Справа № 686/23832/14-а
16 грудня 2014 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Козак О.В.
за участі: секретаря - Пугачова В.О.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, в якому просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з загальної суми нарахованої зарплати за останні 24 місяці, згідно вимог законодавства. В позові ОСОБА_1 посилається на те, що 30.09.2011 року їй була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу», однак в розрахунок пенсії не ввійшла сума інших виплат (індексації заробітної плати та матеріальної допомоги за останні 24 місяці роботи в сумі 26318,01 грн.). Хоча відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При зверненні до відповідача їй було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії з урахування інших виплат. Таку відмову позивач вважає протиправною, оскільки відповідачем порушено ст.37 Закону України "Про державну службу", а тому звернулась до суду з позовом.
В судовому засіданні позивач уточнила свої позовні вимоги, просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 90% з загальної суми нарахованої зарплати за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією (з 01.09.2009 року по 31.08.2011року), включивши до розрахунку інші виплати в сумі 26318,01грн., а саме індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, відповідно до довідки від 16.10.2014 року № 348, починаючи з 7 травня 2014 року. А також визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії з загальної суми нарахованої заробітної плати.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, подала заяву про слухання справи у її відсутності та письмові заперечення проти позову, в яких зазначила, що позовні вимоги необґрунтовані та просить відмовити в позові. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що пенсія позивачеві призначена згідно Закону України «Про держану службу». Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що розмір пенсії обчислюється із складових заробітної плати, передбачених у Законі України «Про державну службу». Відповідно до ст. 33 даного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону. Матеріальна допомога та індексація відсутні у даному переліку, а отже включення їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача є порушення ст. 33 Закону України «Про державну службу». Окрім наведеного вказала, що відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VІ ст.37 Закону України "Про державну службу" викладена в іншій редакції, відповідно до якої встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Разом з тим, збільшення розміру пенсії на один відсоток заробітку за кожний повний рік роботи на державній службі понад 10 років в чинній редакції даної статті Закону, не передбачено.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з 29.09.2011 року у розмірі 90% від заробітної пенсії державного службовця, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому № 872505/24330 від 10.12.2014 року, розпорядженням 872505 від 25.11.2014 року, пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 серія НОМЕР_2, листом управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому №673/К-12 від 23.10.2014 року.
17.10.2014 року позивач звернулась із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної її пенсії з урахуванням виплачених їй матеріальної допомоги та індексації заробітної плати. Однак, управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому листом №673/К-12 від 23.10.2014 року відмовило позивачці в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією, а тому немає законних підстав включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії.
За змістом статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в редакції на день призначення пенсії.
Частиною першою статті 1 Закону № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація доходів громадян входять до системи оплати праці позивача, як державного службовця та мали бути враховані при обчисленні розміру її пенсії.
З наявних в матеріалах справи довідок № 348 від 16.10.14 р. та № 15/432 від 15.12.14 р. вбачається, що позивачу за період з 01.09.2009 р. по 31.08.2011 р. виплачено інші виплати, які становлять 26318,01грн., а саме матеріальну допомогу та індексацію, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, тому ці виплати повинні бути включені до заробітку для обчислення пенсії.
Посилання представника відповідача у своїх запереченнях на Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VІ, яким статтю 37 Закону України "Про державну службу" було викладено в новій редакції, згідно якої збільшення розміру пенсії на один відсоток заробітку за кожний повний рік роботи на державній службі понад 10 років, в чинній редакції даної статті Закону, не передбачено, також на увагу не заслуговують, оскільки вказаний Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, а пенсія позивачці була призначена з 29.09.2011 року.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до суду доказів правомірності своїх дій при відмові ОСОБА_1 щодо включення суми - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
За таких обставин позов слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 7 15, 69 71, 86, 158 163 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», суд -
Позов задоволити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 07 травня 2014 року в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця, включивши до сум заробітної плати для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, відповідно до довідки відділу фінансового забезпечення і бухгалтерського обліку УМВС України в Хмельницькій області №348 від 16.10.2014 року, з урахуванням виплачених сум.
Судові витрати в сумі 73 гривні 08 копійок стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: