Постанова від 12.12.2014 по справі 213/4041/14-а

Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

Справа № 213/4041/14-а

Номер провадження 2-а/213/62/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2014 року, суддя Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Мазуренко В.В., розглянувши в судовому засіданні в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов,язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона з 20.03.2014р. вийшла на пенсію державного службовця за станом здоров,я з посади завідуючої відділу економіки та промисловості виконкому Інгулецької районної у місті Кривому Розу ради. З 21.03.2014р. позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію. Позивач дізналась про порушення своїх прав, та 13.10.2014р. звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії зі включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплаченої компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, за 2012-2014р. на які були нараховані та сплачені внески до Пенсійного фонду, але не були враховані до розрахунку її заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії. 27.10.2014р. відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого розрахунку. Позивач вважає свої права порушеними, просить суд про визнання дій відповідача протиправними та зобов,язання вчинити певні дії.

Відповідач надав суду заперечення на позов, в якому позов не визнав повністю, зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку та індексація заробітної плати не відносяться до інших надбавок у відповідності до ст. 2 ЗУ "Про оплату праці" та ст. 33 ЗУ "Про державну службу", тому не було включено у розрахунок пенсії.

Суд дослідивши письмові матеріали справи дійшов наступного.

ОСОБА_2 пенсія за віком призначена з 21.03.2011р. Загальний стаж складає 38 років, з них стаж державної служби складає 20 років 8 місяців 1 день.

При нарахуванні пенсії ОСОБА_2 не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку та індексація заробітної плати.

13.10.2014р. позивач звернулась до відповідача з вимогою здійснити перерахунок пенсії та врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплаченої компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати з яких сплачувались страхові внески, та які вона отримувала працюючи на державній службі.

27.10.2014р. відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, та здійснення розрахунку пенсії з урахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, з мотивів того, що дані виплати не є складовою заробітку.

Однак, суд зазначає, що частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці", структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При визначенні сумарного заробітку за розрахунковий період враховуються виплати, що наведені в п.3 "Порядку розрахунку середньої зарплати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100 (надалі - Порядок №100) і не враховуються виплати, наведені у п.4 Порядку. Відповідно до п.3 Порядку, при визначенні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за понадурочну роботу і роботу у нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування; високі досягнення у праці, вислугу років і інші); виробничі премії і премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи тощо.

У відповідності з підпунктом 2.2.7 п.2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до Закону України "Про оплату праці", затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5 та зареєстрованої в Мінюсті 27.01.2004 року за № 114/8713 суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати, на яку нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки суми індексації заробітної плати не передбачено ні одним з підпунктів п.4 Порядку №100, то вони беруть участь в розрахунку середньої заробітної плати.

Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за відпустку та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Крім того, суд зазначає, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу.

Суд не бере до уваги заперечення представника відповідача про те, що вказані позивачем виплати не повинні включатися в заробітну плату для призначення пенсії, оскільки такі заперечення не ґрунтуються на вимогах закону.

Суд вважає, що право позивача на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом визнання неправомірною відмови відповідача включити суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за відпустку та індексації в заробітну плату для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язання відповідача здійснити належним чином розрахунок пенсії позивачу та включити до складу заробітної плати для призначення пенсії вказаних сум.

Також необхідно стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 понесені нею судові витрати в сумі - 73 гривні 80 коп.

Керуючись ст. ст. 6, 11, 71, 94, 99, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов,язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.н., з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати.

Зобов,язати Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу провести перерахунок та виплачувати з 25.06.2014р. пенсію ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.н., з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до ЗУ "про державну службу".

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 понесені нею судові витрати в сумі - 73 грн. 80 коп.

На постанову може бути подана апеляційна скарга в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя В.В.Мазуренко