Запорізької області
Іменем України
11.07.06 № 11/309/06-АП
суддя Гончаренко С.А.
10 год. 30 хв.
Господарський суд Запорізької області у складі:
головуючий -суддя Гончаренко С.А.,
при секретарі судового засідання -Кузьмінов Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом: Відкрите акціонерне товариство “Запорожкокс», 69600, м.Запоріжжя, МСП-681
до відповідача: Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі, 69035, м.Запоріжжя, пр.Леніна, 190-А
у присутності представників:
позивача: Михайлова В.П. -дов.№19/10 від 01.01.2006р.
відповідача: Жечева А.О. -дов.б/н від 23.11.2005р.
про скасування податкового повідомлення-рішення,-
15.05.2006р. у господарський суд надійшла позовна заява ВАТ “Запорожкокс» про скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі (далі -“СДПІ») №0000051316/0 від 04.05.2006р.
16.05.2006р. відкрито провадження в адміністративній справі, призначено судове засідання. З ціллю надання витребуваних матеріалів в засіданні оголошувались перерви до 11.07.2006р.
Позивач уточнив позовні вимоги. Просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №0000051316/0 від 04.05.2006р. в частині визначення податкових зобов'язань по податку на прибуток у розмірі 481710,00 грн., у тому числі основний платіж 345650,00 грн., штрафні санкції 136060,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне:
На підставі акту перевірки №5-08-06/00191224 від 19.04.2006р. про результати планової документальної перевірки СДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000051316/0 від 04.05.2006р. про визначення суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 482030,00грн., у тому числі основний платіж 345800,00грн., штрафні санкції 136230,00грн.
Позивач не згодний з нарахуванням зобов'язань по податку на прибуток у розмірі 481710,00 грн., у тому числі основний платіж 345650,00 грн., штрафні санкції 136060,00 грн.
У акті перевірки встановлено, що в порушення п.п.5.2.1 п.5.2 і п.п.5.7.1 п.5.7 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. №334/94-ВР (далі -Закон №283) (далі -Закон №334) позивачем до складу валових витрат у 2, 3, 4 кварталах 2004р. та 1, 2, 3, 4 кварталах 2005р. віднесена компенсація витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та за науково-технічну діяльність на загальну суму 1382390,01грн. у зв'язку з тим, що витрати на виплату та доставку пенсій не є збором на обов'язкове пенсійне страхування, нарахованим на оплату праці, а є компенсаційними виплатами Пенсійному фонду і до складу валових витрат платника податку не відносяться.
З даним висновком і визначенням податкового зобов'язання позивач не згодний у зв'язку з наступним:
Відповідно до п.п.5.2.5 п.5.2 ст.5 Закону, до складу валових витрат включаються, зокрема, суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом України “Про систему оподаткування» (далі -Закон №1251), крім тих, які прямо не визначені у переліку податків, зборів (обов'язкових платежів), зазначених у Законі №1251.
Згідно з п.16 ст.14 Закону №1251, загальнодержавним збором (обов'язковим платежем) є збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.2 Закону “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», для платників збору, визначених п.1 та п.2 ст.1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених згідно з пунктами “б» -“з» ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 цього Закону, тобто пенсій за віком на пільгових умовах.
Висновки у акті перевірки щодо порушення підприємством п.п.5.2.1 та п.п.5.7.1 ст.5 Закону №283 не мають взагалі відношення до порушеного питання.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на наступне:
...Перевіркою встановлено, що позивачем перераховані Пенсійному фонду кошти на покриття витрат на доставку та виплату пенсій:
- за наукову-технічну діяльність у сумі -6 806,47 грн.;
- призначених на пільгових умовах за Списком № 1 у сумі -942 325,62 грн.;
- призначених на пільгових умовах за Списком № 2 у сумі -433 257,92 грн.
Всього -1 382 390,01 грн.
Перерахована Пенсійному фонду вищенаведена сума коштів віднесена позивачем до складу валових витрат, як вважає позивач на підставі пп. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі по тексту -Закон про прибуток), оскільки до валових витрат включаються суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів).
Але, щоб вирішити питання по суті, неможливо виривати контекст із тексту Закону про прибуток, а слід застосовувати всі приписи чинного законодавства у сукупності.
Підпунктом 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону про прибуток передбачено, що до складу валових витрат відносяться « Суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.8 цієї статті».
Підпунктом 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону про прибуток встановлено, що до складу валових витрат відносяться «Суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом України "Про систему оподаткування" (крім тих, що прямо не визначені у переліку податків, зборів (обов'язкових платежів), визначених зазначеним Законом), включаючи акцизний збір та рентні платежі, а також збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, за винятком податків, зборів (обов'язкових платежів), передбачених підпунктами 5.3.3, 5.3.4, та пені, штрафів, неустойок, передбачених підпунктом 5.3.5 цієї статті».
Аналізуючи пп.5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону про прибуток можливо зробити висновок, що він дозволяє відносити до складу валових витрат суми всіх податків, зборів ( обов'язкових платежів), які передбачені Законом України «Про систему оподаткування».
Але, оскільки підпунктом 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону про прибуток передбачено, що при вирішенні питання про віднесення сум до складу валових витрат слід враховувати обмеження, встановлені пунктами 5.3 -5.8 цього ж Закону, то слід звернутися саме до цих пунктів.
Так, пункт 5.6 регулює питання віднесення до складу валових витрат витрат на оплату праці.
Підпункт 5.6.1 п. 5.6 ст. 5 Закону про прибуток встановлює, що « З урахуванням норм пункту 5.3 цієї статті до складу валових витрат платника податку відносяться витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат, виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт (послуг), згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами закону, що регулює питання оподаткування доходів фізичних осіб (законодавства, що встановлює правила оподаткування прибутковим податком з громадян)».
Підпунктом 5.6.2 п. 5.6 ст. 5 Закону про прибуток передбачено, що « Додатково до виплат, передбачених підпунктом 5.6.1 цієї статті, до складу валових витрат платника податку включаються обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, а також внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством...».
Тобто, вищенаведені приписи регулюють порядок віднесення до складу валових витрат витрат на оплату праці а також внесків платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників. Отже, мова про віднесення до складу валових витрат витрат на доставку та виплату пенсій не йдеться.
Пункт 5.7 Закону про прибуток регулює особливості віднесення до складу валових витрат сум внесків на соціальні заходи.
Так, підпунктом 5.7.1 п. 5.7 ст. 5 Закону про прибуток встановлено, що «До складу валових витрат платника податку відноситься суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нараховані на виплати, зазначені в підпункті 5.6.1 цієї статті, у розмірах і порядку, встановлених законом».
Отже, безпосередньо мова про віднесення до складу валових витрат збору на обов'язкове пенсійне страхування йдеться тільки у підпункті 5.7.1 п. 5.7 ст. 5 Закону про прибуток. Але, цей підпункт дозволяє до складу валових витрат відносити витрати у вигляді збору нарахованого на виплати передбачені пп. 5.6.1 Закону про прибуток. А як зазначено вище, у пп. 5.6.1 мова йдеться тільки про витрати на оплату праці.
За таких обставин, системний аналіз приписів Закону про прибуток дозволяє стверджувати про неправомірність віднесення позивачем до складу валових витрат на виплату та доставку пенсій.
Вивчивши матеріали справи і вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Податковим повідомленням-рішенням №0000051316/0 від 04.05.2006р. СДПІ визначила ВАТ “Запорожкокс» суму податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 482030грн., в тому числі 345800грн. за основним платежем і 136230грн. за штрафними санкціями.
Підставою для прийняття повідомлення-рішення послужив акт від 19.04.2006р. №5-08-06/00191224 планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства відкритим акціонерним товариством “Запорожкокс», яким встановлені, зокрема, наступні порушення позивачем податкового законодавства, з якими останній не згодний:
...Перевіркою встановлено, що в порушення пп..5.2.1 п.5.2, пп..5.7.1 п.5.7 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції Закону України від 22.05.1997р. №283/97-ВР зі змінами і доповненнями підприємством до складу валових витрат віднесена компенсація витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пенсії за списком №1 і №2) та за науково-технічну діяльність... .
Перелік професій, що відноситься до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах і до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою КМУ №36 від 16.01.03р. зі змінами і доповненнями.
Виплата пенсій за науково-технічну діяльність передбачена Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність» зі змінами і доповненнями.
Витрати підприємства за ІІ-ІV 2004, 2005 роки на виплату та доставку пенсій особам, яким призначена пенсія на пільгових умовах згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»... склали 1382390,01грн.
Згідно пп..5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» до валових витрат підприємства відносяться “суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці...» .
Зокрема, згідно з пп..5.6.1, 5.6.2 п.5.6 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» “...до складу валових витрат платника податку відносяться витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі -працівники), які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат, виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт (послуг), згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені за домовленістю сторін...
Додатково до виплат на оплату праці працівників до складу валових витрат платника податку включаються обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством...»
Підпунктом 5.7.1 п.5.7 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що “до складу валових витрат платника податку відносяться “суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нараховані на виплати, зазначені в пп..5.6.1 Закону у розмірах, встановлених законом.»
Абзацем 4 пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що “підприємствами з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України...». Тобто, вище вказаний Закон передбачає джерело коштів, що спрямовуються на покриття витрат, призначених для компенсації витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Виходячи з вищеописаного, норми пп.5.6.1 п.5.6 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» вказують на те, що до валових витрат відносяться витрати на оплату праці, а не кошти, призначені для оплати праці.
Таким чином, витрати ВАТ “Запорожкокс» на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах, зокрема, пенсії за списком №1, №2 та за науково-технічну діяльність, не відносяться до складу витрат на оплату праці та не є збором на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованим на оплату праці, а є компенсаційними виплатами Пенсійному фонду, згідно представлених їм списків, і до складу валових витрат платника податку не відносяться... (стор.19-20 акта перевірки).
Виводи СДПІ неправомірні з наступних підстав:
Згідно п.п.5.2.5 п.5.2 ст.5 Закону “Про оподаткування прибутку підприємств» (далі -“Закон»), суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом України “Про систему оподаткування» (крім тих, що прямо не визначені у переліку податків, зборів (обов'язкових платежів), визначених зазначеним Законом), включаючи акцизний збір та рентні платежі, а також збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, за винятком податків, зборів (обов'язкових платежів), передбачених підпунктами 5.3.3, 5.3.4, та пені, штрафів, неустойок, передбачених підпунктом 5.3.5 цієї статті.
Пунктом 16 частини 1 статті 14 Закону України “Про систему оподаткування» передбачено, що до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядок визначення, порядку справляння і використання цього збору регулює Закон України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 2 якого до правового режиму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування віднесено фактичні витрати на виплату й доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б» -“з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення», тобто пенсій за віком на пільгових умовах.
При таких обставинах витрати на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах відносяться до складу валових витрат платника податку.
Крім того, відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону, до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті.
Обов'язковий характер понесення витрат по сплаті різниці між науковою пенсією та пенсією, призначеної на звичайних умовах, передбачений ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність". Ці витрати також є обов'язковою умовою ведення виробництва, оскільки таке виробництво неможливе без найманих працівників та понесення підприємством витрат по сплаті пенсій за науково-технічну діяльність. Такі витрати повинні відноситись до складу валових витрат згідно пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону.
При таких обставинах витрати на виплату і доставку пенсій за науково-технічну діяльність відносяться до складу валових витрат платника податку.
Заперечення відповідача не приймаються до уваги по викладеним, а також з наступних підстав:
Підпункт 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону не містить стосовно віднесення сум податків, зборів (обов'язкових платежів) до валових витрат ніяких винятків, окрім посилання на п.п.5.3.3, п.п.5.3.4 та п.п.5.3.5 п.5.3 ст.5 Закону, які не мають відношення до розглянутого питання. Не має у ньому й посилань на обмеження, встановлені пункти 5.3 -5.8 статті 5 Закону. Тому його висловлювання щодо "неможливості виривати контекст із тексту Закону про прибуток, а слід застосовувати всі приписи чинного законодавства у сукупності" та посилання на п.п.5.6.1 п.5.6 і п.п.5.7.1 п.п.5.7 ст.5 Закону є недоречними.
При цьому пункти 5.3 -5.8 не встановлюють конкретних обмежень стосовно віднесення на валові витрати коштів на покриття витрат на доставку та виплату пенсій.
Крім того, відповідач вказуючи на обмеження, встановлені п.п.5.6.1 п.5.6 і п.п.5.7.1 п.5.7 ст.5 Закону по відношенню до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону не враховує саме всі приписи чинного законодавства у сукупності. Так, вказуючи, що п.п.5.7.1 п.5.7 ст.5 дозволяє віднести до валових витрат суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування..., нараховані на виплати, зазначені у п.п.5.6.1 п.5.6 ст.5 Закону (тобто на виплати на оплату праці та за угодами цивільно-правового характеру), не враховує, що з 01.01.2004р. на оплату праці нараховуються внески на державне пенсійне страхування, які не є збором та які відносяться на валові витрати не згідно п.п.5.7.1 п.5.7 ст.5 Закону, а відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону, як обов'язкова умова ведення виробництва та продажу продукції (робіт, послуг).
При цьому немає значення, чи то є витратами на нараховані внески на оплату праці найманих працівників, чи то є витратами на виплату і доставку пільгових пенсій колишніх працівників.
Таким чином, враховуючи обовязковий характер виконання вимог законодавства та неможливість ведення виробництва без понесення таких витрат, витрати на виплату і доставку пільгових пенсій є обов'язковою умовою ведення виробництва та повинні відноситись на валові витрати згідно вказаних положень пункту 5.2 статті 5 Закону.
В засіданні 11.07.06 оголошена вступна і резолютивна частини постанови. Постанова в повному обсязі складена 14.07.06.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158 - 163, п.6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» від 06.10.05р. №2953-ІУ), -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі №0000051316/0 від 04.05.2006р. в частині визначення податкових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 481710,00грн., у тому числі основний платіж 345650,00грн., штрафні санкції 136060,00грн.
Присудити до стягнення з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства “Запорожклкс» (69600 м.Запоріжжя, МСП-681, код за ЄДРПОУ 00191224) 3грн. 40коп. судового збору.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя Гончаренко С.А.