Справа № 223/282/14-а
Провадження № 2-а/223/61/2014
17 жовтня 2014 року м. Вугледар
Вугледарський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Луньової О .Г.
при секретарі Швиденко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Добробут» до Виконавчого комітету Вугледарської міської ради про визнання рішення частково незаконним, -
Позивач ОСББ «Добробут» звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Виконавчого комітету Вугледарської міської ради про визнання рішення частково незаконним. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що 09.01.2014 року виконавчим комітетом Вугледарської міської ради було винесене рішення № 3 "Про визначення учасників договірних відносин у сфері надання житлово-комунальних послуг для власників комунальної власності територіальної громади міста". Позивач вважає, що п. 1.3 цього рішення, в частині визначення виконавцем послуг з постачання у багатоквартирні будинки послуг з централізованого опалення, холодного водопостачання та водовідведення, рішення не відповідає діючому законодавству. Відповідно до ст. 10 Закон України "Про житлово-комунальні послуги" певні види господарської діяльності у сфері житлово-комунальних послу підлягають ліцензуванню відповідно до закону. Згідно ст. 9 Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", централізоване опалення, холодне водопостачання та водовідведення є ліцензійним видом діяльності. ОСББ такої ліцензії не має, тому не може бути виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, холодного водопостачання та водовідведення.
Крім того, основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, визначаються Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку". Зазначив, що ОСББ може виступати лише у ролі споживача - як колективний замовник (абонент). Позивач просить суд: визнати протиправним п. 1.3. рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради № 3 від 09.01.2014 року в частині визнання Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків виконавцем постачання центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення; виключити з п. 1.3. рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради № 3 від 09.01.2014 року слова "постачання у багатоквартирні будинки послуг з центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення".
В судове засідання представник позивача не з'явилась, до суду надала заяву відповідно до якої позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити та розглядати справу за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Встановлено, що 09.01.2014 року виконавчим комітетом Вугледарської міської ради прийнято рішення № 3 "Про визначення учасників договірних відносин у сфері надання житлово-комунальних послуг для будинків комунальної власності територіальної громади міста", в п. 1.3 якого визначено Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків виконавцями постачання центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення.
Суть спору полягає у наявності або відсутності порушення норм законодавства відповідачем при прийнятті спірного рішення, а саме: визнання Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків виконавцями постачання центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п.п.1 п. "а" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Згідно з п. 4, 5, 6 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належать визначення виконавця житлово-комунальних послуг і відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідного рівня та якості.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 вищезазначеного Закону укладення договорів на надання житлово-комунальних послуг згідно з установленими переліком для об'єктів державної або комунальної власності, здійснюється за результатами конкурсу. Перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Згідно ст. 25 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" управитель має право: здійснювати управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та забезпечувати їх належну експлуатацію; укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку, встановленому законом; контролювати виконання умов договорів на надання житлово-комунальних послуг; отримувати плату за виконання власних функцій; доступу в приміщення, будинки і споруди для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів тощо в порядку, визначеному законом і договором; звертатися до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та до суду в межах повноважень, визначених законом та договором, для забезпечення належного виконання умов договору виробниками, виконавцями та споживачами.
Крім того, відповідно до п.п. 2.1 Статуту ОСББ «Добробут» метою створення об'єднань є забезпечення захисту прав його членів та дотримання ними обов'язків щодо утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до пп. 2 п. "а" ч. 1 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.2007 року (в редакції закону станом на 17 грудня 2009 року) до відання виконавчих органів місцевих рад віднесені повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних і транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, а в разі якщо вказані послуги надаються підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності - погодженням в установленому порядку цих питань з даними підприємствами, установами та організаціями.
Вказані повноваження є власними (самоврядними) повноваженнями виконавчого органу, який створюється для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування.
З метою впорядкування відносин, що виникають між виробниками, виконавцями і споживачами у процесі надання послуг та створення правового поля для визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, на виконання вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги", наказом Держкомунгоспу України від 25.04.2005р. № 60, зареєстрованим Мінюстом України від 19.05.05р. за № 541/10821 затверджено "Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді" (надалі - Порядок). Відповідно до п. 4.1 Порядку, виконавцем послуг з централізованого опалення, водопостачання та водовідведення, може бути виробник послуг або виконавець послуг з управління будинками, з яким дійшли домовленості про надання таких послуг.
При визначенні об'єднання співвласників багатоквартирного будинку виконавцем послуг з постачання у багатоквартирні будинки послуг з централізованого опалення, холодного водопостачання та водовідведення, відповідач не отримував згоди позивача.
Пункт 1.3 Порядку визначає, що виконавцем житлово-комунальних послуг може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до п. З ч. 2 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець зобов'язаний підготувати та укласти зі споживачами договір про надання житлово-комунальних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (надалі по тексту - Правила та Типовий договір).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець послуги - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
В даному випадку суд звертає увагу, що згідно Статуту позивача напрямок його діяльності не передбачає здійснення функцій виконавця, що не відповідає меті його створення.
Крім того, питання визнання Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків виконавцем постачання центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення не узгоджувалося з позивачем, суду не надані докази надання послуг з централізованого опалення, холодного водопостачання та водовідведення позивачем, який не є в даному випадку виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Постановою Вугледарського міського суду Донецької області від 26.06.2014 року були задоволені вимоги ОСББ "Рубін-Вугледар", ОСББ "Гармонія-Вугледар", ОСББ "Геліос-Вугледар", ОСББ "Маяк-Вугледар", ОСББ "Веста-Вугледар", ОСББ "Надія-Вугледар", ОСББ "Світанок", ОСББ "Строітель", ОСББ "Україна-Вугледар", ОСББ "Шахтар", ОСББ "Уют", ОСББ "Янтар-Вугледар", ОСББ "Береза-Вугледар", ОСББ " 13-Десантників" до Виконавчого комітету Вугледарської міської ради про визнання рішення частково незаконним. Зазначеною постановою було визнано протиправним п. 1.3. рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради № 3 від 09.01.2014 року в частині визнання Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків виконавцями постачання центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення, а також виключено з п. 1.3. рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради № 3 від 09.01.2014 року слова "постачання у багатоквартирні будинки послуг з центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення".
Постанова Вугледарського міського суду Донецької області від 26.06.2014 року не була оскаржена в апеляційному порядку та набрала законної сили.
Позивач просить суд визнати протиправним п. 1.3. рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради № 3 від 09.01.2014 року в частині визнання Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків виконавцем постачання центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення; виключити з п. 1.3. рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради № 3 від 09.01.2014 року слова "постачання у багатоквартирні будинки послуг з центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення", однак, оскільки постановою Вугледарського міського суду Донецької області від 26.06.2014 року п. 1.3. рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради № 3 від 09.01.2014 року в частині визнання Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків виконавцем постачання центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення визнано незаконним та виключено з п. 1.3. рішення виконавчого комітету Вугледарської міської ради № 3 від 09.01.2014 року слова "постачання у багатоквартирні будинки послуг з центрального опалення, холодного водопостачання та водовідведення", то на час розгляду справи предмет позовних вимог позивача відсутній, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог.
Керуючись Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Законом України "Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України", Законом України "Про житлово-комунальні послуги", ст.ст. 55, 179, 184 Господарського кодексу України", ст.ст. 122, 158, 162, 167, 185, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Добробут» до Виконавчого комітету Вугледарської міської ради про визнання рішення частково незаконним відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційну інстанцію через Вугледарський міський суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається в письмовій формі протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Вугледарського
міського суду Донецької області О.Г.Луньова