04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"17" грудня 2014 р. Справа№ 910/10439/14
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Синиці О.Ф.
суддів: Зеленіна В.О.
Ткаченка Б.О.
при секретарі: Вінницькій О.В.
За участю представників:
від прокуратури - Лиховид О.С.,
від позивача 1-Тетерятник О.В.,
від позивача 2- Тетерятник О.В.,
від відповідача 1 - Медведчук Н.З.,
від відповідача 2 - Спірідонов В.В., Чепурний С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-ПФ» від 14.10.14 № 910/10439/14-141014/11
на рішення господарського суду міста Києва від 01.10.2014
у справі №910/10439/14
за позовом Прокурора Солом"янського району міста Києва в інтересах держави в особі
1-Київської міської ради, м. Київ
2-Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) , м. Київ
до 1-Київської міської державної адміністрації, м. Київ
2-товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-ПФ», м. Київ
про визнання недійсним розпоряджень та витребування майна
Рішенням господарського суду м. Києва від 01.10.2014 р. (суддя Гулевець О.В.) задоволено позов Прокурора Солом'янського району міста Києва та визнано недійсними розпорядження Київської міської державної адміністрації від 29.09.2008р. №1334 "Про припинення діяльності Комунального підприємства "Кінотеатр "Тампере", від 17.04.2009р. № 433 "Про організаційно-правові заходи пов'язані з реорганізацією шляхом приєднання Комунального підприємства "Кінотеатр "Тампере" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта-ПФ". Витребувано у ТОВ "Дельта-ПФ" цілісний майновий комплекс - кінотеатр "Тампере" по вул. Героїв Севастополя, 42 у м. Києві загальною вартістю 18 857779грн. та площею 2052,1 кв.м. у комунальну власність територіальної громади м. Києва в особі Київської міської ради. Суд дійшов висновку, що оскаржуваними розпорядженнями здійснено відчуження майна з порушенням визначеної законодавством компетенції Київської міської державної адміністрації та те, що вказані розпорядження прийняті з порушенням приватизаційного законодавства. Оскільки відповідач - 2 набув право власності на спірне майно згідно розпоряджень Київської міської державної адміністрації, які як встановлено судом прийняті з порушенням вимог закону та визнані судом недійсними, та спірне майно вибуло з власності Київської міської ради поза її волею (за відсутності відповідного рішення), суд дійшов висновку про правомірність вимог про витребування від ТОВ "Дельта-ПФ" цілісного майнового комплексу у комунальну власність територіальної громади м. Києва в особі Київської міської ради.
Не погоджуючись з рішенням суду відповідач - 2 звернувся з апеляційною скаргою в якій просив його скасувати та прийняти нове, яким припинити провадження у справі в частині вимог про визнання недійсними розпоряджень, в задоволенні вимоги про витребування майна відмовити. Відповідач 2 зазначив, що прокурор звернувся до господарського суду з порушенням вимог ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме: невірно визначив позивача у справі і тому такий позов повинен бути залишений без розгляду. Апелянт вважає, що провадження у справі в частині вимог про визнання недійсними розпоряджень підлягає припиненню, оскільки оскарження розпоряджень Київської міської державної адміністрації віднесено законодавством до юрисдикції адміністративного суду, що виключає розгляд справи в порядку господарського судочинства. Стверджує відповідач 2 і про необхідність застосування у даному спорі загального строку позовної давності, визначеного ст. 257 ЦК України. Вимоги про витребування майна скаржник вважає безпідставними.
Від виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) надійшли пояснення в яких останній підтримав позицію відповідача 2 та просив скасувати рішення в частині визнання недійсними розпоряджень.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, колегія суддів апеляційного господарського суду враховує наступне.
Рішенням Київської міської ради від 26.04.2007 року №473/1134 "Про передачу на конкурсних засадах у найм (оренду) цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Кінотеатр "Тампере", доручено Головному управлінню комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), змінено найменування на - Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), передати на конкурсних засадах у найм (оренду) цілісний майновий комплекс Комунального підприємства "Кінотеатр "Тампере" терміном на 5 років.
Пунктом 6 вказаного рішення зобов'язано директора КП "Кінотеатр "Тампере" здійснити організаційно-правові заходи щодо припинення діяльності КП "Кінотеатр "Тампере" шляхом його реорганізації через приєднання до суб'єкта господарювання, якого буде визнано переможцем конкурсу та правонаступником підприємства.
Рішенням спільного засідання постійної комісії Київради з питань власності та Головного управління комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 18.01.2008р., оформленого протоколом №50, ТОВ "Дельта-ПФ" визнано переможцем конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу КП "Кінотеатр "Тампере" за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 42.
15.02.2008р. між Головним управлінням комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (орендодавець) та ТОВ "Дельта-ПФ" (орендар) укладено попередній договір б/н про передачу майна комунальної власності територіальної громади міста Києва.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.09.2008р. за № 1334 вирішено припинити діяльність КП "Кінотеатр "Тампере" шляхом реорганізації через приєднання до ТОВ "Дельта-ПФ", створено комісію з припинення КП "Кінотеатр "Тампере", до повноважень якої, серед іншого, було віднесено за результатами інвентаризації скласти передавальний акт, яким визначити всі права та обов'язки, майно КП "Кінотеатр "Тампере", що переходить до ТОВ "Дельта-ПФ", та подати його на затвердження в установленому порядку.
Передавальний акт від 27 лютого 2009 р., підписаний головою комісії та директором ТОВ "Дельта-ПФ", затверджений розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №433 від 17.04.2009 року.
Згідно додатку № 25 до передавального акту від 27.02.2009 року, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 17.04.2009 року № 433, спірне майно передано ТОВ "Дельта-ПФ".
З матеріалів справи вбачається, що у 2008 році ТОВ "Дельта-ПФ" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до КП "Кінотеатр "Тампере" та Головного управління комунальної власності міста Києва про визнання укладеним договору оренди комунального майна.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 10.07.2008 позов ТОВ "Дельта-ПФ" задоволено: визнано укладеним договір оренди комунального майна в редакції позивача.
Постановою Київського апеляційного господарського суду міста Києва від 13.11.2013р. апеляційну скаргу заступника прокурора міста Києва задоволено, рішення Господарського суду міста Києва від 10.07.2008 у справі №40/16 скасовано, у задоволенні позову ТОВ "Дельта-ПФ" відмовлено.
Враховуючи викладене, Прокурор Солом'янського району м. Києва звернувся до суду з позовом, з врахуванням вимог заяви про збільшення позовних вимог, про визнання недійсними розпоряджень Київської міської державної адміністрації від 29.09.2008р. №1334 "Про припинення діяльності Комунального підприємства "Кінотеатр "Тампере" та від 17.04.2009р. № 433 "Про організаційно-правові заходи пов'язані з реорганізацією шляхом приєднання КП "Кінотеатр "Тампере" до ТОВ "Дельта-ПФ", а також витребування у комунальну власність територіальної громади м. Києва в особі Київської міської ради від ТОВ "Дельта-ПФ" цілісний майновий комплекс по вул. Героїв Севастополя, 42 у м. Києві загальною вартістю 18 857 779грн. та площею 2052,1 кв.м.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Прокурор вказує, що Київська міська рада як власник спірного майна - Кінотеатру "Тампере", жодних рішень щодо передачі майна ТОВ "Дельта-ПФ" не приймала. Крім того, об'єкти культури відносяться до об'єктів приватизації групи Ж, щодо яких визначено певну процедуру приватизації, що визначена Законом України "Про приватизацію державного майна" та Державною програмою приватизації на 2000 - 2002 роки, затвердженою Законом України "Про Державну програму приватизації" від 18 травня 2000 р. № 1723-ІІІ, чинної на час прийняття спірних розпоряджень.
Згідно із ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб; відновлення становища, яке існувало до порушення. Положення вищевикладеної норми кореспондуються зі ст. 20 Господарського кодексу України.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваних розпоряджень), органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Частиною 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваних розпоряджень) визначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваних розпоряджень) передбачена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, згідно з п. 30 якої виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваних розпоряджень), територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Судом встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 13.01.1992 р. № 23 "Про формування комунального майна міста та районів" кінотеатр "Тампере", розташований за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 42 віднесено до комунальної власності територіальної громади міста Києва.
Кінотеатр "Тампере", розташований за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 42, згідно з наказом Головного управління майном Київської міської державної адміністрації №88 від 14.12.1999 року, було закріплено на праві повного господарського відання за КП "Кінотеатр "Тампере".
З наведеного вбачається, що власником кінотеатру "Тампере", розташованого за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 42 є територіальна громада міста Києва, і вказане майно було закріплено на праві повного господарського відання за КП "Кінотеатр "Тампере".
Таким чином, оскільки власником спірного майна є територіальна громада міста Києва, то лише з її дозволу можливе надання у власність такого майна комунальної власності іншим особам.
Однак, як вбачається з матеріалів справи Київська міська рада як власник спірного майна - кінотеатру "Тампере", розташованого за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 42 будь-яких рішень про передачу вказаного майна у власність ТОВ "Дельта-ПФ" не приймала.
При цьому, приймаючи рішення від 26.04.2007 року №473/1134 "Про передачу на конкурсних засадах у найм (оренду) цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Кінотеатр "Тампере" Київська міська рада лише визначила, що переможець конкурсу стане тільки правонаступником прав та обов'язків КП "Кінотеатр "Тампере" та не змінювала статус переданого КП "Кінотеатр "Тампере" у господарське відання комунального майна - кінотеатру "Тампере", розташованого за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 42.
Водночас, розпорядженнями Київської міської державної адміністрації від 29.09.2008р. №1334 "Про припинення діяльності Комунального підприємства "Кінотеатр "Тампере" та від 17.04.2009р. № 433 "Про організаційно-правові заходи пов'язані з реорганізацією шляхом приєднання Комунального підприємства "Кінотеатр "Тампере" до ТОВ "Дельта-ПФ" здійснено передачу ТОВ "Дельта-ПФ" кінотеатру "Тампере", розташованого за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 42.
З наявного в матеріалах справи свідоцтва про право власності №12346174 від 06.11.2013р. вбачається, що ТОВ "Дельта-ПФ" здійснило реєстрацію права власності на спірне майно - кінотеатр "Тампере".
Таким чином, посилання відповідача 2 -ТОВ "Дельта-ПФ" на те, що Київська міська державна адміністрація приймала оскаржувані розпорядження у межах своїх повноважень є помилковими та спростовуються встановленими судом обставинами.
При цьому чинним, на час прийняття оспорюваних розпоряджень, законодавством передбачено певний порядок здійснення відчуження комунального майна, яке належить до об'єктів групи "Ж", в даному випадку спірного майна - кінотеатру "Тампере", розташованого за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 42.
Проте, спірне майно - кінотеатр "Тампере" було відчужено поза спеціально встановленою процедурою встановленою законодавством, що призвело до вибуття спірного манна з власності територіальної громади міста Києва.
Частиною 1 статті 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд погоджується з висновком господарського суду міста Києва про те, що оскаржуваними розпорядженнями здійснено відчуження майна з порушенням визначеної законодавством компетенції Київської міської державної адміністрації та те, що вказані розпорядження прийняті з порушенням приватизаційного законодавства, тому наявними є підстави для визнання спірних розпоряджень недійсними.
Погоджується апеляційний господарський суд і з висновками місцевого господарського суду про те, що оскільки відповідач -2 набув право власності на спірне майно згідно розпоряджень Київської міської державної адміністрації, які прийняті з порушенням вимог закону та є недійсними, спірне майно вибуло з власності Київської міської ради поза її волею (за відсутності відповідного рішення), то вимоги про витребування від ТОВ "Дельта-ПФ" цілісного майнового комплексу у комунальну власність територіальної громади м. Києва в особі Київської міської ради підлягають задоволенню. Так, згідно ч. 3 ст. 388 Цивільного кодексу України, якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
Що стосується викладених в апеляційній скарзі заперечень, то на такі обґрунтовано спростовано судом першої інстанції.
Так, в заяві про припинення провадження у справі відповідач-2 вказує, що у спірних правових відносинах Київська міська держана адміністрація виконувала владні управлінські функції, а тому дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Проте, наведені посилання є безпідставними, оскільки Київська міська держана адміністрація приймаючи спірні розпорядження вирішили питання майнового характеру щодо передачі майна КП "Кінотеатр "Тампере" до ТОВ "Дельта-ПФ" та затвердження відповідного передавального акту, а даний спір виник, у зв'язку з витребуванням спірного майна з незаконного володіння та підвідомчий Господарському суду міста Києва.
Відповідно до п. 17 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011р. № 10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам", інші справи за участю господарюючих суб'єктів та суб'єктів владних повноважень не мають ознак справ адміністративної юрисдикції і повинні розглядатися господарськими судами на загальних підставах. До таких справ належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.
Таким чином, спір у даних цивільних (господарських) відносинах повинен вирішуватись в порядку господарського судочинства в порядку підвідомчості та підсудності встановлених Господарським процесуальними кодексами України.
Вірними є й висновки суду про не пропущення Прокурором строку позовної давності та відсутність підстав для застосування наслідків, встановлених ч. 4 ст. 267 Цивільного кодексу України. Зважаючи, зокрема, на положення пунктe 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 20.12.2011р. № 4176-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" (набув чинності 15.01.2012 року).
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Заперечення відповідача - 2 в поданій апеляційній скарзі не спростовують висновків суду.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги. Рішення суду першої інстанції ґрунтується на фактичних обставинах та матеріалах справи, прийняте відповідно до норм чинного законодавства, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
1. Рішення господарського суду міста Києва від 01.10.2014 у справі №910/10439/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-ПФ» - без задоволення.
2. Справу № 910/10439/14 повернути господарському суду міста Києва.
Головуючий суддя О.Ф. Синиця
Судді В.О. Зеленін
Б.О. Ткаченко