прийняти рішення як про визнання протиправними дії суб"єкта владних повноважень так і їх скасування з зобов"язанням провести новий розрахунок пенсійних виплат з наступною їх виплатою.
На підставі викладеного, суд приходить висновку щодо протиправності дій відповідача в частині застосування під час розрахунку пенсії позивача за віком показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік та ухвалює про задоволення позовних вимог.
В силу ч.2 ст.99 КАС України для зверненя до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що вимоги позивача про нарахування з наступною виплатою пенсії за віком у відповідності до ст.40 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" з урахуванням показника середньомісячної заробітної плати за 2011-2013 роки підлягають задоволенню з 25 травня 2014 року.
Керуючись ст.ст.122,138,158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області про визнання протиправною дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати дії Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області щодо нарахування пенсії за віком з 07 лютого 2014 року стосовно ОСОБА_1 за розпорядженням №118836 від 14 лютого 2014 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Зобов"язати Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області провести нарахування з наступною виплатою ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до ст.40 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2011-2013 роки, з 25 травня 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 73грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана учасниками провадження на ім"я Одеського апеляційного адміністративного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя